Isı Ayarlı Havya Projesi

Proje güzel ama şöyle bir kalem ile daha güzel olur..

7022 eklentisine bak
Isı ayarlı yapılmak isteniyorsa; bu tip havyalarda termokulp vs. ısıtıcı ile entegre olduğundan ayrıca uğraşmak gerekmez.
Diğer türlü bir sürü mekanik problemle uğraşılır. Hem cüzdan, hem de zaman açısından astarı yüzünden pahalıya gelir.

24-48V gibi düşük voltajlıları da var. 220V olanları da.
Düşük voltajlıları hem güvenlik açısından iyi, hemde ister AC ister DC çalıştırabilirsin.

Isı regülasyonu olan havyalarda aslında havyanın kendisi bir termokupl gibi. Uç da şapka gibi termokuplun üzerine geçiyor. Böylece doğrudan uçtaki sıcaklığı ölçmüş oluyor sistem.

IMG_20210105_153413.jpg

83 derece termokupl 50tl ise 400 derece olan daha pahalı olacaktır. O zamanda aşağıdaki gibi bir şeye 53tl vermek daha mantıklı. Aklın yolu bir.

Yoksa benim hayalimde sıcak hava ve havya istasyonu üzerinde bulunan bir alet var. Müsait bir zamanda alacağım inşallah.

Aşağıdaki gibi bir şey almıştım.

IMG_20210105_181113.jpg

Sonra buna denk gelince yukarıdaki yedek olarak ayarladım. Projeden vazgeçtiysen ve böyle bir şeyle ilgileniyorsan mesajlaşalım.

IMG_20210105_181135.jpg

Abi bide bu piranha 60W yazıyor ama bunların rezistansı 60w a dayanıklı değil. Elektrik verince direk duman atmaya başlıyor ve durmuyor youtube de denk gelmiştim, kronik sorun.

Aşağıdaki gibi bir şey almıştım.

7025 eklentisine bak

Sonra buna denk gelince yukarıdaki yedek olarak ayarladım. Projeden vazgeçtiysen ve böyle bir şeyle ilgileniyorsan mesajlaşalım.

7024 eklentisine bak
Yok projeden vazgeçmedim. Oradaki amaç dediğim gibi öğrenmek ve mümkünse kaynak oluşturmak.
Kendime bir istasyon alacağım illaki ama şuan zamanını hiç bilemiyorum. Hele bir 3d yazıcı ile osiloskobun taksiti bitsin de, hatta 6000 de hanıma borcum var bilgisayardan. Daha günü gelmeden söylenip duruyor. Ben ölmüşüm yav. :katil2:

Abi bide bu piranha 60W yazıyor ama bunların rezistansı 60w a dayanıklı değil. Elektrik verince direk duman atmaya başlıyor ve durmuyor youtube de denk gelmiştim, kronik sorun.
Daha paketini bile açmadım. Bu gidişle açmayacağım da galiba.

Yok projeden vazgeçmedim. Oradaki amaç dediğim gibi öğrenmek ve mümkünse kaynak oluşturmak.

Bence de çok güzel bir proje olur. Özellikle ısı regülasyonu için bir PID kontrolü yapman gerekecek, bu çok öğretici birşey olur ve başka birçok alanda da kullanılabilir. Konu hakkında benim de ayrıntılı bilgim yok, ama PID kontrolü için en uygun parametrelerin belirlenmesi için bir prosedür olduğunu biliyorum.

Benim 3d yazıcıyı Marlin'e geçirdikten sonra, varsayılan ayarlarla tabla ısıtma iyi çalışmıyordu. Sıcaklık sürekli ayarlanan değeri aşıyor, sonra ayarlanan değerin altına düşüyor ve osilasyon yapıyordu. Ama Marlin'de bir çeşit öğrenme modu vardı, o mod ile kendisi en optimum PID parametrelerini belirledi. Sonra da tabla ısısı TAM OLARAK istenen değere hızlıca geldi ve hiç osilasyon yapmadı!

Bir kere bu PID kontrol işini çözdükten sonra, eğer ola ki ileride TS-100 programlanabilir havya alırsan onun firmware'ine müdahale edip istediğin gibi davranış değişiklikleri getirebilirsin.

