Hoparlör seçimi

Neyse abi benim bu konuda başka diyeceğim kalmadı. Bir fırsat olduğunda denerim gene, sonra da sonucu paylaşırım.

Ama kesinlikle burada istenmiyorum falan diye düşünme. Herhalde benle kısır tartışma yapmak içinl burada değilsin :) Senin tecrübenden ve bilginden yararlanmış hem bu forumda hem başka forumda bir sürü üye var. Bizim tartışmanın sonucu ne olursa olsun onlar yararlanmaya devam edecek.

Şöyle bir post buldum, doğru ise cevap çok basitmiş: https://www.diyaudio.com/forums/mul...-crossover-impedance-wattage.html#post5311240

Diyor ki crossover hoparlör empedansını değiştirmez, yani 3 tane 8 ohm hoparlör crossover'a bağlanırsa empedans yine 8 ohm olur. Bu da demek ki crossover'ın kendisi direnç gibi çalışacak ve X Vrms verirsek X2/8 Watt güç çekecek.

Zaten değiştirmemesi lazım, biz yamyam abi ile o konuda paralamıyoruz birbirimizi :D

Ben, amfinin toplam çıkış gücünün bir şekilde 3 hoparlör arasında paylaştırılması gerekir diyorum. O da gerek yok, 3 hoparlör de amfinin toplam çıkış gücünü görür diyor. Devre kurup denemeden yatışmayacağız o yüzden şimdilik bıraktık :cheeky4:

20200404_193455.png

Yani şimdi amfi ye ses sinyali giriyor. Bunun içinde bütün frekanslar var. Sonra entegre bunların hepsini 150 watt'a çıkarıp crossovera gönderiyor.
Crossover bütün frekansları 150w olarak alıp 3 e bölüyor. Misal tiz için 2kHz alıp 1kHz e sen dur diyor.
Bu dur dediği frekasla beraber güçten kırpma yapıyor mu yapmıyor mu? İçimizde kimsede crossover yok mu bunu ölçecek?

Başka bir açıdan bakacak olursak;
Cihaza güç kaynağından voltajı veriyoruz. Akımı yükseltince voltajın düştüğünü, voltajı yükseltince akımın düştüğünü görüyoruz. Ben şahsen bu gözlemi bizzat yapmıştım zamanında.

Başka bir açıdan daha bakarsak;
Bir ses dosyasını mp3 e çevirdiğimizde 50mb dan 3mb a düşüyor. Ne yaptık? Frekansları traşladık. Sonuç olarak 50mb güç olarak düşünürsek güç kaybı yaşadık.

Eğer bu açılardan bakacak olursak @taydin abi haklı olabilir. Ama tabi benimki temel düzeyde bakış açısı. Haklıyım diyemem. Sadece gözlemlediğimi söylemek istedim.

Konuyu tekrar okudum ama neyin tartışıldığını anlamadım. Girmeyeyim dedim ama konu devam etmiş...

Eğer eşit RMS gücünde 100Hz, 1000Hz, 10000Hz sinüs içeren bir 20 Vrms bir sinyalimiz varsa her bir komponent 20 Vrms değil yaklaşık 11.55 Vrms olur. Crossoversız full range 8 ohm bir hoparlör 20 Vrms'te 202/8 = 50W çekecektir, bu basit. Peki 3 yollu 8 ohm hoparlöre bağlı ideal bir crossover? 3 x 11.552/8 = 50W. Yani değişmiyor.

Yani 3 ayrı frekans yokta 5 ya da 50 ayrı frekansımız varsa 20V RMS gerilimi 50 ye mi bölmeliyiz.

Ben bölmüyorum, matematik bölüyor :)

Ampli alçak frekanslarda 150W üretirse nolacak? Ya da tiz bölgesinde arsız ve ÇASS ÇASS çalan bir zil sesi ile max güce erişirse ne olacak.?
Ampli burada yoh gardaş ben tizlerde 20W tan fazla üretemem mi diyecek. Ya da medium seslerde 50W ile sınırlandırayım mı diyecek.

Bu benim kafama yatıyor. Sonuçta bas solosu girince hoparlörün yanmaması lazım. Yani her bir hoparlör amfinin azami gücünü kaldırabilmeli.

Acayip keyifli bir tartışma olmuş. Ben olaya sizler kadar hakim değilim ancak tartışmanın tüm taraflarını haklı buluyorum.

@Mr_YAMYAM a katıldığım konu anfi tüm frekanslarda çıkış gücü ne ise onu karşılamalı...

Ancak twetter ve meduim hoparlorlerin gücünün daha düşük olabileceğini düşünüyorum.

Bununla ilgili çok basit bir neden söyleyeyim. Anfi gücü XX watt olsun, Çıkışta tek hoparlör olsun basit düşünelim.

Anfiyede yetersiz bir besleme bağlayalım.

Müzik zil sesleri ile başlar. Herşey normal bas vurduğu anda besleme aşağı çöker.

Bundan çıkardığım sonuç; Gerçek kullanımda düşük frekanslı sesler daha çok güce ihtiyaç duyuyor. Yüksek frekanslılar ise daha az....

Bu nedenle Hoparlör güçleri hakkındaki Benim şahsi görüşüm;
Bass için en az anfi gücü kadar.
medium ve twetter için çıkış gücünden daha az olabilir.

Abi itiraz eden bu cümleye itiraz etsin. Benim tartışacak birşeyim yok.

Ona şöyle bir itiraz getirebilirim: Müziğin genel doğası gereği, tiz sesler daha az enerjili olarak bulunur. Ama bu, eseri hazırlayanın seçimidir. Eğer eseri hazırlayan istese, kayda sadece 1 Vrms 10 kHz ton koyar. Bu durumda amfi kazancı 20 ise bu sinyal çıkışta 20 Vrms olur ve 4 Ω yüke 100 Wrms güç aktarır. Eğer eseri hazırlayan sadece 1 Vrms 50 Hz tone koyarsa, gene çıkışta 20 Vrms olur ve 4 Ω yüke 100 Wrms güç aktarır. Yani her iki durumda da amfinin beslemeden duyduğu güç ihtiyacı aynıdır.

@Mr_YAMYAM hocam iddanızın doğruluğuna katılıyorum. Ancak reel buluyorum.

orkestra da 1kz ses klarnetten gelsin. klanetci amca sürekli üflesin...

Anfi 100w . Çıkış 100 watt.. Sistem doyuma ulaşmış.

Davulcu davula vurunca ne olacak..?

Auto gain varsa ayrı tabi :D

Tekrarlayayım :)
@Mr_YAMYAM hocam dedikleriniz doğruluğuna katılıyorum. Ancak reel buluyorum.

O zaman Bass,Med,Tw Hepsi 100W olsun. (ayrıca olmasında sakınca yok bence fazla güç göz çıkarmaz)

Anfide 100w

ee ben tüm frekanslara aynı anda basan müzik dinliyorum. Ne oldu anfi güm :)

Kaldı ki ben 100W bass dinlerim ancak 100W tiz beni bozar :D

Peek güç adı üstünde süreklilik arz edemez...

Bazı şeyler ters netice verebiliyor. Bak ampli gümlemiyor daha sakin çalışıyor. :D
İşte örnek.

İki farklı frekans verilince burada neden güç azalıyor.
İki farklı frekans değil de binlerce frekans verilmiş olsaydı ampli çıkış gücü sıfıra mı düşecekti.
Burada yapılan ölçüm hatalarına şimdilik değinmiyorum.

İmkaniniz var saniyorum yapin referans birkac test. Bizde ogrenelim dogrusunu...

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back