JLCBCB via delik ic capi ve dis capi hakkinda

Mikro Step

Kıdemli Üye
Aklimda JLCPCB firmasinin verdigi ucuz fiyatta via delik capi .3mm diye kalmis.

Halbuki daha kucuk capta via deligi acabiliyorlar.

Drill Diameter1-layer: 0.3 – 6.3 mm
2-layer: 0.3 – 6.3 mm
Multilayer: 0.15 – 6.3 mm
Holes with diameter ≥ 6.3 mm are CNC routed from a smaller drilled hole.
Min. drill diameter for 2- or more-layer PCBs is 0.3 mm (more costly!)
Min. drill diameter for aluminum-core PCBs is 0.65 mm
Min. drill diameter for copper-core PCBs is 1.0 mm

Sayfalarinda bu sekilde bir aciklama var.

0.3mm den daha kucuk via deligi actiran var mi? Fiyat cok degisiyor mu?

seçeneklerde bu var. gerber yükledikten sonra 0.3mm standart yerine 0.25mm seçince fiyat değişiyor. yalnız sanki 4-6 kat için 0.25 ve altını destekliyordu diye hatırlıyorum.

şimdi baktım 2 katlıda bu seçenek gelmiyor 4 layer seçince aşağıdaki opsiyonlar açılıyor. 4 katlı 100x100cm için 32 dolar fark çıktı.

1725881355533.png

Evet 4 katli secince secenekler geliyormus.

4 tane 0.15mm delik capli via icin de 30USD fazladan vermek mantikli degil.

1725882666367.png

Soldaki ve sagdaki vialar ayni caplara sahip. Fakat sagdakinde vianin delik capini kacirirsam 0.15mm delik capli via ihtiyacim kalmiyor.
Gerber dosyadan bu degisikligi yapabilirim ama uretici carlar mi bilemiyorum.

Sorunum via deliginin capindan ziyade dista kalan etli kisimi daraltmak. Bu da bildigim kadariyla min 0.15 mm yapilabiliyor. Haliyle 0.3mm capli vianin dis capi 0.6 mm ye geliyor.

Delik eksenden kacik yapilirsa et capi istedigim tarafta azalmis oluyor ve bu da isimi goruyor.

36029 eklentisine bak

Soldaki ve sagdaki vialar ayni caplara sahip. Fakat sagdakinde vianin delik capini kacirirsam 0.15mm delik capli via ihtiyacim kalmiyor.
Gerber dosyadan bu degisikligi yapabilirim ama uretici carlar mi bilemiyorum.

Sorunum via deliginin capindan ziyade dista kalan etli kisimi daraltmak. Bu da bildigim kadariyla min 0.15 mm yapilabiliyor. Haliyle 0.3mm capli vianin dis capi 0.6 mm ye geliyor.

Delik eksenden kacik yapilirsa et capi istedigim tarafta azalmis oluyor ve bu da isimi goruyor.
0.3 e 0.5 dış üretebiliyordu jlc diye hatırlıyorum. Pcbway 0.3 e 0.45 üretebiliyordu sanırım fark almadan ikisi de

Eagle da via info yaparsak

drill
diameter
outer layer diam.
inner layer diam.

seklinde parametreler goruyoruz. Drill ve diameter anlasiliyor fakat outer layer diam ve inner layer diam kafa karistirici.
Ustelik inner ve outer diameter degerleri sabit ve info menuden degistirilemiyor.

Bu konuya aciklik degtirecek var mi?

Eagle özelinde net bir bilgim yok, aşağıdaki açıklamalarım kişisel tahmine dayanmaktadır.

inner ve outer layer diameter ifadeleri, 4+ layer pcb tasarımı için geçerli gibi.
Yani Top ve Bottom layer outer, ara layerler ise inner şeklinde ifade edilmiş olabilir.
Bu sayede eagle Top ve Bottom için farklı bir diameter, iç layerler için farklı bir diameter seçeneği sunmuş olabilir.

Değiştirilememesinin muhtemel nedenleri:
2 layer pcb çiziyorsanız ondan dolayı aktif olmamış olabilir.
Via özellikleri sabit bir şablona / formüle / orana bağlantılı ise bu bağlantıyı koparmak gerekir veya ilgili yerden bu ayarları yapmak gerekir.

