Hayalimdeki minyatür CNC yi buldum

Yalnız X Y koordinat tablasını anlamadım. CNC freze varsa, zaten senin söylediğin X Y ye gidiyor :)

Yok abi sandalyem icin bir pul lazim olmustu, pul u bulamadim o olculerde, dvizor kafasini alip pul u yaptim, sonra hala kutusunda duruyor :katil1: umarim duruyordur :gulus2:
Ben mekanik saat içinde olan küçük dişlileri yapmak istiyorum.
Eskiden nasıl yapıyorlarmış o dişlileri anlamıyorum.
Youtube videolarında hep kaba işleri gösteriyorlar.

Yok abi sandalyem icin bir pul lazim olmustu, pul u bulamadim o olculerde, dvizor kafasini alip pul u yaptim, sonra hala kutusunda duruyor :katil1: umarim duruyordur :gulus2:

Ben de mutfak evyesinin altındaki atık su borusunu yapmak için freze işe yaradı dedim hanıma, ama pek ikna olmadı nedense ...

scaled_img_2490.jpg

Ben de mutfak evyesinin altındaki atık su borusunu yapmak için freze işe yaradı dedim hanıma, ama pek ikna olmadı nedense ...

scaled_img_2490.jpg
Deneyci abi , bak bir tane cekic izi var mi bi bak, senin meslektaslarinda olsa bu, suan o yuzey nasil olurdu sen daha iyi biliyorsun. Sonra sovunce kiziyonuz :gulus2:

Son düzenleme:
çelik işlemek için soğutma sıvısı gerekmez mi ? böyl açık kasalı bir cihazda mümkün olmaz diye düşünüyorum. bir ara revo cnc kanalının videolarını izlemiştim. kendileri de ticeri masaüstü cncler yapıyorlar. ufak cnclerde çelik işlenmez gibi bir fikirleri vardı. belki yavaş ve çok ufak pasolarla işlenebilir ?

ufak parçalar için de belki xometry veya cadcut gibi işe biraz daha modern yaklaşan siteler çözüm olabilir.

Genel olarak şakır şakır bor yağı ile soğutma, çok yüksek devirli ve hızlı ilerlemeli işlemede gerekir. Yani seri üretim ortamı. Ben makinayı fazla da zorlamamak için düşük devirde kullanabilirim. Ama hem benim manuel frezeye hem de bu minyatür CNC ye "mist cooling" denen püskürtlemi soğutma sistemi kurmak istiyorum.

Geçen gün işlediğim lamaları cnc bol sogutma sıvısı ıle sogutarak kesseydi öyle kıvılcımlr çıkmazdı.
Fakat işin içine bor yağı girecekse kabinet şart.

Bizi sadece kompresorle hava sogutma kurtarırsa kurtarır.

Ben sadece kompresör ile soğutmayı denedim. Frezenin soğutulması anlamında işe yarıyor, ama yüzey kalitesi iyi olmuyor. Ayrıca bor yağının sağladığı frezenin aşınmasını engelleme faydasını elde etmemiş oluyorsun. Mist cooling bu iki sorunu da çözüyor diye anlıyorum, o yüzden alıp deneyeceğim.

Benim makinaların hepsinde bor yağı haznesi var, ama bor yağı uzun süre bekleyince içinde yaratıklar oluşuyor ve çok kötü bir koku yayılıyor. O yüzden hazneleri boşalttım.

Ben bir donem atolye islettim. Buyuk bir frezem vardi ve kisa bir sure bor yagi ile sogutma yaptim. Frezenin devir daim pompasi vs hepsi vardi.. gel gelelim sirik siklam oluyorduk. Baktik olacak gibi degil kuru kesmeye donduk. Ikisi arasinda kesim kalitesi olaraj cok fark var. Fakat kabinetsiz kullanmak su anki ortamimda mantikli degil.

Son düzenleme:
Aslında eğer ucu soğutabiliyoranız kesilen malzemenin ısınması kesim kolaylığı açısından iyi bir şey.

@taydin Abi makinanın Yurt dışı fiyatı 28 ATC olarak 13.068USD , 14 ATC li istersen 9.000 USD Kargp gümrük hariç. Yani demem o ki Bir tane U döküm demir ile bu şase yapılır. Döküm demiri de güzel bir freze de sildirip ray deliklerini de açtık mı bu makinayı kurarız biz. Yaparız biz Çözeriz biz Napacaz o kadar paraları dışarılara gönderecez. Bunda ne var ki.
*Ha bu arada motorlar Servo değil. Sadece encoder ekli Step motor.

Gövdeyi döktürmek kaça malolur? Ama uyguna gelse bile onu şöyle birkaç sene yıllandırmak lazım, ondan sonra işlemek lazım.

*Ha bu arada motorlar Servo değil. Sadece encoder ekli Step motor.

Çok hızlı eksen hareketi var step motorla nasıl oluyor bu? Eğer gerçekten step motor ise o zaman yavaş yavaş gözümde avantajını yitiriyor.

Turkiye deki malzemeler cok kotuydu eskiden, MKE nin malzeme deposunda 1960 li yillarin celik lamalari vardi jilet gibi dumduz, 2-3 sene onceki bizim yaptigimiz lamalar dalga dalga olmustu. simdi nasildir bilemiyorum.

Gövdeyi döktürmek kaça malolur? Ama uyguna gelse bile onu şöyle birkaç sene yıllandırmak lazım, ondan sonra işlemek lazım.

Çok hızlı eksen hareketi var step motorla nasıl oluyor bu? Eğer gerçekten step motor ise o zaman yavaş yavaş gözümde avantajını yitiriyor.
1717873309565.png

Step motorlar gördüğüm kadarı ile Kyocera üretimi japon malı ve doğrufrekans ve güç ile Servo motorlardan daha hızlı dönebilir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,191
Üyeler
2,584
Son üye
ottomanwolf

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back