Honeywell DT92A1004 kablosuz oda termostatı ekran yazıları silinmesi sorunu.

TA3UIS

Doğan
Evdeki doğalgaz ve klimaları kontrol edebilen Honeywell DT92A1004 Kablosuz Oda Termostatı var elimde.

2-3 yıl kullandıktan sonra ekrandaki yazılar kendi kendine silinip geri geliyordu.
Ne zamandır el atacaktım, hobi laboratuvarımı kurduktan sonra bugün el atmaya karar verdim. :D

WhatsApp Image 2024-06-29 at 12.58.14 (1).jpeg

Kutuya zarar vermeden açmak istediğim için biraz nazik açmaya çalıştım, 3-4 tırnak tutuyor vidasız tasarım yapmışlar, sonunda içini açtım.

WhatsApp Image 2024-06-29 at 12.58.18.jpeg

Aşağıdaki şekilde pilleri takarak çalıştırıp PCB ye biraz baskı uygulayınca ekrandaki yazılar siliniyordu.

WhatsApp Image 2024-06-29 at 12.58.20.jpeg

Ben de komple PCB yi plastik gövdeden ayırmaya karar verdim. İlk dikkatimi çeken işaretli yerdeki temas noktaları oldu. Ekranın silinmesi probleminin buradaki batarya ile iletişimi sağlayan bir temassızlık olabilir diye düşündüm.

WhatsApp Image 2024-06-29 at 12.58.17.jpeg

Üstteki temas noktalarına harici besleme ve krokodil ile 3V gerilim uyguladım. PCB yi ne kadar esnetsem de ekrandaki yazılar silinmiyordu.

WhatsApp Image 2024-06-29 at 12.58.17 (1).jpeg

Batarya ile devre teması sağlayan pim leri 0.5cm kadar yukarı kaldırdım ve cihazı monte ettim.

WhatsApp Image 2024-06-29 at 12.58.20 (1).jpeg

Cihazı ne kadar esnetsem de artık ekrandaki yazıların silinme problemi ortadan kalktı ve sorun giderildi.

WhatsApp Image 2024-06-29 at 12.58.14.jpeg

WhatsApp Image 2024-06-29 at 12.58.14 (1).jpeg

Bu tip testleri yaparken, güç kaynağının akımını her zaman makul bir değere sınırlandır. mesela bu cihazın çekebileceği akımın 100 mA altında olduğunu düşünebiliriz. Eğer aydınlatma yoksa, çekilen akım çok daha az olacaktır. Güç kaynağı akımını bu şekilde sınırlandırırsan, eğer bir arıza varsa, arızayı çok daha kötü bir duruma getirmemiş olursun. Malum içindeki pil birkaç yüz miliamper verebiliyorken, senin Korad 5000 miliamper verebilir. Bir kısa devre varsa, içerideki kısa devre yapan şeyi kavurup yok edecektir ve yangın bile çıkarabilecektir.

Sorunu olmayan 3V ve 100mA akım çeken bir cihaza 3V ve 5A kaynak bağlasak cihaz kaç Amper çeker?
Benim bildiğim 100mA çeker ve normal olarak çalışır.

Sorunu olmayan 3V ve 100mA akım çeken bir cihaza 3V ve 5A kaynak bağlasak cihaz kaç Amper çeker?
Benim bildiğim 100mA çeker ve normal olarak çalışır.

Sağlamsa 100 mA çeker. Kısa devre varsa? :dehset1:

Sağlamsa 100 mA çeker. Kısa devre varsa? :dehset1:
O zaman sakat olur :D

Senin aşağıda bahsettiğin önemli bir noktaya değinmişsin.
Bu tip testleri yaparken, güç kaynağının akımını her zaman makul bir değere sınırlandır. mesela bu cihazın çekebileceği akımın 100 mA altında olduğunu düşünebiliriz. Eğer aydınlatma yoksa, çekilen akım çok daha az olacaktır. Güç kaynağı akımını bu şekilde sınırlandırırsan, eğer bir arıza varsa, arızayı çok daha kötü bir duruma getirmemiş olursun.

Senin yaptığın gibi pille beslesen bile, kısa devre durumunda o piller çok yüksek akım verebilir, var olan arızayı daha kötü duruma getirebilir. O yüzden her zaman akım sınırlamalı güç kaynağı ile beslemek daha uygundur.

Senin yaptığın gibi pille beslesen bile, kısa devre durumunda o piller çok yüksek akım verebilir, var olan arızayı daha kötü duruma getirebilir. O yüzden her zaman akım sınırlamalı güç kaynağı ile beslemek daha uygundur.
Tam da güç kaynağı kullanıp akım sınırlamak daha mı sağlıklı olurdu diye soracaktım ki ben sormadan sen yazmışsın :D

Forum istatistikleri

Konular
6,207
Üyeler
2,583
Son üye
Efe Ali Bozkurt

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back