Güncel güneş enerji sistemi kurulum maliyetleri

taydin

Timur Aydın
Staff member
Güneş enerji sistemleri ile ilgili güncel bir fiyat çalışması yapılmış aşağıdaki videoda. Buradaki sistemler, "on grid" denen, şebekeye bağlı olan ve ihtiyaç fazlası elektriği şebekeye satan sistemler. 3 kW kurulu güç için 4900 dolar, 10 kW kurulu güç için 12200 dolar. Bana lazım olan 15 kW çünkü kaynak makinasının 12 kW güç ihtiyacı var. Videoda hesaplanmamış ama orantılayınca bile 20000 dolar gibi bir rakam çıkıyor. Demekki "on grid" sistem yaptırmıyoruz :katil2:

Zaten daha önce haberler çıkmıştı, adam bahçesi için 50 kW "on grid" güneş enerji sistemi kurmuş. Elektrik bedavaya gelecek, hatta para kazanacağım diye hayal ederken bir de devlete borçlu çıkmış :katil1:

Demekki kesinlikle devleti bu işlere karıştırmayacaksın. Kendi elektriğini bedavaya getireceksin, aç gözlülük yapıp devlete satmaya falan çalışmayacaksın. Bu şekilde düşününce maliyetler çok ciddi şekilde azalıyor. Sadece güneş paneli, kablolama, pano ve konstrüksiyon maliyetleri kalıyor. İnverteri mesela kendim tasarlayıp yapma şansım var. Sonra XXX dolara artistik özel konnektörler alacağıma kablolarla normal birleştirme yapıp işime bakabilirim.

Güneş paneli olarak optimum ölçü hangisi, hangi markayı tercih etmek lazım onu araştırıyorum şimdi. Yerli markalar da var, ama fiyata bakınca yabancı markadan daha pahalı. Artısı eksisi nedir anlamam lazım.

Zaten daha önce haberler çıkmıştı, adam bahçesi için 50 kW "on grid" güneş enerji sistemi kurmuş. Elektrik bedavaya gelecek, hatta para kazanacağım diye hayal ederken bir de devlete borçlu çıkmış :katil1:

Demekki kesinlikle devleti bu işlere karıştırmayacaksın. Kendi elektriğini bedavaya getireceksin, aç gözlülük yapıp devlete satmaya falan çalışmayacaksın. Bu şekilde düşününce maliyetler çok ciddi şekilde azalıyor. Sadece güneş paneli, kablolama, pano ve konstrüksiyon maliyetleri kalıyor. İnverteri mesela kendim tasarlayıp yapma şansım var. Sonra XXX dolara artistik özel konnektörler alacağıma kablolarla normal birleştirme yapıp işime bakabilirim.

Güneş enerjisini depolamak çok pahalı, aslında depolama maliyetleri düşürülebilirse şebekeyle daha kolay rekabet edilebilir. Enerji yoğunluğu çok düşük olan ve "kendin yap" üretilebilecek ekonomik aküler varmış.

https://www.youtube.com/c/RobertMurraySmith daha önce birkaç çalışan örneğini kanalında detaylarıyla paylaşmıştı ve uygulamıştı, ama sonra ticarileştirmeye yönelip kaldırdı, en son durumu bilmiyorum ama sanırım konu hakkında bilgi sahibi olan kişiler için malum yöntemler vardır.

eğer bir VFD'yi hackleyebilirsek DC giriş istediğimiz frekans'da AC çıkışımız olur.
Ama hacklemek şart çünkü VFD'ler motor sürmek için üretildiği için fazlar arasında dengesiz akım çekildiği durumda senin bobininin birinden kaçak var diyip çıkışı kesiyor.

Güneş enerjisini depolamak çok pahalı, aslında depolama maliyetleri düşürülebilirse şebekeyle daha kolay rekabet edilebilir. Enerji yoğunluğu çok düşük olan ve "kendin yap" üretilebilecek ekonomik aküler varmış.

Depolama işini ilk aşamada yapmak istemiyorum. Halihazırda 15 kW üç fazlı kurulu güç var zaten, benim asıl amacım sistemi oluşturmak ve öğrenmek. Güneş varsa kullanılabilsin, sorun değil :)

eğer bir VFD'yi hackleyebilirsek DC giriş istediğimiz frekans'da AC çıkışımız olur.
Ama hacklemek şart çünkü VFD'ler motor sürmek için üretildiği için fazlar arasında dengesiz akım çekildiği durumda senin bobininin birinden kaçak var diyip çıkışı kesiyor.

VFD ye gerek yok. VFD nin özelliği frekansının geniş aralıkta ayarlı olması. Biz sabit 50 Hz frekans istiyoruz. Normal üç faz inverter düşünüyorum. Mesela büyük panellerde anma güçteki voltaj 40 V gibi. 10 tane panel seri bağlasam 400 VDC. 10 A de akım, al sana 4 kW güç.

VFD ye gerek yok. VFD nin özelliği frekansının geniş aralıkta ayarlı olması. Biz sabit 50 Hz frekans istiyoruz. Normal üç faz inverter düşünüyorum. Mesela büyük panellerde anma güçteki voltaj 40 V gibi. 10 tane panel seri bağlasam 400 VDC. 10 A de akım, al sana 4 kW güç.
zaten hacklemeden vfd senin proje için uygun olmaz.
daha önce 0.75 bir sürücü çıkışından sinyal lambası yakmıştım sürücü onu algılaylıp motor arızalı diye kapatıyordu çıkışını.

rüzgar güllerinden biliyorum 36V DC --> 3PH-380V AC çıkış yapan inverterleri var eğer gül yanlış yönden rüzgar alırsa zarar görmesin diye tepessini rüzgar alacak konuma döndürmek için kullanıyor bu 36-380 sistemi.
ama inverterleri kendi tasarımlarıydı ondan tam olarak nasıl çalıştığını bilmiyorum

bu solar inverterler çok pahalı
10bin tl'den ucuz 5kW solar inverter yok.

bu solar inverterler çok pahalı
10bin tl'den ucuz 5kW solar inverter yok.

