Kağıt Para Tanımlama Mekanizması Fikir Alışverişi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Kağıt para tanımlama mekanizması nasıl yapılabilir diye düşünürken fusion360 da aklıma ilk gelen şeyleri çizdim.
Çok profesyonel olmasada sanki iş görür gibi.

EDIT: Baştan söyleyeyim parayı evde kumbaraya atmak için tanımaya çalışıyoruz. Hiç bir yerde ticari olarak kullanılmayacak.
Görüntü işleyecek kadar prof değilim. Basit yöntemler arıyoruz.

Son düzenleme:
Kağıt para tanımlama mekanizması nasıl yapılabilir diye düşünürken fusion360 da aklıma ilk gelen şeyleri çizdim.
Çok profesyonel olmasada sanki iş görür gibi.

Para kıvrılıp 2. Motordan kaçar gibi orta da ki boşlukta para iki plaka arasında Sandwich gibi tutulabilir

İkinci step motoru olabildiğince birinciye yaklaştırırız ama o da kesin çözüm olmayabilir.
Silindir sayısı 4 olur. İki altta iki üste olacak şekilde. Üst iki ve alt iki silindir arasına kauçuk gibi bir parça yerleştirip parayı sandwich yapabiliriz.

bunu keşfeden olur ise 200 tl lik a4 kağıtlar da toplayabilirsiniz kasada :katil1:
esp32cam ile ucuza görüntü işleme yapılabilir mi acaba ?

Son düzenleme:
1.Mesajı editledim. Konu farklı yerlere gidiyordu.

Aşağıdaki videoda (7.22 saniyede) lastikli palet mantığı gibi bir sistem gözüküyor. Videoda bir validatör cihazının içi inceliyor. Belki size fikir verebilir.

Son düzenleme:
Baştan söyleyeyim parayı evde kumbaraya atmak için tanımaya çalışıyoruz. Hiç bir yerde ticari olarak kullanılmayacak. Görüntü işleyecek kadar prof değilim. Basit yöntemler arıyoruz.
ozaman iş çok daha kolay ama yine de ldr nin yeterli hassasiyeti saglayacağından şüpheliyim
şu olabilir gelişmiş karakter okuma vs vs görüntü işleme yerine yerine çok daha basit bir görüntü işleme ile renk tespit edilir direkt sınıflandırılır
hatta renk tespitini kolaylaştırmak için bir rgb led de kullanabilir her paranın kızmızı yeşil mavi ve beyaz ışık altında resmi çekilip kayıt altına alınır

her resimin r g ve b matrislerindeki değerler farklı ışıklar altında incelenip paranın rengi ile tutarı arasında bir ilişki kurulabilir

sallıyorum beyaz ışık altında r matrısının ortalaması 20 g matrisinin ortalaması 50 b matrisinin ortalaması 200 ise bu para 100 liradır gibi (tamamen salladım)

butun fotograflar aynı ortamda aynı işikta çekilince kolay bir şekilde sınıflandırılabilir diye düşünüyorum

tabi bunun yerine renk sensörü de kullanılabilir onu da tek pixellik bir kamera olarak düşünebiliriz :)
ayrıca 2. silindire gerek kalmayacagı için kagıt sıkışma vakaları azalır

ozaman iş çok daha kolay ama yine de ldr nin yeterli hassasiyeti saglayacağından şüpheliyim
şu olabilir gelişmiş karakter okuma vs vs görüntü işleme yerine yerine çok daha basit bir görüntü işleme ile renk tespit edilir direkt sınıflandırılır
hatta renk tespitini kolaylaştırmak için bir rgb led de kullanabilir her paranın kızmızı yeşil mavi ve beyaz ışık altında resmi çekilip kayıt altına alınır

her resimin r g ve b matrislerindeki değerler farklı ışıklar altında incelenip paranın rengi ile tutarı arasında bir ilişki kurulabilir

sallıyorum beyaz ışık altında r matrısının ortalaması 20 g matrisinin ortalaması 50 b matrisinin ortalaması 200 ise bu para 100 liradır gibi (tamamen salladım)

butun fotograflar aynı ortamda aynı işikta çekilince kolay bir şekilde sınıflandırılabilir diye düşünüyorum

tabi bunun yerine renk sensörü de kullanılabilir onu da tek pixellik bir kamera olarak düşünebiliriz :)
ayrıca 2. silindire gerek kalmayacagı için kagıt sıkışma vakaları azalır
Kamera işi çok oyalar. Renk sensörünü daha önce kullanmadım. Kulağa mantıklı geliyor. Biraz videosunu izleyeyim bakalım youtube dan nasıl çalışıyormuş.

Forum istatistikleri

Konular
6,734
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back