İlk adım için ama biraz kaliteli Multimetre tavsiyesi ricası.

Hummer

Üye
Selamlar dostlar.

Artık hobi anlamında tamir işlerinde multimetresizlikten bıkkınlık geldi.

Aksilik o ya bu ara sürekli lazım olacagı tutuyor.

Araştırmalarım sonucu otomatik bir multimetre ben gibi ilk adım amatör için ideal seçim olacak diye düşünüyorum,dogru mu yanlış mı fikirlerinize ihtiyacım var.İkincisi ise,otomatik olarak aşağıya 2 tane aynı marka,farklı model multimetre cihaz linki ekliyorum.
Bunlar dogru karar olur mu,olursa hangisi daha mantıklıdır sizce?
Bu Aneng markası için forumda standart olmayan sigortası var,sorun durumunda bulunması çok zor denilmiş bir konu okumuştum bu bir soru işareti bıraktı bende belki ilgim olmayacak olsada,tam bilemiyorum.

Beklentim ; eski,yeni karmaşık olmayan elektronik cihazlarda ve bazı elektrikli cihazlarda kullanmak.
Direnç,diyot,kondansatör vb. temel devre elemanlarını ölçebileyim.
220 volt priz elektriginde kontrol amaçlı lazım olursa ölçebileyim örnegin cihazlarda 220 v alıp içerideki akışı, vs.
Pil vs voltajı,amperi mümkünse ölçeyim.

Yardımcı olursanız sevinirim,şimdiden yorumlar için teşekkürler.
Not: forumda araştırdım multimetre konularını,fakat karar vermeme yetecek konu ve yorumlar yoktu.
O sebeple yeni konu açtım.

https://www.direnc.net/aneng-m118a-dijital-mini-multimetre

https://www.direnc.net/aneng-m167-dijital-mini-multimetre

Otomatik olmayarakta bu ürün cogu youtube kanalında tavsiye ediliyor.

Üçü arasında kararsız kaldım.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Kapasite ölçsün demişsin ama, linkini koyduğun 3 multimetrenin iki tanesi HİÇ kapasite ölçemiyor, birisi de çok dar bir aralıkta ölçüm yapabiliyor. Yani bunlar alınabilecek en kısıtlı, en kullanışsız multimetreler arasında.

Eğer bütçe gerçekten bu kadar vahim ise en azından 620 TL ye Proskit'in MT-1236 sını almaya çalış.

Devre elemanlarının adını yazarken hata yapmış olabilirim.
Kondansatör de olabilir hafızam zayıf.Kısacası temel devre elemanlarını ölçebileyim demekteyim.
Basit elektronik cihazlardan bahsediyorum.

Devre elemanlarının adını yazarken hata yapmış olabilirim.
Kondansatör de olabilir hafızam zayıf.Kısacası temel devre elemanlarını ölçebileyim demekteyim.
Basit elektronik cihazlardan bahsediyorum.

Evet aynı şeyden bahsediyoruz.

Bunları tavsiye edenler oldu diyorsun ama, tavsiye eden adam ne için kullanıyor? Evlere tamire giden alaylı bir elektrikçinin işine yarar. Kısa devre var mı gösterir, 220 V şebeke voltajı var mı gösterir. Motorsiklet tamircisinin işine yarar. Arada bir akü voltajını ölçebilir.

Ama sen elektronik cihaz tamir edeceğim diyorsun, bunlarla işin olmaz. Sonra gereken asgari multimetreyi almak zorunda kalırsın ve neticede daha pahalıya gelir. O yüzden baştan MT-1236 yı al. Bunu da tavsiye ettiğimden değil. Elektronik ile meşgul olacak birisinin alabilecek en asgari multimetre olduğu için ...

80'lerden kasetçalarlar mesela.
Ayda,üç ayda bir hobi olarak alıp bakıyorum bilgim yok ancak ögrenmeye,mantık yürütmeye calısarak tamir etmeye calısıyorum.
Elektronik derken bu kısıtlı cercevede bahsettigim mesele.
Geçen gün mesela 2 direnç patlamıştı.Elektronikçide multimetre ile baktırdım.
Bu gibi mini sorunlarda ihtiyacımı karşılaması amacındayım.
Yada devre yolu aşınmış kopmustur,ddevre yolu yapıp kontrol ederim gibi gibi.
Amatör baslayıp amatçör kalacak bir hobi için kısacası.

Önümdeki tek seçenekler senin listelediğin multimetreler olursa ben herhalde M118A yı seçerdim.

Böyle akıllı olmaya çalışan cihazlardan oldum olası nefret etmişimdir. Gerçi manuel seçim yapılabilir diyor ama gene de ölçü aletine yapması gereken işi BEN söylemeliyim, onun bana neyi ölçmem gerektiğini söylememesi lazım. Bir de OLED ekranlar pili çok çabuk bitirir.

Hazır 700 bandına gelmişken istersen UT89X veya UT89XD ye de bak :) 150 - 200 TL farkla sıkıntısız bir multimetre sahibi olursun.

1696066068513.png

Böyle akıllı olmaya çalışan cihazlardan oldum olası nefret etmişimdir. Gerçi manuel seçim yapılabilir diyor ama gene de ölçü aletine yapması gereken işi BEN söylemeliyim, onun bana neyi ölçmem gerektiğini söylememesi lazım. Bir de OLED ekranlar pili çok çabuk bitirir.

