Hayalimdeki minyatür CNC yi buldum

taydin

Timur Aydın
Staff member
Boyut olarak işleme kapasitesi sınırlı, ama çelik dahil her türlü malzemeyi işleyebilecek bir makina. Bir de tam emin olmasamda, eksenler servo kontrollü gibime geldi, çünkü çok hızlı hareket ediyorlar. Tam hayalimdeki makina. Ama fiyatına bakmaya çekiniyorum :gulus2:

Aşağıdaki yorumlarda birisi 5 bin dolar demiş. Türkiye'de minyatür ağaç router'larının bunun iki üç misli olduğunu düşünürsek, fiyat bence makul. Bu arada videoda işlenen metal 304 serisi paslanmaz çelik. Ve kesim sesinden de, ciddi bir kesme derinliği sözkonusu, ilerleme hızı da çok iyi.

Aluminyumu evrak imha makinası gibi yiyor

Bu makineyi tarif bile edemedim, kassiz ama isvicre cakisi gibi. :gulus2: isi ayarla kibar kibar yapsin. Benim anlamadigim, yapisi itibariyle seri uretim yapamaz ama sanki o sekil tasarim var, uc degistirme nedir ya? sen bagi ben gelir degisirim.

$5000 sa cok iyi bir fiyati var, ama guvenlik onlemlerinden suphelenmek lazim. Mesela uc kirilinca durur mu ? gibi seyler iste

Bu seri üretim makinası değil. Bunu, çelik dahil her türlü malzemeden prototip amaçlı küçük parçalar üretmek için kullanacaksın. 1.2 kW lık makina ve servo eksenli, o yüzden sana parçayı da çok kısa zamanda verecek.

Tabi demoda makinanın gücünü ortaya koymak için oldukça yüksek ilerleme hızı ve kesme derinliği kullanmışlar, o yüzden de bazı parçalarda yüzey kalitesi çok iyi görünmüyor. Ama maksimum hızlardan daha düşük hızlarda çalışırsan bence çok temiz iş çıkarır bu.

Bu makineyi tarif bile edemedim, kassiz ama isvicre cakisi gibi. :gulus2: isi ayarla kibar kibar yapsin. Benim anlamadigim, yapisi itibariyle seri uretim yapamaz ama sanki o sekil tasarim var, uc degistirme nedir ya? sen bagi ben gelir degisirim.

$5000 sa cok iyi bir fiyati var, ama guvenlik onlemlerinden suphelenmek lazim. Mesela uc kirilinca durur mu ? gibi seyler iste
Sıfırken boşluğu az olur ama böyle aşırı kullanımda ne kadar dayanır bilemiyorum. :)

Broşüründe standart olarak jenerik C7 lineer elemanlar kullanıldığı belirtiliyor (herhalde Çin malı). Ama opsiyonel olarak da Hiwin taktırabiliyorsun.

Atölyede çalışmak için daha bol vaktim olduğu zamanarda hep bir çelik parçaya ihtiyacım oluyor, manuel makinada da yapımı ya çok uzun sürecek yada mümkün değil, ne yapacaksın? Gideceksin sanayiye birisine yaptırmaya çalışacaksın. Bu konuda da son derece kötü tercübelerim oldu.

Mesela tornayıca iş götürüyorum, kaliteli TOS torna boşta olmasına rağmen, kenarda duran ve ikinci dünya savaşından kalma külüstür torna ile yapıyor benim işi :kizgin1: Çıkan parça bir boka benzemeyip de adama çekişince de "ben 20 yıldır bu işi yapıyorum, bu iş ancak bu kadar olur" diyor.

CNC ciye iş yaptırdım, "0.01 mm doğrulukla çalışıyor bizim makinalar" diyor, sonra çıkan parçada 0.17 mm hata ölçüyorum.

Ama böyle bir makina varsa, o sanayideki artistlerle hiç uğraşmadan kendi işin kendin görebiliyorsun. Acelen de olmadığı için, işi yavaş yavaş hakkıyla yapabiliyorsun.

Bana takım değiştirme falan lazım değil. Yazılım da lazım değil. Tek BT30 tutucu da yeterli.

Başka bir yerde de çıplak fiyat 6500 dolar demişler. Ama neticede konsept olarak da makina iyi. Forumda bir konu açmıştım böyle minyatür ama çelik işleyebilen bir makina için. Komponentleri de Türkiye'de bulunabiliyor.

"ben 20 yıldır bu işi yapıyorum, bu iş ancak bu kadar olur"
Bu herhalde sanayideki ustalara, bilmis musterilerle karsilasirsaniz bu sekilde cevap verin diye bir akil hocasi tarafindan ogretilmis. Ne kadar klasik ve terbiyesizce bir laf halbuki.

taydin abi kesinlikle haklisin, ama madem oyle aynisinin BT30 tutanida vardir illaki, bu buraya kadar bosuna ilerlememistir. Hem BT30 icin birde kompresor ihtiyacin olacakti, temizlik icin , o var mi diye sormadim bak :gulus2:

Bu herhalde sanayideki ustalara, bilmis musterilerle karsilasirsaniz bu sekilde cevap verin diye bir akil hocasi tarafindan ogretilmis. Ne kadar klasik ve terbiyesizce bir laf halbuki.

taydin abi kesinlikle haklisin, ama madem oyle aynisinin BT30 tutanida vardir illaki, bu buraya kadar bosuna ilerlememistir. Hem BT30 icin birde kompresor ihtiyacin olacakti, o var mi diye sormadim bak :gulus2:
Meslektaşlarım ile dalga geçmeyin.
Çok biliyorsanız kendi işinizi kendiniz yapın. :)

Biliyomusuz gibi konusacaz abi biz, sen idare et :gulus2:

Aslında kendim yaparsam böyle birşeyi, Türkiye'de özel "servo spindle" da bulunuyor. Yani spindle milini istediğin açıda konumlandırabiliyorsun, 6000 d/d da döndürebiliyorsun :) Bu özellik sayesinde mesela takım tutucuya makina kılavuzu takıp tertemiz diş çekebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back