Isı Ayarlı Havya Projesi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Resimdeki havyayı 20tl ye A101 den aldım. (Duramadım yine)
Bununla ısı ayarlı havya projesi yapmak istiyorum. Tabiki her zamanki gibi hiç bir fikrim yok ve beni zorlayacak bir proje peşinde koşuyorum.
Amaç;
1- Pot kullanarak ısı ayarı yapabilmek.
2- Sıcaklığı display üzerinde ayarladıktan sonra buton yardımı ile aktif etmek.
3- Isı istenen sıcaklığa ulaştığında led yakarak "hazır" uyarısı almak.
4- Ağırlık sensörü kullanarak havya yerine konduğunda ısıyı kesip soğumaya bırakmak.

Aklıma gelmeyen başka bir özellik var ise ekleyebilirsiniz. Ayrıca devrede gerekecek malzemeler hakkında fikir verebilirsiniz.
Projeye ha deyince başlamayı düşünmüyorum. Zamana yayacağım bir iş olacak. Çünkü daha kumbarayı bitirmedim.

20210104_224755.jpg

O havyaya yapılacak en iyi özellik dimmer devresi olur. Pot ayarı ile istenen sıcaklıkta sabit kalır.

Başka özellikler tabii ki yapılabilir ancak gereksiz masraf olur.

Hazır satılan bir çok özelliği olan istasyonlardan almak daha mantıklıdır.
50-100tl masrafı her zaman gözden çıkarırım. Amaç nasıl yapıldığını öğrenmek, göstermek, kaynak oluşturmak. Yoksa benim hayalimde sıcak hava ve havya istasyonu üzerinde bulunan bir alet var. Müsait bir zamanda alacağım inşallah.

Bir triac, diac, potansiyometre kullanarak sıcaklık ayarı yapabilirsin. Akselerometre ile de hareketi algılayabilirsin.

1609836853548.png

Sıcaklık kontrolü için önce sensörle bu sıcaklığı okumak gerek.

1 - termokupl sensör ( sıcaklık display üzerinden ayarlanacak ise )
2 - Bence cıvalı bir konum sensörü ile havya istasyona koyulduğunda durdurulabilir.
3 - Gökhanın en sevdiği arduino

bu devreyi aslında bu tür bir havya yerine kendi içinde sensörü bulunan 24 volt bir havya ile yapmak daha mantıklı gibi. Ancak eldekini değerlendirmek için bu proje yapılabilir. Sıcaklık kontrolü için sensörün havya içine yerleştirilmesi bir ameliyat geçirmesi gerekli.

ETE hoca var. yanlış hatırlamıyorsam 24 volt havya projesi yapmıştı. Projeyi burada da ayrı bir konuda paylaşırım güzel bir uygulama idi. Ordaki fikirler ip ucu olarak kullanılabilir.

Bir triac, diac, potansiyometre kullanarak sıcaklık ayarı yapabilirsin. Akselerometre ile de hareketi algılayabilirsin.

7021 eklentisine bak
Abi rotary encoder kullanarak yazılımsal bir ayar yapma imkanı olur mu? Düşüncem şu şekilde. Önce encoder ile display üzerinde sıcaklığı ayarlayacağım. Sonra encoderin buton özelliğini kullanıp bu sıcaklığa çık gibisinden komutu onaylayacağım.

Abi rotary encoder kullanarak yazılımsal bir ayar yapma imkanı olur mu? Düşüncem şu şekilde. Önce encoder ile display üzerinde sıcaklığı ayarlayacağım. Sonra encoderin buton özelliğini kullanıp bu sıcaklığa çık gibisinden komutu onaylayacağım.

Yapılır ama artık harici bir sistem olur. Ama bu triac/diaclı devreyi havyanın içine gömebilirsin.

Devre bir kutunun içinde mi olacak yoksa havyanın içine mi tıkmak istiyorsun ?

Yapılır ama artık harici bir sistem olur. Ama bu triac/diaclı devreyi havyanın içine gömebilirsin.
Yok abi havya içine bir şey gömmek istemiyorum. İstasyon halinde olacak sistem. Havya dandik zaten. Tutma yeri plastikten yapılmış. Az zorladımı erir gider.

Isı regülasyonu olacak mı? Yani ısı feedback alıp ona göre sabitlemeye çalışacak mı?

Evet abi. Havyanın içine birtek ısı sensörünü gömücem.

