PROSKİT TE-5305B vs KORAD KA3005P hangisini almalı? => ( KORAD KA3005D ALINDI )

EEVBLOG sitesindeki şu linkte eleman nasıl test ederim diye sormuş: https://www.eevblog.com/forum/testgear/220v-lab-power-supply-on-110v-mains-korad-ka3005d/

Test etmek için aşağıdaki method önerilmiş:

Find some resistive loads to use, like car bulbs for instance.
Test the supply by connecting a load and then using the voltage and current controls to check the regulation.
Set the current to max and then wind up the voltage from zero.
Use a multimeter to check that the voltage matches the displayed voltage.
Use the current control to reduce the current.
Check the supply goes into CC mode and reduces the voltage to regulate the current as you adjust it.
Put a large load on the supply and leave it running continuously for several hours.
Check that it remains stable, doesn't overheat and doesn't cut out.

Translate çevirisi :
Örneğin araba ampulleri gibi kullanılacak bazı dirençli yükler bulun.
Bir yük bağlayıp ardından düzenlemeyi kontrol etmek için voltaj ve akım kontrollerini kullanarak beslemeyi test edin.
Akımı maksimuma ayarlayın ve ardından voltajı sıfırdan sarın.
Voltajın görüntülenen voltajla eşleştiğini kontrol etmek için bir multimetre kullanın.
Akımı azaltmak için akım kontrolünü kullanın.
Kaynağın CC moduna girip girmediğini ve siz ayarlarken akımı düzenlemek için voltajı azalttığını kontrol edin.
Besleme kaynağına büyük bir yük koyun ve birkaç saat boyunca sürekli çalışır durumda bırakın.
Sabit kaldığını, aşırı ısınmadığını ve kesilmediğini kontrol edin.

Test eden eleman şöyle bir cevap vermiş :

Tamam, ona 13,8v 5 amp 12 saatlik bir egzersiz yapacağım. Şu ana kadar mükemmel gidiyor, voltajlar yerinde. Daha kötüsü, amfilerde 0,05 amper gibi biraz kapalı.

Tamam, her iki testi de geçti. 12 saat boyunca 4,8 amperde 13,8v. :-+ Ayrıca tam güçte 30 dakikalık kısa devreyi geçti. :-+ Ama onu parçalara ayırdıktan sonra, transformatör primeri ne yazık ki tek bobindir. Çift birincil bobin yoktur. İçeride 200w'lık bir yükseltici transformatör eklemek için yeterli alan var ancak bu, zaten çok küçük bir form faktöründe olduğundan hava akışını gerçekten engelleyecektir. Bu güç kaynağını 110v'de çalışacak şekilde "değiştirmenin" daha iyi bir yolu hakkında fikri olan başkası var mı?

Yani burada anlatılan test, "yeni araba aldım, motoru çalıştırdım, fren ve direksiyon çalışıyor" gibi test etmeye benziyor. Bir güç kaynağını gerçekten test etmek demek, üreticinin açıkladığı bütün teknik özelliklerin sağlandığını teyit etmek demektir. Bu da böyle bir tek araba ampulü ile olacak iş değil. Eğer full test etmek istemiyorsan, kullanım amacını sağlıyor mu, onu teyit edebilirsin.

Yani burada anlatılan test, "yeni araba aldım, motoru çalıştırdım, fren ve direksiyon çalışıyor" gibi test etmeye benziyor. Bir güç kaynağını gerçekten test etmek demek, üreticinin açıkladığı bütün teknik özelliklerin sağlandığını teyit etmek demektir. Bu da böyle bir tek araba ampulü ile olacak iş değil. Eğer full test etmek istemiyorsan, kullanım amacını sağlıyor mu, onu teyit edebilirsin.
Su video mesela "o gucu gercekten verebiliyor mu" dan daha onemli. Eger lineer guc kaynagi benim XL4016 'dan yaptigim 100 TL'lik guc kaynagi kadar noise yaratiyorsa neden ona para vereyim?

Bir devre yaptınız ve haberleşme vs. var diyelim.
Yaptığınız devre 24V ile besleniyor olsun.
Akşamdan teste koydunuz, devrenizde bir arıza çıktı kısa devreye düşürdü güç kaynağını. Sabaha kadar siz farkedinceye dek böyle çalışmalı.

Yoksa ben ne anladım o güç kaynağından. Üretici bu zor koşulları test etmiştir, yoksa o spekti vermez. Siz en zorlu test dediniz, en zorlu testlerden biri bu. Hem yük altında röle geçişleri ne oluyor ona bakarsınız hem de ısıyı atabiliyor mu ısı koruması çalışıyor mu ona.

