Karşılaştırıcı op-amp'lar ile devre tasarımı

Merhabalar benim ödevimin konusu öğrenci numarama göre A voltajı 1 B voltajı 6 oluyor. Burası önemsizdi. Bu devreyi öyle bir hale getirmeliyim ki aynı renk 2 led yandığı zaman mesela kırmızı kırmızı veya sarı sarı , ekstradan mavi led yanıcak. Eğer farklı ise yeşil led yanıcak. Mavi ve yeşil ledleri devreye nasıl entegre edebilirim.
devresor.png

Ben opampları çok iyi bilmiyorum. Anladığım kadarıyla yorum yapacağım. Yanlışım var ise elbet benide düzelten çıkacaktır. Bende bu sayede seninle beraber öğrenmiş olurum.

Devreye gelecek olursak eğer:
İki farklı karşılaştırma devresi var. Bu iki devreye göre opamp çıkışı eksi olursa kırmızılar, artı olursa sarılar yanıyor. Bu iki çıkıştan birer bacak alarak üçüncü bir opamp daha eklenir. Eğer iki çıkışta kırmızı ise opamp çıkışına mavi ledi yakacak güç verilir, iki çıkşta sarı ise yine opamp çıkışına güç verilir. Eğer iki çıkıştan biri farklı ise (eşitliği bozuyor ise) opamp çıkışına güç verilmez.

Yatakta olmasam bir şeyler karalamaya çalışırdım. Yazarak anlatabildim mi bilmiyorum. :)

Ben opampları çok iyi bilmiyorum. Anladığım kadarıyla yorum yapacağım. Yanlışım var ise elbet benide düzelten çıkacaktır. Bende bu sayede seninle beraber öğrenmiş olurum.

Devreye gelecek olursak eğer:
İki farklı karşılaştırma devresi var. Bu iki devreye göre opamp çıkışı eksi olursa kırmızılar, artı olursa sarılar yanıyor. Bu iki çıkıştan birer bacak alarak üçüncü bir opamp daha eklenir. Eğer iki çıkışta kırmızı ise opamp çıkışına mavi ledi yakacak güç verilir, iki çıkşta sarı ise yine opamp çıkışına güç verilir. Eğer iki çıkıştan biri farklı ise (eşitliği bozuyor ise) opamp çıkışına güç verilmez.

Yatakta olmasam bir şeyler karalamaya çalışırdım. Yazarak anlatabildim mi bilmiyorum. :)
Benimde pek bilgim yok aslında. Derste gördüklerimizden ileri bir bilgi gerektiriyor sorduğum son aşama. Benim mantığıma da sizin dediğiniz gibi yatıyor fakat bunu şekle dökmekte zorluk çekiyorum.

Merhabalar benim ödevimin konusu öğrenci numarama göre A voltajı 1 B voltajı 6 oluyor. Burası önemsizdi. Bu devreyi öyle bir hale getirmeliyim ki aynı renk 2 led yandığı zaman mesela kırmızı kırmızı veya sarı sarı , ekstradan mavi led yanıcak. Eğer farklı ise yeşil led yanıcak. Mavi ve yeşil ledleri devreye nasıl entegre edebilirim.
20782 eklentisine bak
Opamp inputlarına gelen voltaj besleme voltajından yüksek, + bacaklarını neden +5V bağlıyorsun? A ve B değişebiliyor mu? Opamp ile "and gate" ve "or gate" araştır.

Opamp burada karşılaştırıcı olarak kullanıldığından 5V kullanılmış. Amaç lineer bir çıktı almak değil. Sadece yanması gereken ledi yakmak olduğu için ledi besleyecek kadar voltaj seçilmiş.

Şöyle bir şey çizdim. Burada bir matematik hesabına ihtiyaç var. Her iki devrenin çıkışları:
Kırmızı - kırmızı
Sarı-sarı
Kırmızı - sarı
Olacak şekilde breadboard da kurulup ölçülmeli.
Buradan çıkan voltaj değerleri üçüncü opampın artı bacağındaki voltaj ile karşılaştırılıp duruma göre mavi led yakılmalı. Burada ohm kanunu kullanılarak bazı dirençler de eklenmesi gerekebilir.

Hesabım doğru mu?

20221209_102305.png

Devre çıkışına bir XOR gate bağlayabilirsin. XOR çıkışına da, mevcut devrede RED YELLOW nasıl bağlandıysa, GREEN ve BLUE aynı şekilde bağlarsın.

Hoca illa opamp ile yapılacak derse o zaman opamp xor diye arattır örnek devrelerden birini uygula.

Opamp inputlarına gelen voltaj besleme voltajından yüksek, + bacaklarını neden +5V bağlıyorsun? A ve B değişebiliyor mu? Opamp ile "and gate" ve "or gate" araştır.
A ve B'nin değişmesine gerek yok. Ödevimiz A ve B gerilimi öğrenci numarasının son 2 hanesine göre almamız söylendi. Dediğiniz kapıları araştıracağım.

