Hangi 3D yazıcıyı tercih etmeliyim?

Ahmet

S38>S85
Beklediğim gün geldi!
Ortalama 5-6 bin türk lirasına tercih edilecek bir 3d yazıcı arayışına girdim.

Hangisini tercih etmeliyim?
Genellikle projelerime kutu basma peşindeyim bunların dışında pek bir amacım yok almakta.

Şöyle bir hesap yaptım.
5000 liraya altınkayadan ortalama 150 lira olan kutulardan aşşağı yukarı 30 tane alabiliyorum yani 30 farklı projeme kutulama yapabiliyorum gayet kaliteli şekilde.
Fakat kutuya açılacak köşeli oymalarda hiç başarılı değilim takacağım şeyin çerçevesi yoksa eğer berbat bir görüntü ortaya çıkıyor.

Bu sebeple 3D yazıcı almak istiyorum hem kutuda açılması/oyulması gereken yerler için çok daha az uğraş vereceğim hemde daha temiz bir görüntü olacak.
Ve içine takacağım kartı vidalamak için yerleri kendim belirleyebileceğim başka bir çizime uymak zorunda kalmayacağım.

Temel amacım kutu basmak.
Verdiğim bütçeye göre alınabilir yazıcı hangisi?

Ben bu güne kadar bir tek Ender 3 Pro yu deneyimledim. Diğer yazıcıları bilmiyorum.
Ender 3 pro da çok fazla çile çektim, hala da çekiyorum. Ama o zamanlar konuşurken alınabilecek en iyi yazıcının ender 3 pro olduğunu konşuyorduk. Şimdilerde Eneder 3 S1 versiyonu çıktı. Benim çektiğim çilelerim çok büyük bir kısmı düzeltilmiş.
Adamlar resmen sattıkları makinelerden aylarca geri bildirim toplamış ve ortaya kat kat daha iyi bir model çıkarmış. Ben de durumları biraz toparlasam Ender 3 S1 alacağım.

Bu arada basacağın model ebatları konusunda iyi düşün. Ender 3 22x22x35 baskı alanı olsa da bu alanın tamamını kullanmak pek mümkün olmuyor. Baskı büyüdükçe yazıcının hata oranıda artıyor. 3D yazıcılarda büyük ebat baskı alabilen makineler baskı boyutuna göre gittikçe pahalılaşıyor.

Son olarak bir de SLA yazıcıları incele. Fiyatları konusunda pek bilgim yok ama onlarında değişik bir baskı teknolojileri var.

Ben bu güne kadar bir tek Ender 3 Pro yu deneyimledim. Diğer yazıcıları bilmiyorum.
Ender 3 pro da çok fazla çile çektim, hala da çekiyorum. Ama o zamanlar konuşurken alınabilecek en iyi yazıcının ender 3 pro olduğunu konşuyorduk. Şimdilerde Eneder 3 S1 versiyonu çıktı. Benim çektiğim çilelerim çok büyük bir kısmı düzeltilmiş.
Adamlar resmen sattıkları makinelerden aylarca geri bildirim toplamış ve ortaya kat kat daha iyi bir model çıkarmış. Ben de durumları biraz toparlasam Ender 3 S1 alacağım.

Bu arada basacağın model ebatları konusunda iyi düşün. Ender 3 22x22x35 baskı alanı olsa da bu alanın tamamını kullanmak pek mümkün olmuyor. Baskı büyüdükçe yazıcının hata oranıda artıyor. 3D yazıcılarda büyük ebat baskı alabilen makineler baskı boyutuna göre gittikçe pahalılaşıyor.

Son olarak bir de SLA yazıcıları incele. Fiyatları konusunda pek bilgim yok ama onlarında değişik bir baskı teknolojileri var.
S1 benim bütçeyi biraz aşıyor.
elime geçenle hem 3d yazıcı hem sıcak hava hemde bir tane st-discovery kartı almayı planlıyorum.

yazıcıyı 5.5-6 gibi paralara alabilirsem.
1 liraya discovery board.
1.5 lirayada hava alıp bi süre direnç bile almamayı planlıyorum.

S1 benim bütçeyi biraz aşıyor.
elime geçenle hem 3d yazıcı hem sıcak hava hemde bir tane st-discovery kartı almayı planlıyorum.

yazıcıyı 5.5-6 gibi paralara alabilirsem.
1 liraya discovery board.
1.5 lirayada hava alıp bi süre direnç bile almamayı planlıyorum.
Bu kadar kasma. üçünden birini ele. Daha sonra alırsın. Her zaman almışken en iyisini almaya çalış. Para yetiricem diye alt modellere dalarsan sonradan pişman olursun.

Bu kadar kasma. üçünden birini ele. Daha sonra alırsın. Her zaman almışken en iyisini almaya çalış. Para yetiricem diye alt modellere dalarsan sonradan pişman olursun.
bu disco board yeni girdi gündemime.