Yoksa bu kadar parayı neden verdiniz bunu dahi koruyamayacaksa sayfalarca övülen cihaz bu mu yani :)

Bu arada devre şemaları doğru ise bolca koruması var cihazın, termik yönden ben olsam zorlardım.

EEVBLOG'taki adam gerçi elektronik yükle bozmuştu denerken ona da bakmanızı öneririm.

Belki de test edilen cihaza kisa devreye karsi bir tane de cam sigorta eklemek gereklidir.

Yoksa bu kadar parayı neden verdiniz bunu dahi koruyamayacaksa sayfalarca övülen cihaz bu mu yani :)
Bizimki fakirin fiyat/performans övgüsü :) Rohde&Schwarz almıyoruz sonuçta.

Böyle markalarda verilen speclere şüphe ile karşılaşmakta, ürünün uzun ömürlü olması için bir pay bırakmakta fayda var bence. İsteyen risk alıp limitleri zorlayabilir tabi, biz de bir şeyler öğrenmiş oluruz.

Genel olarak basitçe böyle test edebilirsin denmiş.

Bizimki fakirin fiyat/performans övgüsü :) Rohde&Schwarz almıyoruz sonuçta.

Böyle markalarda verilen speclere şüphe ile karşılaşmakta, ürünün uzun ömürlü olması için bir pay bırakmakta fayda var bence. İsteyen risk alıp limitleri zorlayabilir tabi, biz de bir şeyler öğrenmiş oluruz.
Katılıyorum

Turkiye'deki kargo dahil satis fiyati 1850 TL ~65 US$ olan aletin bu kadar verimli olmasi bile bence mucize zaten. Tabii benim gibi birde UPS trafosu, xl4016 ve cakma LM338+TIP3055'i bir araya getirip 20 dolara cozenler var. Tabii 20A basan trafo, 10A verdigi soylenen XL4016 ve bilesik gucunun ne kadar oldugunu kimsenin bilmedigi digerleri ile pek birsey beklemiyorum ama yine de calisiyor melet. :D

Son düzenleme:
Turkiye'deki kargo dahil satis fiyati 1850 TL ~65 US$ olan aletin bu kadar verimli olmasi bile bence mucize zaten. Tabii benim gibi birde UPS trafosu, xl4016 ve cakma LM228+TIP3055'i bir araya getirip 20 dolara cozenler var. Tabii 20A basan trafo, 10A verdigi soylenen XL4016 ve bilesik gucunun ne kadar oldugunu kimsenin bilmedigi digerleri ile pek birsey beklemiyorum ama yine de calisiyor melet. :D
Kutulu olması vs oradan da albenisi oluyor.

Musait olunca atayim. Sunun beyazi. Yan tarafinda potlar, born jacklar ve voltmetreler var. Bit pazarindan almistim. Ama oyle hafiza voltaj alma falan yok tabii. Ne ayarladiysan o, delikanli bir arkadas.

ups.jpg

İlk projem ne olsun szice ilk güç kaynağımı aldım ne de olsa :)
ikinci bir lineer olmayan güç kaynağı mı yapsam

Evde isine yarayabilecek seyler. Mesela mesafe sensorlu gece lambasi. Koridorda yurumeye baslayinca zemine yakin bir yerde yanan LED'ler hos olur, ustelik bunu sadece gece yapar. Ortamda isik varken yanmaz. Sen neredeysen oradaki bir metrelik led yanar, yururken digerleri soner. Bilim kurgu filmi gibi.

Boombox projeleri hep keyifli oluyor. Hirdavatcidan 70 mm'lik pimas alip yanlarina hoparlor, icine 18650 pil. BT destekli minik amfi koyarsin. Gİttigin yerde mis gibi muzik dinlersin. Ustunu de rengarek kaplarsin, ilgi ceker.

yangin icin duman alarmi olabilir, yer icin su basma alarmi olabilir, olurda mutfakta su acikkalir tasar falan.

Araban varsa arka tampona yaklasma alarmi yapabilirsin.

El cirpma ile lamba acip kapatma da keyifli.

Eski cep telefonundan projeksiyon yapiyorlardi bir ara. Ben de denemistim. Cok keyifli proje.

Mesela mesafe sensorlu gece lambasi. Koridorda yurumeye baslayinca zemine yakin bir yerde yanan LED'ler hos olur, ustelik bunu sadece gece yapar. Ortamda isik varken yanmaz. Sen neredeysen oradaki bir metrelik led yanar, yururken digerleri soner. Bilim kurgu filmi gibi.
Bu olabilir, duvara gömme olsa tadından yenmez

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back