Hazır 700 bandına gelmişken istersen UT89X veya UT89XD ye de bak :) 150 - 200 TL farkla sıkıntısız bir multimetre sahibi olursun.

25677 eklentisine bak
Frekans,sıcaklık vs. yok yok özellikte bir ürünmüş.

Teşekkür ederim öneriniz için.

25677 eklentisine bak

UT89X aldım tavsiyeniz üzere.
Teşekkürler yardımlarınız için.

Konuyu hortlattığım için özür dilerim. Bütçe olarak bende bu konuda geçen proskit ve uni t yi alabilecek durumdayım. @taydin hocam uni t nin auto range özelliği bile olmamasına rağmen proskit e tercih etmişsin . Bir açıklama almamız mümkün mü :) Proskit daha pratik gözüküyor kullanım olarak .

Autorange o kadar da büyük bir avantaj değil. Hatta yerine göre dezavantaj bile olabiliyor. Mesela ilk ölçümün görüntülenmesi uzun sürüyor.

Ben dijital devrelerde ölçüm yaparken kademeyi 60V yapıyorum, ondan sonra da bütün ölçümlerin sonuçlarını neredeyse anında görüyorum.

Autorange o kadar da büyük bir avantaj değil. Hatta yerine göre dezavantaj bile olabiliyor. Mesela ilk ölçümün görüntülenmesi uzun sürüyor.

Ben dijital devrelerde ölçüm yaparken kademeyi 60V yapıyorum, ondan sonra da bütün ölçümlerin sonuçlarını neredeyse anında görüyorum.
Hazır konu hortlatılmışken yeni konu açmak yerine size danışayım istedim, Arduino devrelerinde vs kullanmak için Unit UT 33B+ modeli nasıldır? veya siz ne önerebilirsiniz? @taydin

Son düzenleme:
Arduino devrelerinde vs kullanmak için Unit UT 33B+ modeli nasıldır?

Minimal bir multimetre gerçekten. Bütçen gerçekten vahim ise, hiç multimetre olmayacağına bu olsun denilerek alınabilecek bir alet. Ama mümkün ise UT89XD alman daha iyi olur. Eğer okuldan istediler diye alıyorsan, Arduino dersleri bittikten sonra da hiç ellemeyeceksen UT33 al. Ama bu işlere devam etmek istiyorsan UT89XD yi tercih et.

Bana da çat çat düğme çevirmek nedense çok eski teknoloji geliyor. Sanki demir perde ülkelerinden kalmış ürünler gibi :)

Minimal bir multimetre gerçekten. Bütçen gerçekten vahim ise, hiç multimetre olmayacağına bu olsun denilerek alınabilecek bir alet. Ama mümkün ise UT89XD alman daha iyi olur. Eğer okuldan istediler diye alıyorsan, Arduino dersleri bittikten sonra da hiç ellemeyeceksen UT33 al. Ama bu işlere devam etmek istiyorsan UT89XD yi tercih et.
Teşekkür ederim, bütçemi biraz daha arttırıp dediğiniz gibi yaparım.

Hazır konu hortlatılmışken yeni konu açmak yerine size danışayım istedim, Arduino devrelerinde vs kullanmak için Unit UT 33B+ modeli nasıldır? veya siz ne önerebilirsiniz? @taydin
33B+ yerine 33A+ var hem daha doğru ölçüyor hem auto range hem de ekstra özellikleri var fiyat çok da ekstra pahalı değil.
İnternette ilginç bir çılgınlık var herkes B+ ve D+ alıyor, bakıyor anlayabilmiş değilim.

Bana da çat çat düğme çevirmek nedense çok eski teknoloji geliyor. Sanki demir perde ülkelerinden kalmış ürünler gibi :)

Senin ihtiyaçların için farklı değerlendirme gerekebilir. Çok yüksek, öldürücü voltajlarla uğraşıyorsun, İki elinle tam ölçüm yapmak için pozisyonlandıktan sonra kademenin yükseltilmesi gerektiğini farketmek ve kademe değiştirmek dikkat dağıtır, risk yaratır. Sürekli çok yüksek ve çok düşük voltajlarla aynı anda uğraşıyorsan autorange gerekli birşey olur.

Senin ihtiyaçların için farklı değerlendirme gerekebilir. Çok yüksek, öldürücü voltajlarla uğraşıyorsun, İki elinle tam ölçüm yapmak için pozisyonlandıktan sonra kademenin yükseltilmesi gerektiğini farketmek ve kademe değiştirmek dikkat dağıtır, risk yaratır. Sürekli çok yüksek ve çok düşük voltajlarla aynı anda uğraşıyorsan autorange gerekli birşey olur.
Başka birşey farkettim . Proskit max ölçüm voltajı 600 volt gözüküyor . Unıt in ise 1000 volt . 550 volt kullandığımız yerler var işyerinde ve bu proskit in üst sınırına baya yakın .

Üst sınıra çok takılmana gerek yok. Ben 600 VAC sınırlı olan UT139C ye 1500 V verdim. Baya çığlık attı, değer ölçmedi ama hiçbir şey olmadı. 1000 VAC olan Keysight 1282A ya da verdim aynı voltajı, hiç şikayet bile etmedi voltajı da doğru ölçtü.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back