Birşeyi kendin yapmayı bilmiyorsan işte o fiyata kakalar elin gavuru. Tabi birde TL nin Avro/Dolar karşısındaki değeri de bir faktör.

Bizim SIHA'larda kullanılan gece görüş kafasını Kanada'dan korkunç yüksek bir fiyata alıyorduk birkaç yıl öncesine kadar. Sonra ambargo koydular. Sonrasında Aselsan o kafayı üretmeyi başarınca, fiyatını neredeyse 10 da birine düşürdüler ve satmaya çalıştılar. Ama bu sefer de biz almadık ve şu anda o firma iflas etti :)

Şimdi bu anma güçte 40 V rakamı herhalde maksimum güneş şartlarında verilen bir değer. Acaba bu ne kadar düşebiliyor? Bunu herhalde ancak deneyerek anlarız. Çünkü ona göre seri bağlanacak panel sayısını belirlemek lazım.

Şu aşağıdaki videoyu tam açmak üzereydim. Ama videonun açılış ekranında DT-830D multimetreyi görünce vazgeçtim :katil1:

Şu aşağıdaki videoyu tam açmak üzereydim. Ama videonun açılış ekranında DT-830D multimetreyi görünce vazgeçtim :katil1:

videoyu açınca daha komik oluyor.
karşıma evin salonunda mont giyinmiş bir abi.
msi anakart kutusu
amd ryzen işlemci kutusu çıktı :katil2:

Aşağıdaki yerli firmanın panelleri dikkatimi çekti. Teknik parametrelerde, yabancı markalar dahil, birçok markadan daha iyi.

Tabi arayıp sormak lazım, sadece toptan satıyorlarsa bizim iş olmaz. Ben iki üç tane panel alıp deneyler yapmak istiyorum. Sistemi oturttuktan sonra gereken sayıda panel alacağım.

Aşağıdaki yerli firmanın panelleri dikkatimi çekti. Teknik parametrelerde, yabancı markalar dahil, birçok markadan daha iyi.

Tabi arayıp sormak lazım, sadece toptan satıyorlarsa bizim iş olmaz. Ben iki üç tane panel alıp deneyler yapmak istiyorum. Sistemi oturttuktan sonra gereken sayıda panel alacağım.
CW Enerji var yerli üretim. Antalya OSB de çalışıyorlar. Bu aralar üretim elemanı arıyorlar. Orada bir kaç hafta ajanlık yapmak için çalışabilirsin abi. Bedavadan bilgi sahibi olursun :katil2:

Evet o firmayı da gördüm. Bir de kalyon diye bir holding yapıyor panel.

Ayrıca Çin, Türkiye'de bir fabrika açmış

Bir de Zorlu Enerji panel yapıyor Türkiye'de

Baya yerli firma var. Yabancı firmaların ürünleri de var, Tommatech, Lexron gibi. Ama yerlileri tercih edeceğim.

Birşeyi kendin yapmayı bilmiyorsan işte o fiyata kakalar elin gavuru. Tabi birde TL nin Avro/Dolar karşısındaki değeri de bir faktör.
Önümüzde şöyle bir engel'de var.

40 yıllık tecrübeli güç elektronikçisi olduğumuzu varsayalım.
inverter tasarımını yaptık hesabı kitabı mükemmel çalışacak bir inverter kağıt üstünde hazır.

gidip alıyoruz IGBT, mos driver,sigortalar vs.
kurutoruz devremizi yüke bir veriyoruz pat diye bir ses.

bizim IGBT'ler patates çıkmış.

Ama hazırını alırken böyle bir risk az çünkü tek seferde 1000 adet alanın aldığı parçalar büyük ihtimalle orjinal olacaktır.

Şöyle düşün: 12 kW inverter 2000 dolar. Bilmem ne ilave modülünü istiyorsan 300 dolar ekstra, A ve B yazılım opsiyonlarını istiyorsan 200 dolar biri, 400 dolar diğeri. İnverter bozuldu, tamiri 1000 dolar. Yani adamlar sadece malı satmakla kazanmıyor, servisten de kazanıyor.

Patates artık eskisi kadar bir sorun değil. Çinliler artık yavaş yavaş denetim mekanizmalarını oturtmaya başladılar, çünkü başka türlü satışları etkilemeye başlayacak. Durum bundan sonra da daha iyiye gidecek. Bundan 40 sene önce Japon malları şimdiki Çin malları gibiymiş. Çakma, adi, hemen bozulan mallar. Ama şimdi Japon malı en iyisi. Çinlilerde de trend aynı yönde olacak.

Bir de eskisi gibi sürekli MOSFET, IGBT patlatmaya gerek yok artık. PSIM gibi bir yazılım sayesinde hiçbir komponent patlatmadan tasarımın büyük bölümünü oturtabilirsin.

önce bunu bırakayım bu iş için en uygun güç elemanı bu diyebilirim.

Ben bu çinlilerin kaliteye özendiğini hiç zannetmiyorum artık iyice tekele döndü kalitesinide alsan bende dandiğini'de alsan bende kafasıyla kalite için uğraştıklarını hiç zannetmiyorum bunlar kadar hızlı üretim yapan başka bir ülke yok sanırım

Bu vatandaş sorunu çözmüş artık para kazanıyormuş. Bu bilgiyi de burada vermiş olayım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back