Biraz yapay zeka cevabı gibi oldu ama :) , eagle kullanan birileri konuya açıklık getirirse bizlerde aydınlanmış oluruz.

Bu arada @Mikro Step pcb çizmi için 4 katmanlı bir yapımı düşünüyorsunuz. Hole size için 0.3mm (Diameter = 0.6mm) den küçük istemenizin özel bir nedeni varmı?

Cok minik bir kart tasarliyorum. Malzemeler sikis tepis olunca bir kac padin hemen yaninda ground poligonunda kopma (minik bir aciklik) oluyor. Halbuki Faraday kafesi olmasi gereken bu kisimlar kopunca tek cozum bu kopmaya neden olan vialarin caplarini dusurmek. O yuzden dis capi dusurmek istiyorum.

Otomatik bakır dökme de izolasyon ayarları bazen tarif ettiğiniz şekilde istenmeyen açıklıklara neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda problemli yerlere elle bakır alan tanımlıyorum.

Sakıncası yoksa problem yaşadığınız kısmı ile ilgili ekran görüntüsü ekleyebilirmisiniz.

minimum annular ring şartını karşıladıkça deliğin eksenden kaçık olması onların işini değiştirmez. ama ilk kontrolde bu kaçık diye sorabilirler.
bu arada jlc gibi orta kalite üreticilerde gerber asla verdiğiniz gibi basılmaz kendi işlerine geldiği şekilde modifiye ederler. geçen benim delik çaplarını değiştirmişler. neden öyle oldu dedim. mühendisimiz hata yapmış dye hemen kupon verdiler. halbuki ben biliyorum daha low level bir fabrikada üretebilmek için değiştirdiler.

Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: clc
0.15 için çakma yapamayacaklar, delik içi kimyasal kaplama yapacaklar diye düşünüyorum. Kaplamada bir tarafı kalın bir tarafı ince nasıl yapabilirler, soru işareti.
Pin çakıp ardından bakır kaplamaya soksa pimi tutacak çerçeve lazım, yine incelme olacak. Çift via olsa işi görebilir belki. Özel işlem gerektireceği, işlem adım sayısını artıracağı için üretici olsam işime gelmez.
Sanırım akım karşılaması için kalınlık istiyorsun. Kaçıklığın maksadı akım karşılama ise çözümsüz kalır. Nasıl üretilebilir bu aklıma yatmadı. Tam amacı nedir?

0.15 için çakma yapamayacaklar, delik içi kimyasal kaplama yapacaklar diye düşünüyorum. Kaplamada bir tarafı kalın bir tarafı ince nasıl yapabilirler, soru işareti.
Pin çakıp ardından bakır kaplamaya soksa pimi tutacak çerçeve lazım, yine incelme olacak. Çift via olsa işi görebilir belki. Özel işlem gerektireceği, işlem adım sayısını artıracağı için üretici olsam işime gelmez.
Sanırım akım karşılaması için kalınlık istiyorsun. Kaçıklığın maksadı akım karşılama ise çözümsüz kalır. Nasıl üretilebilir bu aklıma yatmadı. Tam amacı nedir?
hiçbir pcb imalatında çakma vs kullanılmıyor. hepsi kimyasal paladyumla delik içi kaplama.

minimum annular ring şartını karşıladıkça deliğin eksenden kaçık olması onların işini değiştirmez. ama ilk kontrolde bu kaçık diye sorabilirler.
bu arada jlc gibi orta kalite üreticilerde gerber asla verdiğiniz gibi basılmaz kendi işlerine geldiği şekilde modifiye ederler. geçen benim delik çaplarını değiştirmişler. neden öyle oldu dedim. mühendisimiz hata yapmış dye hemen kupon verdiler. halbuki ben biliyorum daha low level bir fabrikada üretebilmek için değiştirdiler.
Hocam aynen gecen benimde başıma geldi. İlk once demo icin ben bastırdım. ( Satın almacıdan once ) Sonra satın almacının yaptırdıkları ıse normal geldi. Aynı Gerber dosyasıydı. Bende kendimde hata arıyordum. ;)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,568
Üyeler
2,693
Son üye
korfez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back