GÜÇ KAYNAĞI TERCİHİ

Aman @fide Hocam, O eleman 4 tane MOSFet ile 0-40V - 40 A guc kaynagi yaptigini soyleyen biri. DC'ye 4 mosfet baglayip bunlardan 40A alabilecegini saniyor. O kullaniyorsa sadece reklamdir. Bir o bir de Nejdet diye biri var. Uzak durmak lazim.

@Ahmet , programlanabilir olmasi onemli degilse ben soyle yapmistim. Bir tane bozuk UPS, 2 bataryali 1200VA. İcini komple bosalttim. Sadece 2x14V 1200VA trafo kaldi. Sargilari ayirip ikisini de gerilim ciftledim. Sonra 2 tane XL4016 300W ve voltmetre ekledim. SMPS alacaksan ayni olacak zaten. Bana toplamda 800TL'ye maloldu ama birbirinden bagimsiz 2x30V - 15A ( bence en fazla 10A'ya dayanirlar ) guc kaynagi sagladi.

Ayrica UPS'in icinde bos yer var. XL4016'dan baqska 30V 5A lineer regulator de eklemeyi dusunuyorum ileride. Eger dusuk voltaj gerekirse gerilim ciftlemeyi tek anahtar ile devre disi birakabiliyorum cunku. Hatta bu kismi XL4016'larin kopru ve gerilim ciftleyicisinden bagimisiz yapip 4 tane ayri guc kaynagi yapmak daha mantikli. Gerilim ciftleme olmayinca lineer devreye fazla yuk binmez boylece.

Programlanabilir olmasi sart degilse bu sekilde de yapabilirsin.
Ben vakit olmadığı için almak istiyorum ben yapsam 800ü çok geçer kesin bir mcu koyarım mcu koydum ekran koyarım bunları koydum harici güç kaynağı enkoder buton vs. derken geldi 1500e

Vakit pek almiyor, sonucta SMPS kati hazir zaten. Gerisi köpru diyodu kondansatorlere lehimle, UPS'in on paneline born jak ve pot deligi ac, bir de 100V 10A diye satilan voltmetre icin yer ayarla. 2 saat surmez toplamda. Tabii MCU bilmem ne falan denirse cok uzar. Gerek var mi, benim icin SMPS bir alette bu tur seyler gereksiz. Lineer olsaydi olurdu ama lineer guc kaynagi gerektirecek kadar hassas seyler ile su an ugrasmiyorum. Ileride gerekirse hem trafo guclu, lineer guc katini kaldirir, hemde UPS in icinde montaj icin yer kaldi. Ama MCU falan eger mV seviyesinde hassaslik gerekmiyorsa cok lazim degil bence.

Vakit pek almiyor, sonucta SMPS kati hazir zaten. Gerisi köpru diyodu kondansatorlere lehimle, UPS'in on paneline born jak ve pot deligi ac, bir de 100V 10A diye satilan voltmetre icin yer ayarla. 2 saat surmez toplamda. Tabii MCU bilmem ne falan denirse cok uzar. Gerek var mi, benim icin SMPS bir alette bu tur seyler gereksiz. Lineer olsaydi olurdu ama lineer guc kaynagi gerektirecek kadar hassas seyler ile su an ugrasmiyorum. Ileride gerekirse hem trafo guclu, lineer guc katini kaldirir, hemde UPS in icinde montaj icin yer kaldi. Ama MCU falan eger mV seviyesinde hassaslik gerekmiyorsa cok lazim degil bence.
Elimde ups de yok oda bir maliyet hurda veya çalışan

Ben UPS dahil o fiyata yaptim zaten. Ustelik iki adet 0-30V / 10A. Yani 5.000 TL flan tutar karsiligi olarak iki cihaz almaya kalksan. UPS'i de Letgo ya da sari siteden bir kac gun icinde bulabiliyorsun zaten. Hatta simdilik sadece bir tane yapip maliyeti 500'e bile indirebilirsin. Ikincisini daha sonra eklersin ihtiyac duydugunda.

Son düzenleme:
Aman @fide Hocam, O eleman 4 tane MOSFet ile 0-40V - 40 A guc kaynagi yaptigini soyleyen biri. DC'ye 4 mosfet baglayip bunlardan 40A alabilecegini saniyor. O kullaniyorsa sadece reklamdir. Bir o bir de Nejdet diye biri var. Uzak durmak lazim.

@Ahmet , programlanabilir olmasi onemli degilse ben soyle yapmistim. Bir tane bozuk UPS, 2 bataryali 1200VA. İcini komple bosalttim. Sadece 2x14V 1200VA trafo kaldi. Sargilari ayirip ikisini de gerilim ciftledim. Sonra 2 tane XL4016 300W ve voltmetre ekledim. SMPS alacaksan ayni olacak zaten. Bana toplamda 800TL'ye maloldu ama birbirinden bagimsiz 2x30V - 15A ( bence en fazla 10A'ya dayanirlar ) guc kaynagi sagladi.

Ayrica UPS'in icinde bos yer var. XL4016'dan baqska 30V 5A lineer regulator de eklemeyi dusunuyorum ileride. Eger dusuk voltaj gerekirse gerilim ciftlemeyi tek anahtar ile devre disi birakabiliyorum cunku. Hatta bu kismi XL4016'larin kopru ve gerilim ciftleyicisinden bagimisiz yapip 4 tane ayri guc kaynagi yapmak daha mantikli. Gerilim ciftleme olmayinca lineer devreye fazla yuk binmez boylece.

Programlanabilir olmasi sart degilse bu sekilde de yapabilirsin.
2x14v trafodan nasıl 2x30v aldın?

2x14v trafodan nasıl 2x30v aldın?
Böyle. :cool:

Sadece UPS ile yapilacak diye bir durum yok tabii. Mesela cikma LED trafosu da is yapar. 12V / 30A LEd trafolari 3 tanesi 200 TL 'ye satiliyor. 10A'i cok cok rahat verir. Cikisina da XL4016 attin mi, bi de Voltmetre. 350 TL'ye al sana guc kaynagi iste. Cinlinin yaptigi dandik SMPS ile hic farki yok zaten. ama fiyati 1/6. Hadi MDF'den kutu yapma falan bir kac saat surer ama biri 2.000 TL, digeri 350 - 400 TL.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back