Hayalimdeki minyatür CNC yi buldum

valla ben anlamadım. XY-100 W Z-180W servio w/brake diyor. Burada ben bütün eksenlerin servo motor olduğunu anlıyorum. Opsiyonel olarak da closed loop nema23 stepper verebiliriz diyor. Yav servo varken ben niye daha fazla para verip stepper alayım?

Frezesi olan her türlü makinayı yapar.
Yeterki malzeme olsun. :)

Devasa freze var elimde :D Ama tasarım nasıl olacak? Çok rijit olması lazım, titreşim yapmaması lazım, bir kere sıfırladıktan sonra ayarı kolay kolay kaçmaması lazım ...

valla ben anlamadım. XY-100 W Z-180W servio w/brake diyor. Burada ben bütün eksenlerin servo motor olduğunu anlıyorum. Opsiyonel olarak da closed loop nema23 stepper verebiliriz diyor. Yav servo varken ben niye daha fazla para verip stepper alayım?
1717874146215.png

Hocam ,motorlar nema23 stepper , ama encoder dahil olduğu için ve 3500RPM döngüsü dahil olduğu için adına servo diyorlar. Gerçek servolarda zaten hiç sürücüsü üzerinde entegreli görmedim.

O zaman artık fiyat performansın tadı kaçmış oluyor. Çok uygun fiyata aldığım 1 kW servo/sürücü takımı var. 2 tane daha alsam, bir de 2.2 kW servo spindle alsam çok daha üst seviye bir makina yapabilirim. Yeter ki tasarımı iyi olsun.

O ebatlarda 1kw çok bile hocam. 750W çok çok rahat şekilde iş görecektir. Z ekseni için fren gerekli olabilir. Ama Spindeli biraz daha yüksek kw tercih etmede fazda var. Sebebi torkları çok düşük. Ama ben çelik işleyecem 7-8bin yeterli derseniz 18binlik spindelin önüne bi redüktör olabilir. Ama maliyeti oldukça artırır. Benim gözümde 5.5 iyidir :)

Evet şahin rulmandaki eleman da spindle yüksek güçlü al dedi. Benim düşüncem hazır spindle almak, üzerine de 1:2, 1:1, 2:1 gibi bir kasnak ile servoya bağlamak. Böylece 2.2 kW spindle ile istersen iki kat güç, istersem de iki kat devir elde edebilirim.

Yani hazır spinle, özel bir servo motor tarafından döndürülecek. "spindle servo" diyorlar buna ve sanırım özelliği 6000 devirlere çıkabiliyor.

Yani hazır spinle, özel bir servo motor tarafından döndürülecek. "spindle servo" diyorlar buna ve sanırım özelliği 6000 devirlere çıkabiliyor.
Evet böylelikle kılavuz diş çekme özelliği de aktif olabilir. Mesela benim şimdiki makinada gerek yok ahşap işleyecem ben dedim ama geçen alüminyum işledim delik vs diş çekme işi de aktif olsaydı çok iyi olacaktı ama gagalama yöntemi diye bir yöntem uyguluyorlar onunda tekniğini bilmediğim için yapamadım.

normal makinayla da diş açılabiliyor, özel kesicisi var, kazıyarak diş açmış oluyor. Hatta samurai demo videolarından birinde görülüyor. Ama servo spindle ile kılavuz kullanarak tertemiz diş açmış oluyorsun.

Evet, tornacı tabiri ile gagalama diyorlar ama çok çözebildiğim bir konu değil. En güzeli servolu diş çekme. Yarın , Bir ahşap saat model işleme durumum olacak ama Şimdi Ürgüp de fena yağmur var ve Büyük ihtimalle garaj yine sular altında. Temizlik işim erken biterse Saati işlerim :)

Hatta spindle servo ile artık Z ekseni bir torna haline geliyor. İstersen freze tablasına kalem tutturup silindirik bir parçanın dışına diş açabilirsin :)

Aynen öyle hocam Dikey işleme torna oluyor bir nevi ki buda zaten Metal işleme için.
Şimdi işlem sıramızı belirlememiz gerek,
Makina işlem ebatı, U döküm demirler + onların işlenmesi, raylar , arabalar sonsuz miller , servolar, XY tabla ve Kontrolcü + PC :)

Elimde 1250 x 375 x 700 mm XYZ işleme kapasitesine sahip manuel üniversal freze var. yapacağımız makinanın işleme kapasitesinin ise 250 x 250 x 250 olması yeterli. Bunun hem sütununu hep de tablalarını rahatlıkla benim manuel frezede işleriz.

Tamamdr, ben bizim fabrikanın toptancısından sana servo fiyatı alayım istersen. Kontrolcü ise Mach3 kırmızı kartlar güzel iş görüyor. 450-500TL arası bişi. birde laptop tamam. Mach3 zaten heryerde.

Evet, tornacı tabiri ile gagalama diyorlar ama çok çözebildiğim bir konu değil. En güzeli servolu diş çekme. Yarın , Bir ahşap saat model işleme durumum olacak ama Şimdi Ürgüp de fena yağmur var ve Büyük ihtimalle garaj yine sular altında. Temizlik işim erken biterse Saati işlerim :)
a7e0ef62-5a6f-4a7b-96d8-979e5d549a79.jpg
Saat modeli için vakit yoktu ama desenli bir çerezlik işlemi yaptım :) desenler hoş oldu. Sıra güzel bir ahşap üzerinde bunu tekrar işlemek. Steplerin kalibrasyonları tamam...

