Havya ile plastik kaynak

taydin

Timur Aydın
Staff member
Kırılan plastik parçaları, içlerine ince tel ızgara gömerek tamir ettim. Ama bu amaçla kullandığım havyaların uçları artık lehim tutmaz hale geldi. Mikroskop altında bakınca, uçlardaki kaplamanın büyük ölçüde gittiği ve alttaki demire inildiği görülüyor. Muhtemelen plastiğin içine gömülen paslanmaz çelik tel ızgaranın kenarlarının havya ucunu hırpalaması sonucunda oldu bu durum.

O yüzden eğer havyayı bu şekilde kullanmak istiyorsanuz, ilgili ucu sadece bu iş için kullanıp artık lehim yapmayı düşünmemek gerekiyor.

Orijinal:
1705479452258.png

DIY versiyon:

Ucun sağlam tarafı

1705476149766.jpeg

Gidik taraf

1705476171717.jpeg

Havya ucuna takılan Y şeklinde boru aparat bu işi çözecektir. Gömmek için zımba teli gibi tel ayarlanacak

Son düzenleme:
Sıcak iken zımpara ve pasta tekrarı ile 1saat çalışır durumda bırakın. Ama siz sıcak iken çeliğe temas ettirmişsiniz. Sanırım törpü ile işiniz var Benim de plastik kesimi yapınca İki gün önce başıma gelmişti .Zamanla kendine gelir.
Şu anda havya tertemiz. Uç lehim kaplı ve gıcır gıcır. Hatta yeni bir sorunum var:

Havyaya lehim teli veya herhangi bir şey değdirmediğim, hiç kullanmadığım halde, silkeliyorum ve yere lehim düşüyor. Lehim neresinden çıkıyor anlamadım? Lehim üreten makinem oldu.
Bitecek elbette yerini bilmediğim lehim deposu.

Uçta oyuk ve kraterler var, kesinlikle lehim tutumuyor. Bu nasıl düzelebilir? Sıfır zımpara ile biraz zımparaladım, uç aktivatör ile banyo yaptırdım, hiçbir faydası olmuyor.

Havyanin icine civata takip ataslari plastige gomerek yapiyorum ben. Neden? Cunku kaynak makinesi de uclari da "paali". :katil1::katil2::dans1::dans1:

Uçta oyuk ve kraterler var, kesinlikle lehim tutumuyor. Bu nasıl düzelebilir? Sıfır zımpara ile biraz zımparaladım, uç aktivatör ile banyo yaptırdım, hiçbir faydası olmuyor.
1000'lik zimpara ile kaymak gibi yapip cinkolu tuz ruhuna batirmak cozum olabilir. Ya da benim gibi isitip once nisadira sonra eritilmis kalaya batiracaksiniz. O zaman uzeri yeniden kaplaniyor.

Son düzenleme:
Evet o senin kalay teknolojini dememem lazım birgün :)

Arax lehim var ise uca o lehimden ver. Arax lehimi tutacaktır. Tutunma başlayınca üzerindeki lehimi sıcakken (sünger tel vs) temizle ve hemen normal lehim ver. Eskisi gibi olması mümkün değil ama tutmaya başlar.

800 kum zımpara ile bir masaj seansı uyguladım uca

1705754004822.jpeg

Sonra oto pastası ile devam ettim

1705754516632.jpeg

1705754529670.jpeg

Son olarak da oto cilası

1705754816549.jpeg

1705754828621.jpeg

Denedim şimdi. Daha önce hiç lehim tutmayan tarafın çoğu yeri lehim tutuyor. Şimdilik yeterli :)

Burada pasta ve cila olayını keyfi olarak yapmadım, onlar önemli. Eğer sadece zımparalayıp bırakırsan, pürüzlü olan o yüzey, ısıyı görünce çok hızlı bir şekilde oksidasyon başlar, çünkü hava (ve oksijen) ile temas yüzeyi çok fazla olacak. O yüzden iyi polisaj önemli. Ben de çok önem vermedim aslında, yenisini alacağım zaten. Ama satan yeri bulana kadar ve gelene kadar idare etmesi yeterli.

Doğru görüyorsam weller xt serisi uca benziyor, yıldırım elektronik satıyor olmalı. Bu tip uçları plastiğe dokundurmamak lazım sonrasında ne yapılırsa yapılsın eskisi gibi olmuyor. Ucuz uçları olan bir havya temin edilip kullanılmalı eğer çok sık gerekliyse, aksi halde artık lehim için kullanılmaz kıvamda olan bir ucu bu işe ayırmak lazım bence.

Uç XHT türü. Birkaç yerde buldum internette, birisine üye oldum, üyelik işlemi tamamlanmadı. Diğerine üye oldum, ödeme işlemi tamamlanmadı. Perpa'ya gidip kendim alacağım herhalde :)

Uç XHT türü. Birkaç yerde buldum internette, birisine üye oldum, üyelik işlemi tamamlanmadı. Diğerine üye oldum, ödeme işlemi tamamlanmadı. Perpa'ya gidip kendim alacağım herhalde :)
TDS satıyordu abi, her model var mı bilmiyorum ama.
Ben istanbul'da osiloskobumu alırken faturaya ev adresini verirken öğrenmiştim alt komşum da weller uç sipariş etmiş.

TDS satıyordu abi, her model var mı bilmiyorum ama.
Ben istanbul'da osiloskobumu alırken faturaya ev adresini verirken öğrenmiştim alt komşum da weller uç sipariş etmiş.

Bir sorayım bakalım.

Forum istatistikleri

Konular
5,912
Üyeler
2,500
Son üye
Muhammet Salih Albayrak

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back