Küçük birşey olsun istiyorsan
lcd ekran olarak bunu arduino nano ve diğer gerekli elemanları
kablo üzerine bir arapuar gibi yapabilirsin böylelikle yer kaplamaz.

istasyon şekli de şöyle yapılmış arduino kullanılmadan böyle yapılmış ama bence arduino ile sen daha güzelini yaparsın.

Muhtemelen kendi hazırladığım bir shield ile arduino kullanacağım. Ekranı da düşüneceğim.
Küçük birşey olsun istiyorsan
lcd ekran olarak bunu arduino nano ve diğer gerekli elemanları
kablo üzerine bir arapuar gibi yapabilirsin böylelikle yer kaplamaz.

istasyon şekli de şöyle yapılmış arduino kullanılmadan böyle yapılmış ama bence arduino ile sen daha güzelini yaparsın.

Arduino shield yapma olayını ayrı bir konu olarak yaparsan çok faydalı olur Gökhan. Nelere dikkat etmek gerekiyor ölçüleri ne olmalı vs.

Sıcaklık kontrolü için önce sensörle bu sıcaklığı okumak gerek.

1 - termokupl sensör ( sıcaklık display üzerinden ayarlanacak ise )
2 - Bence cıvalı bir konum sensörü ile havya istasyona koyulduğunda durdurulabilir.
3 - Gökhanın en sevdiği arduino

bu devreyi aslında bu tür bir havya yerine kendi içinde sensörü bulunan 24 volt bir havya ile yapmak daha mantıklı gibi. Ancak eldekini değerlendirmek için bu proje yapılabilir. Sıcaklık kontrolü için sensörün havya içine yerleştirilmesi bir ameliyat geçirmesi gerekli.

ETE hoca var. yanlış hatırlamıyorsam 24 volt havya projesi yapmıştı. Projeyi burada da ayrı bir konuda paylaşırım güzel bir uygulama idi. Ordaki fikirler ip ucu olarak kullanılabilir.
Termokupl bakındım biraz. 83 dereceye kadar ölçüm yapanı arduino modülü ile 50tl. Üstelik kablosu da kısa. Youtube da kendisi yapan biri var. İki farklı iletken den yapılabiliyormuş. Bu iletkenler ne olabilir? Bakır ve pirinç gibi herhangi birşey mi acaba?

400°C ye kadar ölçebilen bir termokupl lazım. Multimetre ile gelenler de ucuz ama onlar da 400°C ye çıkmıyor. Mesela yanlış hatırlamıyorsam UT139C ile gelen termokupl 230°C ye kadar ölçüyordu. Aslında bununla daha yüksek sıcaklıklar da ölçülür ama ölçüm toleransı kötüleşir.

400°C ye kadar ölçebilen bir termokupl lazım. Multimetre ile gelenler de ucuz ama onlar da 400°C ye çıkmıyor. Mesela yanlış hatırlamıyorsam UT139C ile gelen termokupl 230°C ye kadar ölçüyordu. Aslında bununla daha yüksek sıcaklıklar da ölçülür ama ölçüm toleransı kötüleşir.
Anlaşıldı. Eve geçince iyice bir araştırayım o zaman. Cep telefonundan pek beceremiyorum.

Benimde aklımda olan bir proje bu. Hatta SSR almıştım bunun için ama denemedim.

12V havyalarda kullanılan direnç ölçme metodu var. 230V havyalarda olur mu bilmiyorum.

Havyayı bir süre çalıştırdın, havyanın direnci sıcaklığa göre değişmiş olacak. Röleyle havyayı şebekeden ayırarak rezistans direncini ölçeceksin. İstenilen sıcaklığa (Dirence) gelmişse bekleyecek. Sıcaklık (direnç) değişince tekrar havyayı devreye alacak.

Fakat röleler istenen hızda devreye girip çıkamaz. Bunun için yarı iletken kullanmak gerek. Bu seferde kontrol devresiyle izolasyon problemi olur.

Akım trafosuyla sürekli akım ölçsen sinyal sinüs olduğu için doğrusallık problem olur. Doğrusal olması RMS hesaplaman lazım ya da havyayı DC beslemen lazım.

Dün 30W havyanın akımını ölçtüm. Sıcaklık artınca akım azalıyor yani direnç artıyor. Her halükarda havya sıcaklığını tam ölçmüş olmazsın. Ama fizik formülleriyle kabaca hesaplanabilir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,478
Son üye
TA3CD

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back