O zaman her şeyden önce ısı ölçümünü nasıl yapacağına karar verip, kontrolünü çözmen gerekiyor. Fikir vermesi bakımından bendeki havyaların fotoğraflarını paylaşıyorum. Bunlar bazılarının ucunda ısı ölçer filan var. İçinde neler var/yok merak ettiğin olursa açar fotoğraflarım.

Mesela sarı lacivert rengi olanın seramik ucunda ısı ölçer var. Bu @Endorfin35+'nin önerdiği yedek havya sapının aynısı, üflemeli setteki 5 pinli havya. Pinlerden 2 si bu termokupl'ın bağlantısı. Havyaları değiştirirken araştırmıştım. Onun da fotoğraflarını ekleyeyim.

IMG_20210105_231849.jpg

IMG_20210105_232606.jpg

IMG_20210105_232634.jpg

Bence de çok güzel bir proje olur. Özellikle ısı regülasyonu için bir PID kontrolü yapman gerekecek, bu çok öğretici birşey olur ve başka birçok alanda da kullanılabilir. Konu hakkında benim de ayrıntılı bilgim yok, ama PID kontrolü için en uygun parametrelerin belirlenmesi için bir prosedür olduğunu biliyorum.

Benim 3d yazıcıyı Marlin'e geçirdikten sonra, varsayılan ayarlarla tabla ısıtma iyi çalışmıyordu. Sıcaklık sürekli ayarlanan değeri aşıyor, sonra ayarlanan değerin altına düşüyor ve osilasyon yapıyordu. Ama Marlin'de bir çeşit öğrenme modu vardı, o mod ile kendisi en optimum PID parametrelerini belirledi. Sonra da tabla ısısı TAM OLARAK istenen değere hızlıca geldi ve hiç osilasyon yapmadı!
Bir kere bu PID kontrol işini çözdükten sonra, eğer ola ki ileride TS-100 programlanabilir havya alırsan onun firmware'ine müdahale edip istediğin gibi davranış değişiklikleri getirebilirsin.
Anladım abi. Boş zamanımda PID hakkında biraz araştırma yapayım. Umarım Türkçe kaynak bulabilirim.

O zaman her şeyden önce ısı ölçümünü nasıl yapacağına karar verip, kontrolünü çözmen gerekiyor. Fikir vermesi bakımından bendeki havyaların fotoğraflarını paylaşıyorum. Bunlar bazılarının ucunda ısı ölçer filan var. İçinde neler var/yok merak ettiğin olursa açar fotoğraflarım.

Mesela sarı lacivert rengi olanın seramik ucunda ısı ölçer var. Bu @Endorfin35+'nin önerdiği yedek havya sapının aynısı, üflemeli setteki 5 pinli havya. Pinlerden 2 si bu termokupl'ın bağlantısı. Havyaları değiştirirken araştırmıştım. Onun da fotoğraflarını ekleyeyim.

7026 eklentisine bak
7027 eklentisine bak

7028 eklentisine bak
Desteğin için teşekkürler. Büyük ihtimal ucunda termokupl olan hazır bir kalem alıp programlama kısmına yoğunlaşacağım. Aldığım zaman sıkışırsam destek isterim. Bu proje biraz zamana yayılacak. Önce elime yapışan şu kumbarayı bitirmem gerek.

Abi aklıma geldi de sen bunu ısı ayarlı yapcağına direkt bunu üflemeli havya yapsana bak o çok iyi olur. Farklı da birşey.
Üflemeli havya dediğin bildiğimiz sıcak hava istasyonu değil mi? SMD filan sökmek için. O beni çok uğraştırır. Fan, rezistans filan.
Yıllar önce içini açmıştım ama o zamanlar elektroniğe merakım yoktu. Kopan kabloyu lehimleyip kapattım. Hiç hatırlamıyorum dizaynı filan nasıldı.
Ama havya kısmını becerebilirsem ek olarak bir adım ileri gidip yanına üfleme kolu da yapabilirim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,808
Üyeler
2,468
Son üye
kate22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back