Baran beni arm'a daldırdı keil öğreniyorum elimdeki işlemciler 103-401 birde 407 ekleyesim geldi ama 407 disco boardlar 900-1000 lira aralığında eleyebileceğim hangisi var pek kestiremiyorum.

ya 103 ve 401 de ustalaşana kadar 407 almayacağım yada 3ü ile ayrı ayrı projeler yapıp 3üyle bir miktar gelişmeye çalışacağım.

sıcak hava yıllardır isteyip 300 lirayken salaklık edip almadığım birşey onu istiyorum onu eleyemem.

genellikle kutu sebebiyle projemi kalıcı hale getiremiyorum.

Şuan kablosuz oda termostatı yapıyorum koyduğun odanın sıcaklığı ile senin set ettiğin sıcaklığı karşılaştırıp kablosuz olarak kombiye start verecek istenen sıcaklığa geldiğinde kombiyi durduracak.

Nextion 2.4' HMI ve esp01 var projede espler esp-now ile haberleşiyor ama nex'im küçük olduğu için ona uygun bir kutu bulamıyorum mecburen ya altınkayadan alıp oyamaya çalışacağım yada nex'i iptal edip blynk uygulaması üzerinden kontrol yapacağım.

Ama 3d yazıcım olsa ölçer biçer kutu çizerdim gayette güzel olurdu o yüzden 3d yazıcı almak istiyorum.

Şimdilik disco boardı rafa kaldırdım umarım dolar 3e katlamaz ve kısa sürede onuda alırım.

bu 3d yazıcı konusunu görünce aklıma takıldı sorayım dedim. bu Ender 3 pro nun yazıcı başlığının değiştirilip pcb kazıma ve delme işlemi yaptırılamaz mı sonuçta oda bir cnc değil mi.

bu 3d yazıcı konusunu görünce aklıma takıldı sorayım dedim. bu Ender 3 pro nun yazıcı başlığının değiştirilip pcb kazıma ve delme işlemi yaptırılamaz mı sonuçta oda bir cnc değil mi.
Olur ama gereksiz bir uğraş olur.
Oraya yapılacak masraflar ile zaten aynı kalitede bir cnc alınabilir.
Bu tarz cnc ler de pek rijit değiller. Doğru dürüst bir cnc için iyi bir para ödemek gerekiyor.

Ayrıca Ender 3 S1 'in orjinalinde kafa değiştirerek lazer takılabiliyor. Bu sayede belki pcb kazıma yapılabilir ama lazer modül opsiyonel olarak satılıyor, yanında gelmiyor.

Yazıcımı yenileyecek olsam ben de creality ender 3 alırdım. Çok populer bir yazıcı ve olası problemler için kolay çözüm bulunur. Hem @Gokrtl'nın dediği gibi önceki yazıcılarındaki sorunları çözmüş bir yazıcı almak mantıklı. Yazıcıyla uğraşmak çok zaman kaybettiriyor ve en basitinden yazdırma profillerini test etmek bile deney başına 1 saat falan sürebiliyor. Yükseltme ve modifikasyonlar için yazıcıya uygun parçalar bulmak da daha ekonomik ve kolay olur.

Bende Anet A8 var hız sorunu dışında bir problem yaşatmadı. Sadece 4 tane m3 cıvata ile z eksenine ufak bir modifikasyon yaparak z eksenindeki sorunu çözdüm ve çabuk ısınması için 15V güç kaynağı kullandım. Bu çok ucuz bir yazıcıydı ama başarılı yazdırma profillerini tespit etmek çok uzun zaman ve boşa harcanmış bir dünya filamente mâl olmuştu. Sorun çözmekle harcanan zaman yazıcını kullanamadığın ve bir bakıma yazıcısız kaldığın bir zaman anlamına geliyor ve adamı kahrediyor, kahır da kanser yapar :) hiç gerek yok.

Bir de kullanılmış yazıcı almayı düşünebilirsin, çok kişi bir hevesle alıp doğru düzgün kullanamayacağını anlayıp satmaya karar veriyor.

Yazıcımı yenileyecek olsam ben de creality ender 3 alırdım. Çok populer bir yazıcı ve olası problemler için kolay çözüm bulunur. Hem @Gokrtl'nın dediği gibi önceki yazıcılarındaki sorunları çözmüş bir yazıcı almak mantıklı. Yazıcıyla uğraşmak çok zaman kaybettiriyor ve en basitinden yazdırma profillerini test etmek bile deney başına 1 saat falan sürebiliyor. Yükseltme ve modifikasyonlar için yazıcıya uygun parçalar bulmak da daha ekonomik ve kolay olur.

