JBC kartuş detayı, kontrol devresi ve detaylı açıklaması

Sercan

--
Aşağıdaki AxxSolder isimli proje de Axel Johansson isimli biri JBC kartuşları analiz etmiş ve kontrolcü tasarlamış. Github aracılığı ile çalışmasının donanım ve yazılımını paylaşmış.

Çok iyi dökümente edilmiş çalışmaya aşağıdaki adresten erişebilrisiniz.

Tasarımcı konuyu Eevblog'da paylaşmış. Proje ile ilgilenirseniz buraya da bir gözatmakta yarar olabilir.

Projeye ilişkin bazı video ve fotoğraflar:

1699863535735.png

AxxSolder_Schematic.png
PCB_3D.jpg
Portable_connections.jpg
AxxSolder_portable.jpg

Bu da kartuşların kesit ve bağlantıları:

cartridges_cross_sections.jpg
C210-029_cross_section.jpg
C245-945_cross_section.jpg

Bu arayüz güzel ve alet de çok derli toplu, Adam özenmiş ve iyi çalışmış. Bağlı mCu da evde lehimlenebilir ve devre kartı da basılabilir. İşlemciyi bulamadım burada. aliexpresten gelene de ne kadar güvenilebilir. ESP32 modülle yapmalı, çok yaygın kullanılır o zaman. Belki de yapılmışı vardır

Ben de bir JBC kontrolcü yapmaya giriştim. Daha önce vakit darlığından yapamamıştım, @Ahmet 'in konusu devam ederken. Örnek havya ucunu gönderdi ben de ufaktan başladım incelemeye.

Havyanın kontaklarının ne olduğuyla ilgili ihtilaflı bilgiler var internette. Yukarıdaki kaynaktan farklı ölçümler yapmış biri şu sitede:

1700658300472.png

Ben de birkaç ölçüm yaptım ve "adgd.ru"daki bilgi elimdeki ile havya ucuyla tutuyor :

Havya ortam sıcaklığındayken direnç ölçtüm:

direnç  1-2.jpg
direnç 2-3.jpg

direnç 1-3.jpg

Sonra çakmakla biraz ısıtıp voltaj okudum, yavaşça soğuyordu havya:
voltaj 3-1.jpg
voltaj 3-2.jpg

Buna göre termokupl 50 mOhm civarı. En iç ve en dış kontak arasında ve iç kontak + , dış kontak - .
Isıtıcı rezistans 2.68 Ohm ve dış kontakla orta kontak arasında.

Ekler

• voltaj 3-1.jpg
    voltaj 3-1.jpg
    219.2 KB · Görüntüleme: 37
Ben de bir JBC kontrolcü yapmaya giriştim. Daha önce vakit darlığından yapamamıştım, @Ahmet 'in konusu devam ederken. Örnek havya ucunu gönderdi ben de ufaktan başladım incelemeye.

Havyanın kontaklarının ne olduğuyla ilgili ihtilaflı bilgiler var internette. Yukarıdaki kaynaktan farklı ölçümler yapmış biri şu sitede:

26849 eklentisine bak

Ben de birkaç ölçüm yaptım ve "adgd.ru"daki bilgi elimdeki ile havya ucuyla tutuyor :

Havya ortam sıcaklığındayken direnç ölçtüm:

26852 eklentisine bak26854 eklentisine bak

26853 eklentisine bak

Sonra çakmakla biraz ısıtıp voltaj okudum, yavaşça soğuyordu havya:
26855 eklentisine bak26857 eklentisine bak

Buna göre termokupl 50 mOhm civarı. En iç ve en dış kontak arasında ve iç kontak + , dış kontak - .
Isıtıcı rezistans 2.68 Ohm ve dış kontakla orta kontak arasında.
forum olarak 1 tane havya kontrolcüsü çıkarabilirsek proje yapmayı zirvede bırakacağım :katil2:

adgd.ru sitesinde adam internette çok fazla yanlış pin bağlantısı var demiş ve kendisi de durumu netleştirmeyi deniyorum diye kendi yaptığı ölçümlere istinaden görseller paylaşmış. İlginç bir şekilde kendi savını doğrular herhangi bir test de yapmamış.

Aslında öğrenmenin basit bir yolu var. Kontrollü bir gerilim verip, ısınıp ısınmadığına göre nerenin ısıtıcı olduğu rahatlıkla öğrenilebilir.

Neden böyle bir test yapmadı acaba?

voltaj 2-1.jpg

Isıttığımda 2.6 Ohm direnç ölçtüğüm ısıtıcı rezistansın bağlı olduğu uçlarda termokupl etkisi yok. Bu durumda ya farklı c245 uçlar var yada biri yanlış ölçüm yaptı ve bu bilgi yayıldı.

