Inductosyn icin preamplifier tasarimi

Mikro Step

Kıdemli Üye
10Khz civarinda cok dusuk genlikte sinyal veren bobinden gelen sinyali yukseltmem gerekiyor. Bu amacla opamplarla ayrik devre kurmaktansa HiFi audio uygulamalarinda kullanilan magnetic pickup amplifikatorlerinden kullanayim istiyorum.

Besleme voltajinin 3.3v civarinda olmasini istiyorum. Bu durumda 80li yillarin walkmanlerinde kullanilan cipler isimi gorecektir.

Fakat sorunum hic cip ismi bilmiyorum ayrica gunumuzde bulunabilir mi?

Cipin stero olmasi gerekiyor.

Bilgisi olanlar varmi?

Acikcasi su anda elimde hic bilgi yok.

Projemden bahsedeyim. PCB uzerinde PCB yoluyla olusturulmus 20 sarimlik bobin var. Bu pcb bobinden 100mA civarinda AC akim akitiyorum.

Ikinci bir PCBde de ayni bobinden var. Bu iki PCB opusecek kadar birbirine yaklasip yollar ust uste hizalandiginda bir transformator olusacak.

Amacim enduktif kuplajla alinan sinyali temiz bir sekilde yukseltmek.

Bobinde enduklenen gerilimi artirmak icin elimden geleni yaparim fakat yuksek akim akitamam. Bobin 0.1mm yol genisligindeki pcb sarimdan ibaret.

Hava gobekte onemi var mi? Frekansi yukseltebilirim ama Ins. amp kullanacaksam frekansla fiyat artiyor. Fakat mecbur kalirsam kullanirim.

Zaten oncelikli olarak audio icin uretilmis ciplerle cozum ariyorum olmazsa maliyete katlanacagim.

Son düzenleme:
Bir diğer seçenek de tam bu iş için tasarlanmış transformatör

1711989630328.png

Veya tam da bu transformatörlerden kurtulmak için tasarlanmış olan INA103 inamp kullanabilirsin. Tarafımdan audio analizör ile test edildi onaylandı :tamam2:

HDD pickup amplifikatorlerine bakiyorum ama son donemde hepside dogrudan silikon kiymik halinde.

İsterseniz önce coil kısımlarını yapın, çıkış seviyesini ve empedansını anlayalım.

Transmitter icin dedigim gibi akim 100mA. O da max.
Frekansi yukseltmek cozum olacaksa 60Mhz opamp kullanirim.

Transmitter asagida.

1712000986592.png

Atiyorum transmitter 200 mm ise, receiver coil ise bunun aynisinin 15 . .20 mm uzunlugunda.

Son düzenleme:
Transmitter olanda sarim sayisi cok fazla. Fakat sarim sayisinin onemi yok cunku akimla suruluyor ve receiver boyu kadar kisimdaki bobinler kuplaj halinde.

Transmitter olanda sarim sayisi cok fazla. Fakat sarim sayisinin onemi yok cunku akimla suruluyor ve receiver boyu kadar kisimdaki bobinler kuplaj halinde.

Burada alıcı bobinlerin uçlarında çıkış voltajı çok yüksekmiş.
Gerek yok ön yükselticiye. :)
GND = Analog
GroundPA+ = Sine HI (3.6 vDC Peak to Peak)
PA- = Sine LO (3.6 vDC Peak to Peak)
PB+ = Cosine HI (3.6 vDC Peak to Peak)
PB- = Cosine LO (3.6 vDC Peak to Peak)
SIG = Signal Return (0.8-18.0 vDC Peak to Peak)
ST1 = Stage 1 Signal (3.8 vDC Peak to Peak)SCL = Tracking Clock

Veya tam da bu transformatörlerden kurtulmak için tasarlanmış olan INA103 inamp kullanabilirsin. Tarafımdan audio analizör ile test edildi onaylandı :tamam2:

Gercekten de guzel bir Inst. Amp imis. Tek tezavantaji besleme voltaji.

Sorunumu 3.3v tek besleme opamplarla cozemezsem bunu deneyecegim.

Ilgin icin cok tesekkurler. Farnelde bulamadim. Surekli bulabilecegim bir ciple calismam gerekiyor.
O yuzden baska bir cip bakinmam lazim.

Bir konuda kafam karisik.

Alici bobinlerle preamplifikatoru ayni PCB uzerine yerlestirecegim.
Alici sarimlarin empedansi cok cok kucuk olacak. Preamplifikatorumun cok yuksek giris empedansi olmasinin ne zarari olacak.

Bu bobin sinyalini diferansiyel amplifikatorle yukseltmek zorundamiyim?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,926
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back