Şöyle bir şey çizdim. Burada bir matematik hesabına ihtiyaç var. Her iki devrenin çıkışları:
Kırmızı - kırmızı
Sarı-sarı
Kırmızı - sarı
Olacak şekilde breadboard da kurulup ölçülmeli.
Buradan çıkan voltaj değerleri üçüncü opampın artı bacağındaki voltaj ile karşılaştırılıp duruma göre mavi led yakılmalı. Burada ohm kanunu kullanılarak bazı dirençler de eklenmesi gerekebilir.

Hesabım doğru mu?

20785 eklentisine bak
Galiba doğru ve işime yarayabilir teşekkürler.

Devre çıkışına bir XOR gate bağlayabilirsin. XOR çıkışına da, mevcut devrede RED YELLOW nasıl bağlandıysa, GREEN ve BLUE aynı şekilde bağlarsın.

Hoca illa opamp ile yapılacak derse o zaman opamp xor diye arattır örnek devrelerden birini uygula.
Opamp ile yapmam daha sağlıklı olur. Daha kapıları işlemedik opamp xor'lara bakacağım teşekkürler.

Hmm lojik gate uygun olmayacak çünkü opamp voltajları negatife iniyor. Gene opamp xor ile halletmen gerekecek.

Hmm lojik gate uygun olmayacak çünkü opamp voltajları negatife iniyor. Gene opamp xor ile halletmen gerekecek.
sor2devre.png

Atıyorum burada 2 devredende + voltaj geliyor o zaman led yanmaz. Birinden + birinden - gelirse yanıyor. Mantığını yavaştan kavramaya çalışıyorum. Peki bunu 2 renk led için nasıl yapabilirim. Bu şekilde sadece 1 led yakabiliyorum.

Opamp XOR yaparsan, RED YELLOW daki yapının aynısını kullanacaksın. LED ler ters paralel bağlı ve ortak seri dirençleri var.

Ama R8 ve R7 dirençleri üzerinden de olsa, lojik gate'in negatif voltaj görmesi durumunda ne olacağı belirsiz. Bozulabilir veya bozulmayabilir. Standart bir kullanım şekli değil en azından, o yüzden deneysel olarak çalıştığını görsen bile böyle şeylerden uzak durman lazım.

1.png

Mor renkli diyodlar exor kapi girislerini korumak icin.

A1 Exor kapisinin cikisindaki ledler de istedigin cozum oluyor.

Xor'un girislerine 11,10,01,00 uygulayarak tek basina XOR u test et.

Bir de simulatorlere her zaman cok guvenme. Mesela xor cikisina bagladigimiz ledlerin sagda kalan uclari 2.5v'a bagli. Lojik devre simulasyonu yapan simulatorun kafasi bu gibi durumlara basmayabilir. 2.5v elde etmek uzere bagladigimiz direncleri 330 Ohm civarinda sec.

çok teşekkürler şimdi kavradım. Simulasyonda direnç değerlerini girmeme rağmen xor kapısının çıkışında hiçbir türlü akım ölçülmüyor. Gözünüze çarpan hata var mı
Simulasyon entegrenin datasheetini dikkate alıyorsa, çıkışların tutarsız olması normal.

5V besleme için
Input Voltage Range 0-4 V, yani Vcc'nin 1V altında olmalı, Senin kurduğun model +-5V simetrik. en fazla +4V verebilirsin girişler +6V veriyorsun.
Simulasyonda besleme voltajını artır. +-15V kaldırıyor entegre. +-8V yapsan da çılışır giriş voltajlarına bakarak.

Simulasyon entegrenin datasheetini dikkate alıyorsa, çıkışların tutarsız olması normal.

5V besleme için
Input Voltage Range 0-4 V, yani Vcc'nin 1V altında olmalı, Senin kurduğun model +-5V simetrik. en fazla +4V verebilirsin girişler +6V veriyorsun.
Simulasyonda besleme voltajını artır. +-15V kaldırıyor entegre. +-8V yapsan da çılışır giriş voltajlarına bakarak.
teşekkürler 8V'a çekiyorum degerleri. Peki bu devrede direnclerin alicagindegerleri nasil belirlemeliyim

Xor'un girislerine 11,10,01,00 uygulayarak tek basina XOR u test et.

Bir de simulatorlere her zaman cok guvenme. Mesela xor cikisina bagladigimiz ledlerin sagda kalan uclari 2.5v'a bagli. Lojik devre simulasyonu yapan simulatorun kafasi bu gibi durumlara basmayabilir. 2.5v elde etmek uzere bagladigimiz direncleri 330 Ohm civarinda sec.
peki tum direncleri 330 ohm mu seçmeliyiz

1.png

Opamp voltaji ile oynamana gerek yok. +/-5 v ile besleyebilirsin.

1K ile yapilan gerilim bolucuyu istersen daha da dusuk voltaj verecek sekilde olusturabilirsin. Mesela 1/4 yaparsan Ref girisindeki gerilimi de 2.5v yerine 1.25v yapabilirsin.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back