HW-308 ESR Transistör Komponent Test Cihazı

Ekranın flexi zarar görmediyse yerine baskı ile tutturursan çalışması lazım. Normalde yerine yapışık o, tekrar nasıl yapıştırılır ben de bilmiyorum, ama ekrani flex arada iken PCB'ye bir şekilde baskı yaparak sıkarsan çalışması lazım.
Yok abi Flexin belli bir bölgesi sıkıntılıydı elle sağa sola atınca da düzelmiyordu.

3 yıldır kullandığım HW-308 komponent test cihazım, deşarj edilmemiş kondansatör bağlamamla birlikte çalışmaz hale gelid. Zaten kondansatörü ölçmek istediğim anda aklıma geldi ama oluşan arkı da aynı anda gördüm. Muhteşem bir zamanlama! :D

Komponent test cihazı hiçbir şekilde çalışmayınca, neler olduğunu görmek için güç kaynağına bağladım. Açma tuşuna bastığımda yaklaşık 0.3 A akım çektiğini gördüm.
20230803_141522.jpg
20230803_141527.jpg

Genel ölçümlerde çervre bileşenlerde bir sorun göremedim. Belli ki işlemci gitti... Daha fazla uğraşmadan, SMD ATmega328P'yi elimdeki başka bir işlemci ile değiştirme işlemine başladım.

20230803_142128.jpg

Öncelikle etrafındaki bileşenler uçuşmasın diye kapton bant ile güzelce sardım.

20230803_142336.jpg
20230803_142549.jpg

Lehim kalıntılarını temizledim ve yeni işlemciyi yerine taktım.

20230803_142842.jpg
20230803_144015.jpg

İçerisinde program olmamasına rağmen yeni işlemciyi taktıktan sonra açma tuşuna bastığımda güç kaynağında 0.01 A akım çektiğini gördüm.

20230803_144421.jpg

Donanım tarafı tamam gibi duruyor.

Bu "incinmiş" komponent test cihazını tamir ederken, kullandığım kapton bant beni çok şaşırttı. Herhalde çakma bir ürün bu, ısıyı gördüğü gibi yukarıdaki gibi büzüştü. Bu normal mi (çok saçma) yoksa adi herifler bana çakma ürün mü göndermişler?

Bu "incinmiş" komponent test cihazını tamir ederken, kullandığım kapton bant beni çok şaşırttı. Herhalde çakma bir ürün bu, ısıyı gördüğü gibi yukarıdaki gibi büzüştü. Bu normal mi (çok saçma) yoksa adi herifler bana çakma ürün mü göndermişler?
Saf bakırdan yapılması gereken havya ucu temizleme telini çelik yapıp üzerini boyamışlar hidrojen proskit rengini açınca fark edenler gördüm normal selobandı da sarıya boyayıp kapton diye satmaya çalışan firma olabilir
İşin problemli kısmı gerçek olduğunu nasıl anlıyacağız satın alırken?

Firmware yüklemek için daha önce aldığım içerisinde ATmega88 bulunan USP ISP'yi kullanmak istedim.

20230803_182934.jpg

Bunun çıkışı 10 pin ISP çıkışı olduğu için önce bunu 6 pin ISP'ye çevirecek kabloyu yaptım. Dupont pinler ile şerit kablo kullandım.

20230803_183045.jpg

Tabi işler bu kadar kolay ilerlemiyor. Elimdeki USB ISP çakmanın çakması bir ürün olduğu için cihazın Ventor ID'leri filan tutmuyor ve AVRDUDE filan erişemiyor. Zaten USB ile bağladığımda USBHUB olarak görüyor. Birçok anlatımda ISP'nin bilgisayar tarafında görünen adı USBasp diye geçiyor.

Firmware yükleme işine mecburen şimdilik ara verdim. ISP sorunu için iyi bir tavsiyeniz var mı?