Bende Anet A8 var hız sorunu dışında bir problem yaşatmadı. Sadece 4 tane m3 cıvata ile z eksenine ufak bir modifikasyon yaparak z eksenindeki sorunu çözdüm ve çabuk ısınması için 15V güç kaynağı kullandım. Bu çok ucuz bir yazıcıydı ama başarılı yazdırma profillerini tespit etmek çok uzun zaman ve boşa harcanmış bir dünya filamente mâl olmuştu. Sorun çözmekle harcanan zaman yazıcını kullanamadığın ve bir bakıma yazıcısız kaldığın bir zaman anlamına geliyor ve adamı kahrediyor, kahır da kanser yapar :) hiç gerek yok.

Bir de kullanılmış yazıcı almayı düşünebilirsin, çok kişi bir hevesle alıp doğru düzgün kullanamayacağını anlayıp satmaya karar veriyor.
Bir de hep lazım olduğu zaman su koyuveriyor. :D

Ender 3 den çok farkı yok sanırım. Hazır almışken Ender 3 S1 almak daha mantıklı geliyor bana.
Çünkü en son ender 3 S1 çıktı. Birde direct drive önemli. O teflon boru ne kadar dayanıklı olursa olsun zamanla işlevini yitiriyor. Üstelik Pnomatikler de bu boruyu kesiyor. Bir kere taktıktan sonra bir daha çıkarmak hiç kolay değil. Ve tabi bir de abartılı fiyatı var. Alt tarafı ısıya dayanıklı plastik boru. Yarım metresine 300TL isteyen var. Dandiklerini alsan hiç iş görmüyor.

Ender 3 den çok farkı yok sanırım. Hazır almışken Ender 3 S1 almak daha mantıklı geliyor bana.
Çünkü en son ender 3 S1 çıktı. Birde direct drive önemli. O teflon boru ne kadar dayanıklı olursa olsun zamanla işlevini yitiriyor. Üstelik Pnomatikler de bu boruyu kesiyor. Bir kere taktıktan sonra bir daha çıkarmak hiç kolay değil. Ve tabi bir de abartılı fiyatı var. Alt tarafı ısıya dayanıklı plastik boru. Yarım metresine 300TL isteyen var. Dandiklerini alsan hiç iş görmüyor.
Doğrudur abi 3d yazıcı tecrübe etmediğim için bilmiyorum ben :katil2:

Bütçe çok değişti.
Ehliyeti kaptırınca o tarafa bütçe ayırmak durmunda kaldım.

Beni kim 2. sınıf sürücü yaptı:kizgin2::kizgin3:

O
Bütçe çok değişti.
Ehliyeti kaptırınca o tarafa bütçe ayırmak durmunda kaldım.

Beni kim 2. sınıf sürücü yaptı:kizgin2::kizgin3:
Geçmiş olsun. O nasıl oldu ya?
Sarhoş emoji, İfade Smiley Alkol zehirlenmesi, İçme ifadesi ...
??

O

Geçmiş olsun. O nasıl oldu ya?
Sarhoş emoji, İfade Smiley Alkol zehirlenmesi, İçme ifadesi ...
??
Abi benim yarı genetik yarı bilgisyar kullanmaktan gözler gidik. ehliyet alırken bozuktu yani.
Benim ehliyete haliyle 2. sınıf sürücü olarak yansıdı bu.
Gözlüğü unutmuşum aval aval arabayı sürerken 20 tane araba arasından hissetmiş gibi beni çevirdiler.
Trafiği tehlikeye atmaktan yapıştırdılar bana.

Abi benim yarı genetik yarı bilgisyar kullanmaktan gözler gidik. ehliyet alırken bozuktu yani.
Benim ehliyete haliyle 2. sınıf sürücü olarak yansıdı bu.
Gözlüğü unutmuşum aval aval arabayı sürerken 20 tane araba arasından hissetmiş gibi beni çevirdiler.
Trafiği tehlikeye atmaktan yapıştırdılar bana.
Çok insafsızmışlar.

Ender 3 Pro alabilirsiniz. Sorunları oluyor fakat bu sorunları çözerken açıkçası yazıcının çalışma mantığını anlamanıza yardım ediyor. Ben ilk yazıcım olarak aldım daha toplu ve kompakt bir sistem ile başlasam herhangi bir sorun karşısında bu kadar bilgim olmazdı açıkçası. Forum ve telegram üzerinden yardım grupları çok fazla, havada bir sorunuz kalmaz. Zaten bütçede ehliyet olayları sebebi ile düşmüş, ender 3 pro veya bir üste ender 3 v2 alınabilir.

Ender 3 Pro alabilirsiniz. Sorunları oluyor fakat bu sorunları çözerken açıkçası yazıcının çalışma mantığını anlamanıza yardım ediyor. Ben ilk yazıcım olarak aldım daha toplu ve kompakt bir sistem ile başlasam herhangi bir sorun karşısında bu kadar bilgim olmazdı açıkçası. Forum ve telegram üzerinden yardım grupları çok fazla, havada bir sorunuz kalmaz. Zaten bütçede ehliyet olayları sebebi ile düşmüş, ender 3 pro veya bir üste ender 3 v2 alınabilir.
Bakacağım teşekkür ederim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back