İzopropil Alkol

@Alt 255 aslında bitmiş sabun-şampuan fısfısları, senin aldığın kabın aynısı. Bunları yıkayıp kullanabilrdin. Şahsen bazı durumlarda ben öyle yapıyorum. Sen sanki biraz pahalıya almışsın...

@Alt 255 aslında bitmiş sabun-şampuan fısfısları, senin aldığın kabın aynısı. Bunları yıkayıp kullanabilrdin. Şahsen bazı durumlarda ben öyle yapıyorum. Sen sanki biraz pahalıya almışsın...
Aldigimi soylemedim ama kabi gostermek icin bir resim, link falan lazim. Ustelik 7 tane sabunun bitmesi icin kac ay gerekiyor sizin evde? Verdigim linkten almak zorunda da degil tabii. Yerel markette 10 TL ise gitsin oradan alsin. Es dost akrabadan sabunlukda isteyebilir. Aletin ne oldugunu bilmesi yeterli degil mi? Ortalama insan olarak ben oyle yapiyorum.

Ben de biten sıvı saç spreyi kutularını etiketini söküp kullanıyorum bu tür işler için. Aşağıdaki resmi internetten buldum. Etiketini söküp kullanıyorum.

1703688097134.png

Kargo konusunda da bir çok alışveriş sitesinin artık eve yakın bir yere bırakma özelliği var (trendyol, amazon, hepsiburada..). Ondan faydalanabilirsin.

Kargo konusunda da bir çok alışveriş sitesinin artık eve yakın bir yere bırakma özelliği var (trendyol, amazon, hepsiburada..). Ondan faydalanabilirsin.
hocam okul/staj çıkış saatlerim yetişmiyor ve genellikle elektronik malzeme satan sitelerden alıyorum dediğiniz siteleri pek kullanmıyorum ilk defa duydum
Ben de biten sıvı saç spreyi kutularını etiketini söküp kullanıyorum bu tür işler için. Aşağıdaki resmi internetten buldum. Etiketini söküp kullanıyorum.
evde bu tarz bitmiş bitmiş ekran temizleme spreyi var lazım olur diye atmamıştım :D

Alkolu kendi kabinda saklarken dahi azaliyor bir sure sonra. Ben kapakla kutu arasina plastik poset ekliyorum buharlasmasin diye. En kolayi kucuk damlalik alip kullanacagin az miktari icine eklemek. Isin bitince uzun sure kullanmayacaksan ana kaba geri aktarmak gerek.
Ben de elimin ayarı yok sanıyordum bende soldex var kendi kapagında sızdırmaz bir parça var gibi ama sizdiriyor mudur bilemedim
Bir çizgi çekeyim asetat kalemi ile birkac ay sonra bakayım azaldıysa benim elimin ayarı yok :katil2:
Epey de pahalanmiş ben 40 yada 80 liraya almıstım 1lt

Ben de elimin ayarı yok sanıyordum bende soldex var kendi kapagında sızdırmaz bir parça var gibi ama sizdiriyor mudur bilemedim
Bir çizgi çekeyim asetat kalemi ile birkac ay sonra bakayım azaldıysa benim elimin ayarı yok :katil2:
139tl
soldex marka olan 320tl
ben robolinkten cam damlalık ve diğer alkol şişesi ile beraber alıcam

Soldex saflık oranına %99.9 yazmıslar digerine 96 bu uygulamada birşey değiştirir mi
bilmiyorum he bir de 96 etikette yzarken 99.9 linkte yazıyor sallamıs da olabilirler sldex sitesinden doğrulamak gerek

Soldex saflık oranına %99.9 yazmıslar digerine 96 bu uygulamada birşey değiştirir mi
bilmiyorum he bir de 96 etikette yzarken 99.9 linkte yazıyor sallamıs da olabilirler sldex sitesinden doğrulamak gerek
çoğu site açıklamasını sallamıyor yada google çeviri ile çevirip açıklama yazıyorlar

Alkol gibi homojen yapilarda buharlasma sadece miktar kaybina neden oluyor. Asil sorun daha karmasik yapilardaki buharlasma. Ornegin benzin buharlasirken icindeki tum bilesenler buharlasmiyor. Ornegin 2 yil rafta bekleyen benzinde %10 buharlasma gordunuz. O benzinin %10 azalmasi demek degil. Benzin icinde ucucu olan maddenin kacmasi demek. Kalan sey artik benzin degil. Onu araca koyarsaniz calismayabilir ya da araca hasar verebilir.

Alkol gibi homojen yapilarda buharlasma sadece miktar kaybina neden oluyor. Asil sorun daha karmasik yapilardaki buharlasma. Ornegin benzin buharlasirken icindeki tum bilesenler buharlasmiyor. Ornegin 2 yil rafta bekleyen benzinde %10 buharlasma gordunuz. O benzinin %10 azalmasi demek degil. Benzin icinde ucucu olan maddenin kacmasi demek. Kalan sey artik benzin degil. Onu araca koyarsaniz calismayabilir ya da araca hasar verebilir.
Mantıklı ama ipa da tek bileşen yok mu

IPA suda çözünür. Su karıştırılmış bir ürün ise, kart üzerinde kullandıktan sonra alkol uçar, geriye su kalır. Alkole su katan az şerefli esnaf, katılan suyun saflığına da haliyle dikkat etmez. Dolayısıyla sen kartı IPA ile temizlersin, sonra da kartın üzerinde kalan pis suları temizlemek zorunda kalırsın.

Kalan su artıklarını nasıl temizleyeceksin? %99.9 saflıkta IPA ile. O zaman doğrudan %99.9 saflıkta IPA almak daha ucuza gelir.

Yani yanlış anlaşılmasın, o ürüne su katılmış demiyorum. Fiyat farkı olduğu için bu bir ihtimaldir. Kesin anlamak için alıp kullanmak lazım.

İpa = Isopropil alkol. Alkol yani. Bende diger maddeler icin yazdim zaten o bilgiyi. Alkol yariya inerse yariya inmistir. Ama thinner ya da ornegin krem flux icin bu gecerli olmaz. Tinerden emin degilim.
Eksik okumuşum güzel bir ornek krem lehim fluxı hemen ucup gidiyor
Geçen ucmasın diye fazlasını not kagıdına silip plastık posete koymustum not kagıdı da olsa butun fluxı emmiş :katil1:

Başlık izopropil alkol için açılmış ama arada tiner de geçmiş; bazı sprey, şampuan/sıvı sabun, vb. kaplar (kapak kısımları, sprey kısımları) tiner için uygun olmayabilir, dikkat etmekte fayda var.

Başlık izopropil alkol için açılmış ama arada tiner de geçmiş; bazı sprey, şampuan/sıvı sabun, vb. kaplar (kapak kısımları, sprey kısımları) tiner için uygun olmayabilir, dikkat etmekte fayda var.
Tinerin plastigi erittiğini pcb cihaz kutusuna vidali iken yaptiğim temizlik sonucu pcb nin kasaya yapısması ile tecrübe etmiştim neyse ölçüyü iyi almişim bidaha kaydırmak gerekmedi daha sağlam oldu :katil2:

Demir kapaklı olan plastik şişelerin gövdesi dayanıklı tinere ve asetona. Ama içindeki hortum fazla dayanmıyor. Uygun hortum bulunsa gene kullanılabilir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,978
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back