Saf bakırdan yapılması gereken havya ucu temizleme telini çelik yapıp üzerini boyamışlar hidrojen proskit rengini açınca fark edenler gördüm normal selobandı da sarıya boyayıp kapton diye satmaya çalışan firma olabilir
İşin problemli kısmı gerçek olduğunu nasıl anlıyacağız satın alırken?
Muhtemelen boyalı yada eser miktarda etken madde içeriyor. AliExpress'ten almıştım, güvenilir satıcılardan almak gerekiyor.

Firmware yüklemek için daha önce aldığım içerisinde ATmega88 bulunan USP ISP'yi kullanmak istedim.

24912 eklentisine bak

Bunun çıkışı 10 pin ISP çıkışı olduğu için önce bunu 6 pin ISP'ye çevirecek kabloyu yaptım. Dupont pinler ile şerit kablo kullandım.

24913 eklentisine bak

Tabi işler bu kadar kolay ilerlemiyor. Elimdeki USB ISP çakmanın çakması bir ürün olduğu için cihazın Ventor ID'leri filan tutmuyor ve AVRDUDE filan erişemiyor. Zaten USB ile bağladığımda USBHUB olarak görüyor. Birçok anlatımda ISP'nin bilgisayar tarafında görünen adı USBasp diye geçiyor.

Firmware yükleme işine mecburen şimdilik ara verdim. ISP sorunu için iyi bir tavsiyeniz var mı?
USBASP için "zadig" diye bir programla sürücü kurarak kullanıyorum. Win10 ne hikmetse arada bir kafasına göre sürücüyü değiştiriyor ve bu işlemi tekrar yapmam gerekebiliyor. redistributable olduğundan zipleyip kullandığım versiyonu buraya ekliyorum.
Kaynağı : https://zadig.akeo.ie
programlayıcı eğer usbasp ise işe yaraması lazım.

Ekler

• zadig-2.3.exe.zip
    4.9 MB · Görüntüleme: 42
Bende Windows 11 var. Öncesinde zadig ile denedim ama netice alamadım.

Yaptığım araştırmalara göre hiçbir programlayıcının desteklemediği bir programlayıcı almışım. Kullandığı IPS programlayıcı aşağıdaki imzayı taşıyor.
USB\VID_03EB&PID_C8B4

Bunun USBasp firmware ile programlanması gerekiyor.

SMPS tamir ederken ESR metreyi bozdum. ESR metreyi tamir ederken, daha önce satın aldığım ISP programlayıcının hiçbir programlayıcı yazılım tarafından desteklenmediğini keşvettim. Şimdi ISP programlayıcının firmwarini değiştirmek için başka bir programlayıcı donanıma ihtiyacım var. Umarım bozma sarmalından bir noktada çıkarım... :D

Yaptığım araştırmalara göre hiçbir programlayıcının desteklemediği bir programlayıcı almışım. Kullandığı IPS programlayıcı aşağıdaki imzayı taşıyor.
USB\VID_03EB&PID_C8B4

Bunun USBasp firmware ile programlanması gerekiyor.

SMPS tamir ederken ESR metreyi bozdum. ESR metreyi tamir ederken, daha önce satın aldığım ISP programlayıcının hiçbir programlayıcı yazılım tarafından desteklenmediğini keşvettim. Şimdi ISP programlayıcının firmwarini değiştirmek için başka bir programlayıcı donanıma ihtiyacım var. Umarım bozma sarmalından bir noktada çıkarım... :D
Ekran görüntüsü 2023-08-09 002653.png

Elinizde bu programlayıcı var ise ben memnunun birkaç tane atmega 328p entegre ve arduino pro mini ye kod attım sıkıntı çıkarmadı

Yok maalesef, sadece yukarıdaki kırmızı kutulu olan var.

Elinizde başka bir arduino var ise arduinodan atmega 328 e programlayıcı olarak kullanılabiliyor kodu komponent testere böylede atabilirsiniz
öncesinde atmega 328e bootloader yakmanız gerekiyor

Şuan onunla uğraşıyorum. Sanıyorum benim donanımda başka sorunlar da oldu. Arduino Uno'ya Arduino ISP kodunu attım, fakat halen programlayamıyorum...

