Kendin yap izole, kesintisiz ve AC/DC güç kulesi

Dekupajdaki bıçak da önemli diye duymuştum. Yavaş kesen ama daha düzgün kesen bıçaklar varmış, bir de hızlı kesim amaçlı olanlar varmış. Sizdeki hangisi, böyle bir durum olabilir mi? Tabi daire testere kadar hiçbir şekilde düzgün olamaz ama.

Dekopaj için uç önemli gerçekten. Eskiden ahşap işleri ile çok uğraşırdım. Dekapajın bıçağı kötü ise 90 derece. Bile kesmiyor. Yamuk birşey kesiyor. Yanlış hatırlamıyorsam çapraz dişli bıçaklar ile rahat kesiliyordu. Şöyle bir şeydi sanki...

1630433603593.png

Üzerinde çapraz dişli testere var. Cihazım üst sınıf değil ama hız kontrolü filan olan orta sınıf bir alet. Kullandığım uçlar kaliteli.

Belki koyduğum kılavuz tahta yüzünden doğru kesemedim, ne kadar doğru bilmiyorum ama internette gördüğüm iki taraftan destekleyen klavuzla dümdüz kesiyorlar.

IMG_20210831_221612.jpg
1630437463001.jpeg

Eğer bıçak tam olarak tablaya dik ise, çok yavaş bir ilerleme ile dik kesim yapabilirsin. Ama gerçekten çok yavaş ilerlemen lazım. Videodaki kişi, bıçağın yamulmasını engellemek için bir bıçak kanalı kullanıyor ve bu kanalın duvarları bıçağı destekliyor.

Bıçak dik, kesim öncesi onu her iki taraftanda kontrol etmiştim. Aslında epey dikkatli ve yavaş ilerledim ama sanıyorum beceremedim. Kılavuz rayı olan ufak bir daire testerem olsa iyi olacaktı. Şu an özel olarak satın alamam ama denk gelirse bir tane bulundurmak faydalı olur.

Bir diğer yandan şöyle bir durum da var. Ben üst katta oturuyorum. Eve büyük parça plaka filan taşıyamam. Bu tarz kesim işlerim olduğu zaman mecburen dışarıda kestirmem gerek. Bizim otopark boş duruyor, daire testere gibi taşınabilir bir çözüm ile orayı kullanabilirim.

Bunun dışında kendin yapmak gibi olmasa da ufak tefek kesimleri Bauhaus'dan almak daha doğru gibi duruyor. Fiyatları pahalı ama yarım saatte istediğim ölçülerde veriyorlar. Eve gelip delikleri delip montajını yapabilirim.

Bu arada benim ahşap işleri ile ilgili gördüğüm en iyi araç gereci üreten JSK-koubou diye bir Japon Youtube kanalı. İlgili olanların abone olmasını tavsiye ederim.

Onun bu yamulma sorunu olmadan dekupajı masa tipi kullanım için çözümü aşağıdaki gibi, diğer türlü bu alet sunta bile olsa belirli bir mesafeden sonra düz kesemiyor diye düşünüyorum.

Ölçülerim yaklaşık 1 cm daha küçülse de bugün tahtaları düzleştirme fırsatım oldu. Akşam vakti çok fazla ilerleyemedim ama kutunun genel şekli ortaya çıktı ve tabanı tamamen bitti.

Orijinal çizimimde olduğu gibi yanlara yaklaşık 30 tane havalandırma deliği açacağım. Arka tarafa bağlayacağım priz ve yuvalar da sorun değil fakat ön tarafta gözden kaçırdığım bir başka sorun var.

Suntalar standart 18 mm kalınlıkta. Benim ön tarafa bağlamam gereken malzemelerin bazıları için bu kalınlık çok fazla geliyor. Ya router temin edip iç kısımlarında oyma işi yapacağım ya da ön paneli komple daha ince bir tahtadan yapacağım.

IMG_20211003_183847.jpg
IMG_20211003_185457.jpg

Tabana delik açarken tekerleklerin dışarı taşmaması için her iki köşeye 6 cm uzaklık bıraktım.

IMG_20211003_192406.jpg

Şimdilik sıkıştırmasam da izolasyon trafosunu tabana sabitleyeceğim delikleri ve vidaları ayarladım.

IMG_20211003_194217.jpg
IMG_20211003_195433.jpg
IMG_20211003_195424.jpg

Bugün de yan tarafları bitirdim. Her iki tarafa da 4x5 ızgara şeklinde havalandırma delikleri açtım. Delik sayısı daha fazla olacaktı fakat elimde 20 mm çapında uç olunca sayıyı küçülttüm.

IMG_20211004_171557.jpg
IMG_20211004_171629.jpg

Bu uç hurdadan gelmişti. Ucu körelmişti ve bende bileyledim ve sunta için idare etti, uç çok dandikmiş. Böyle şeylere para verirken iyisini almakta yarar var.

IMG_20211004_172113.jpg

Bugün sutunlu matkap yardımı ile arka tarafın prizlerini monte ettim. Elimde uygun ebatta matkap ucu olmadığı için sutunlu matkabı freze gibi kullandım.

Geriye sadece ön panel kaldı. Fakat orada bazı değişiklikler yapıp yapmama konusunda kararsızım. Elimdeki güç analizörü (Circutor CVM-C10) 3 fazlı, faz farkı olmazsa düzgün çalışır mı emin değilim.

Bir yandan da ön tarafta kullanmak istediğim güç analizörü (Circutor CVM-C10) 500 dolar civarındaymış. Bunun yerine sadece volt ve akımı gösteren aşağıdaki gibi 50 TL'lik daha basit ölçer kullanabilirim. İki adet sığar mı bilmiyorum ama ön panelde en az bir adet volt/amper metre şart çünkü varyak çıkışındaki gerilimi görmem gerekiyor.

1633625149354.png

IMG_20211007_193556.jpg

@Sercan bey gijon ve somunlarla veya sopa artı bir parça düz plaka ile dekupaj kılavuz rayı misali düz kesim için kullanabilirsiniz.

Çok uzun zaman geçmiş ama bitmiş halinin fotoğraflarını eklemeyi unutmuşum. Onları da ekleyeyim burada bulunsun.

20230315_213042.jpg
20230315_213104.jpg
20230315_213206.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back