3 gun kacirdik neler oluyor :))

1718175778836.png

Alinabilecek versiyonu budur. Ancak burada da belirtigi gibi icinde elektronik yok.
*Laptop, workbench, XYZ servos, toolholders not included

Genel olarak yorumlarım şu şekilde ;
- ATC gerekli nedeni şu bir parça üzerinde tek bir kesici ile işlem yapmak çok mümkün değil bu nedenle parça değiştirmeler sonrası sıfırlama mekanizması hassasiyeti etkileyen en önemli faktörlerden artı oldukça zamana mal oluyor bunun için Z yüksekliği dediğimiz Spindle'in tabla ile arasındaki mesafeyi kesici boyu dikkate alınarak sıfırlamak için farklı mekanizmalar var buradan bir hassasiyet kaybı oluyor Öte yandan X Y eksiği için gereken sıfırlama oluyor. artı buna ek olarak iş parçası üzerine konarak onun konumu açısından bir sıfırlama yapılıyor bunların değişik versiyonları mevcut. Sadece iş parçasını sıfırlamak en kolayı onun için ATC gerekiyor.
- yazılım olarak MACH3 çok bilinen bir yazılım olmasına karşın farklı bilgisayarlarda çalışmak USB desteği gibi konularda o kadar da başarılı değil. PlanetCNC gibi firmaların kart ve yazılımları mevcut. buna ek olarak bizim güç kaynağı olarak aldığımız RAIDEN gibi bir marka vardi sanırım o markanın CNC kontrol ünitesi ve paneli oluyor. Bu tarz bir şeyde çok pratik olabilir. Bunu seçerken dikkat etmek gereken soğutma ya da MIST içinde desteği olması, farklı parça sıfırlama sensörleri ve mekanizmaları için desteği olması gibi özellikler önemli.
- servo imkanı varsa tercih edilebilir rakam yükselmesine karşın oldukça stabil çalışıyorlar belirli bir eşiği aştıktan sonra o gece ulaşmak için en pratik yol servo.

-ama bence en az bunlar kadar önemli bir konu benimki tasarım açıkçası mekanik tasarımı yapmak ve bunu hassas bir hale getirmek düşündüğü kadar kolay olmayabilir bu yeterli sertliğe sahip döküm beton ya da çelik işleme maliyetleri de oldukça yüksek üstelik bunlardaki hassasiyetleri sağlamakta bir o kadar zor o yüzden makine üreticisi olmayan bir yere bunları yaptırmaya kalktığımızda ya uçuk maliyetlerle karşılaşıyoruz ya da ciddi hassasiyet kaybı oluyor.

1718177985313.png

Tasarim ve uretim benim , nema 34 8.5nm motorlar planetcnc kontrol karti var. Universite laboratuvarim konusunda problem olunca bir arkadasimin evine gitti.

Son düzenleme:
İşe yarar birşey elde etmenin maliyeti olması gerekenin çok üzerinde. Eksen millerini koruyan kapaklar için bile ayrı olarak para istiyorlar. Standart olarak step motor ile geliyor. Bence fiyat/performans hiç iyi değil.

Celik ve aluminyum islenecekse makine govdesi profil olmamali hatta lama bile olmamali. Gorunusu CNC olan ama islevsellige gelince sonucu hic te iyi olmayan makina ortaya cikiyor.

Benim kullandigim freze demir dokum govde olmasina ragmen onda bile sorunlar var. Kirlangic yataklarda bosluk kaynakli oynama var. Boslugu yataklardan alirsam bu kez de tablalarin surtunmesi cok fazla oldugu icin yurutmek zorlasiyor.

Bugune kadar denemedigim ancak ilk firsatta denemek istedigim calisma, cakil taslari ve epoxy recine karisimli dokum govde yapmak.

Talasli imalat konusunda kullanilacak makinenin kesinlikle esnemez ve titresimleri yutma ozelligi olmak zorunda.

Bu da ancak buyuk kutleli demir dokum ile yapilabiliyor. Cakil tas dolgulu epoxy makineler icin iyi yada kotu elestri gormedim.

İşe yarar birşey elde etmenin maliyeti olması gerekenin çok üzerinde. Eksen millerini koruyan kapaklar için bile ayrı olarak para istiyorlar. Standart olarak step motor ile geliyor. Bence fiyat/performans hiç iyi değil.
Elinizdeki freze nedir ? Quantum/Optimum 'lar icin donusum kitleri vs oluyordu. Belki alteranatif olarak o dusunulebilir. Mekanik tasarim kismina girmeden.

Elinizdeki freze nedir ? Quantum/Optimum 'lar icin donusum kitleri vs oluyordu. Belki alteranatif olarak o dusunulebilir. Mekanik tasarim kismina girmeden.

Sıfırdan yapmayı tercih ederim. Elimdeki freze büyük 2 tonluk makina. CNC yi yaparken ona çok ihtiyacım olacak :)

Bugune kadar denemedigim ancak ilk firsatta denemek istedigim calisma, cakil taslari ve epoxy recine karisimli dokum govde yapmak.

Evet ben de bunu tekrar araştıracağım. Döküm gövde yaptırmak hem çok maliyetli olur hem de oturmasını beklemek lazım yıllarcak iyi birşey ortaya çıkması için. Ama çakıl taşlı epokside hem istediğin şekli verebilirsin hem de yıllandırma yok.

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back