Eğer yani IDE'yi kullanıyorsanız v2.1.1 ara sıra bağlantı sorunları bende yaşıyorum usb'yi tak çıkar yaptıktan sonra tanıyor kartı

Evet Windows 11 üzerinde Arduino IDE v2.1.1 kullanıyorum ve çok garip bir şekilde bağlantı sorunları yaşıyorum. Orijinal Uno kart bile bağımsız olarak yükleme sorunları yaşıyor. Kaç tane port değiştirdim bir defa yükledi. Böyle bir düzeneğe güvenip ilerlemem mümkün değil. Problemlerin kaynakları belirsiz.

IDE versiyon 1.8'i kurup deneyeceğim.

1691533572946.png

1691533578257.png

İki sene önce denemiştim Arduino IDE 2 yi. Bir sürü bug vardı, kaldırım 1.8.19 sürümüne dönmüştüm. Demekki bu kadar sene içinde arpa boyu ilerlememişler.

İki sene önce denemiştim Arduino IDE 2 yi. Bir sürü bug vardı, kaldırım 1.8.19 sürümüne dönmüştüm. Demekki bu kadar sene içinde arpa boyu ilerlememişler.
Az önce 1.8.19a döndüm 2.1.1 kod yüklemiyor diye arduino da bu hataları biliyor gibi 1.8.19 dan legacy IDE olarak bahsediyor

Gece saat 6'ya kadar uğraştım. Yine de programlamayı başaramadım.

Bilgisayarı değiştirdiğimde (Windows 10) ArduinoIDE kodu yüklendi ve normal çalışıyor göründü. Sanıyorum ilk bilgisayarda (Windows 11) sürücü ile ilgili bir sorun var, çünkü ikinci bilgisayarda IDE 2.1.0 kurmuşum. Bir de ben EEPROM programlama ve burada bahsettiğim ISP cihazı tanıtmak için bir sürü sürücü denedim. Bu başka bir karmaşa oluşmasına sebep olmuş olabilir.

Neyse bu seferde adreslerin hepsi 0x00 göründü ve sonuçta aşağıdaki hatayı aldım. Sanıyorum taktığım yeni entegrede sorunlu ama bazı kaynaklarda bu sorunun 8MHz kullanıldığında oluşabildiği yazıyordu ki bendeki komponent tester 8MHz kristal kullanıyor.

avrdude: Device signature = 0x000000
avrdude: Yikes! Invalid device signature.

Özetle,
  1. Yeni taktığım işlemci bozuk olabilir.
  2. Kablolama hatası yapmış olabilirim.
  3. Programlayıcı olarak kullandığım Arduino'nun 16MHz kristali, hedefteki işlemcinin 8Mhz saati ile uyumsuz olabilir.
Ya da aklıma gelmeyen, bilemediğim bir başka sorunum olabilir.

Yeni taktığım işlemci bozuk olabilir.
Geçenlerde çinden aldığım atmegalarda benzer sorunlar oldu. Smd kıkıf Atmega 48 ve 168 almıştım 5er tane falan. Birkaç tane de geliştirme kartım var kendi bastığım pcbler. Lehimledikten sonra bir türlü programlayamamıştım. Avrdudess ile fusebit'leri kristale göre ayarladıktan sonra çipler çalışmaz oluyorlardı. Baud rate düşsemde yükseltsemde olmuyordu.
Neyse defalarca pcbde lehimleme hatası aradıktan sonra bendeki bazı çiplerin kristalle çalışamıyor olduğunu farkettim. Fusebit'leri tekrar dahili osilatöre ayarlamayı deneyip, 100 denemeden birinde falan ancak işlem yapabilmiştim. Çipleri kristale uygun değil diye işaretleyip kaldırdım. Dahili osilatörle sorunsuz çalışıyorlardı. Şimdi siz kristalden bahsedince hatırladım. Bir ihtimal çipte benzer bir kusur olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
5,983
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back