Bu havyayı t12 uçlar gibi de sürmek mümkün olsa gerek. Orjinal istasyon devresini incelemedim. Ona uygun sürmek lazım. Termokupul üzerinden yüksek akım geçirmenin bir zararı olur mu bilmiyorum.

Valla benim internette gördüğüm bütün pinout'lar doğru idi. Yukarıdaki pinout da doğru. Zamanında akım verip termokupl'u da ölçtüm benim DM3068 ile. Termokupl tipi standart olmadığı için sıcaklık ölçümünde 15 derece gibi bir farklılık vardı, ama onun dışında mantıklı bir şekilde çalışıyordu uç

adgd.ru sitesinde adam internette çok fazla yanlış pin bağlantısı var demiş ve kendisi de durumu netleştirmeyi deniyorum diye kendi yaptığı ölçümlere istinaden görseller paylaşmış. İlginç bir şekilde kendi savını doğrular herhangi bir test de yapmamış.

Aslında öğrenmenin basit bir yolu var. Kontrollü bir gerilim verip, ısınıp ısınmadığına göre nerenin ısıtıcı olduğu rahatlıkla öğrenilebilir.

Neden böyle bir test yapmadı acaba?
Rezistans thermocouple üzerinden gerilim verildiğinde yine ısınır yani sağlıklı bir yöntem değil uçların çalışma prensibi belirli bir süre enerji verip belirli bir süre thermocoupleyi okumak ac ile beslendiğinde sıfır noktasında okuma almal gerikor yoksa thermocouple üzerine gerilim düşüyor ve sağlıklı okuma yapılamıyor tabi daha değişik yöntemler var mı bilmiyorum veya geliştirilebilir

26874 eklentisine bak

Isıttığımda 2.6 Ohm direnç ölçtüğüm ısıtıcı rezistansın bağlı olduğu uçlarda termokupl etkisi yok. Bu durumda ya farklı c245 uçlar var yada biri yanlış ölçüm yaptı ve bu bilgi yayıldı.

Bu havyayı t12 uçlar gibi de sürmek mümkün olsa gerek. Orjinal istasyon devresini incelemedim. Ona uygun sürmek lazım. Termokupul üzerinden yüksek akım geçirmenin bir zararı olur mu bilmiyorum.
Bu görseldeki gibi bağlayınca ısınıyor gövde ortak en ince uçta tc'nin 2. pini

Ben TC + ısıtıcı üzerinden de sadece ısıtıcıdan da 5A akım verdim. TC bozulmadı ama devreyi kurarken akımı sadece ısıtıcı üzerinden geçirerek sürmeli. Dış kılıf ortak ground olarak sürmek bana mantıklı geliyor. TC ölçümünü de daha önceki konularda tartıştığımız gibi ve diğer projelerde yapıldığı gibi "dead time" da yapmalı.

TC okumak için akım monitörü sabit gainli bir entegre kullanmayı deneyeceğim. Bunun için gözüme INA214'ü kestirdim. 100V/V çıkışı var ve giriş empedansı da yeterince büyük. Tek sorun sc70 kılıfta olması. Yada diğer projelerdeki gibi iyi bir opampla da okunur.

Şu doğru:

1700690252927.png

EEVBlog da da bir paylaşım bulmuştım, o da doğru.

Ön not: yazarken farkettim konunun başında paylaşılan proje ile sonradan verilen bağlantılar farklı, gerçekten ilginç. Ben bu mesajın üstünde taydin tarafından paylaşılanı referans alarak yazdım.

Ucu çoğu havyada isterseniz(hatta bazılarında doğrudan bağlı gelir) PE ye, toprağa, earth e ya da nasıl isimlendirirseniz ona bağlayabilirsiniz, hatta bağlamanız gerekir(yanlış anlaşılma olabileceği için ekleme yapayım, doğrudan earth e bağlamak çok iyi bir fikir değil, büyük bir direnç üstünden bağlamalısınız ki akım akamasın ama potansiyeli aynı yere gelsin). Aksi halde earth e göre olan gerilimi belirsiz olur ve lehim yaparken komponentlere olmadık gerilimler uygulamanıza sebep olabilir. Şema ya göre o kısmı kendi devrenizde istediğiniz yere takabilirsiniz tabiki bunda engel yok, ancak o kısmı anahtarlamak işleri zorlaştırır. Besleme gerilimini oraya uygulayıp, onu da PE ye verebilirsiniz ancak güç kaynağınıza dikkat etmelisiniz, class 1 olanların - tarafı earth e bağlı geliyor olmalı(smps olduğunu varsayarak). TC yi okumak içinde düzgün bir amplifier ya da bu iş için doğrudan özelleşmiş olanları kullanırsanız bence sıkıntı yaşamamalısınız, ben olsam okunacak zamanı tam anahtarlamanın ortasında yapardım sanırım.

Şimdi denenedim 5A ile yaklaşık 5 saniyede lehim eridi. Sıcaklığını ölçecek bir şeye bağlı değil şu anda.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back