İki krem lehim arasında kaldım

tekosis

Aktif Üye
Arkadaşlar merhaba. Aşağıda verdiğim krem lehimler nasıldır? Evde kart dizgisi yaparken kullanacağım inşallah. Lehimleme yöntemini henüz netleştirmedim ama sıcak hava ya da aşağıda resmini verdiğim tarzda sıcak bir tabla ile yapabilirim. Lehimlerden soldex olan 10gr diğeri 35gr. Miktar olarak XG-50 yazan daha fazla ama kalitesi nasıldır bilemedim. Fiyatları neredeyse aynı ama emin olamadım tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ekler

• lehimleme istasyonu.png
    lehimleme istasyonu.png
    190 KB · Görüntüleme: 78
  • mechanic.png
    mechanic.png
    302.9 KB · Görüntüleme: 74
  • SOLDEX.png
    SOLDEX.png
    91.6 KB · Görüntüleme: 71
Krem lehimlerde hava almaması, içindeki krem kıvamını sağlayan jelin uçmaması çok önemli. Daha önce uzun süre beklemiş krem lehimleri kullanamadan katılaştırdığım çok oldu. Bulabilirseniz Alpha marka olanı tavsiye ederim. Fiyatları uçuk olabilir ama kalitelidir. Bir de krem lehimin mümkünse hava ile temasını kesin. Bunun da en kolay yolu enjektöre doldurmak.

Soldex'in kalitesinden emin olduğumdan bu seferlik soldex'te karar kıldım. Bu lehim bitince eğer sürekli krem lehim ihtiyacım olacağına kanaat getirirsem farklı marka ve gramajlara yönelebilirim. Yani şimdilik işin sürekliliği ve miktarı netleşinceye kadar garanti olanı tercih ettim. @volta @fide tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Kullanım tecrübelerini paylaşırsan forum olarak biz de faydalanırız inşallah.

Soldex'in kalitesinden emin olduğumdan bu seferlik soldex'te karar kıldım. Bu lehim bitince eğer sürekli krem lehim ihtiyacım olacağına kanaat getirirsem farklı marka ve gramajlara yönelebilirim. Yani şimdilik işin sürekliliği ve miktarı netleşinceye kadar garanti olanı tercih ettim. @volta @fide tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
Bu arada memnun kalırsan soldex'in 500gr olanı da var. Ama tabii 1 sene raf ömrü var 3-10 derece arasında buzdolabında saklarsan, yani sürekli böyle bittikçe 10 gr ya 50 gr falan almak daha karlı olabilir. Artık kullanım miktarına göre sen karar verirsin. Alpha'nın 500gr olanı da soldex le benzer fiyata. Duruma göre seçimini yaparsın.

Birde Tassol diye bir marka var. Yerli firmaymış. Fiyatları çok uygun. Belki soldex bittikten sonra alıp deneyebilirsin. 50gr olanı 169TL. Ben bir ara alıp denemeyi düşünüyorum.

Evet gramaj arttıkça maliyet azalıyor ama o kadar lehimi bitirecek iş yapabileceğimi sanmıyorum. Sanırım burada kalay-kurşun karışımı kadar belirleyici olan faktör karışımdaki flux'un niteliği. Deneyip görmek lazım. Tavsiyeler için teşekkürler.

Son düzenleme:
Şimdi baktım özdisan'da aynı soldex krem lehim yaklaşık 70₺ daha ucuz.

Elimde ihtiyaç fazlası 500g kapalı kutu krem lehim var. İlginizi çekebilir.

3 kutu almıştım. Planlanan dizgi bitmek üzere. Bir kutu artacak gibi.

Son düzenleme:
Şu anda yapacağım alışverişlerde müşterinin parasını kullanacağım için biraz daha küçük adımlarla gitmem gerekiyor. Daha sonra ihtiyaç olursa ve elinizde halen lehim varsa sizinle irtibata geçerim. Teşekkür ederim.

Birde Tassol diye bir marka var. Yerli firmaymış. Fiyatları çok uygun. Belki soldex bittikten sonra alıp deneyebilirsin. 50gr olanı 169TL. Ben bir ara alıp denemeyi düşünüyorum.

Icinde gumus olmayani da varmis, fiyati biraz daha uygun. 128 TL

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back