Keysight N2790A yüksek voltaj diferansiyel prob için harici besleme

taydin

Timur Aydın
Staff member
Elimdeki Keysight N2790A yüksek votlaj probu, özel BNC konnektörü ile gene Keysight olan osiloskoba bağlanınca, doğrudan osiloskoptan besleme voltajını alıyor. Böyle olunca da sadece osiloskop ile kullanılanılabilir. Ama ben bunu BNC girişleri olan audio analizöre bağlamak istiyorum. O yüzden buna harici besleme voltajını ben doğrudan vermek istiyorum.

IMG_20220315_002411.jpg

Osiloskoptan doğrudan besleme voltajı alan konnektördeki pogo pinleri kullanmak mantıklı değil, onların zarar görmemesi lazım ki iyi temas sağlasınlar. O yüzden probun içini açmaya karar verdim.

IMG_20220315_002007.jpg

IMG_20220315_002025.jpg

İçini açmak için civata aradım, görünmüyor. Sonra cep telefonların içini açmakta kullanılan penalarla açmaya çalıştım. Kenarlar ayrılıyor, ama köşelerde hiç ayrılma yok. Sonra acaba dedim alttaki kauçuk ayağın altına mı gizlediler civataları. O kauçuku söktüm, altında civata falan çıkmadı.

IMG_20220315_002044.jpg

Kabloların oluduğu yerlerden biraz daha kanırttırdım pena ile, yok, köşelerde takılıyor. Baya bir boğuştum bununla ve sonunda yoruldum. Dinlenirken de acaba dedim bunun yazılı olan ön yüzü yapıştırma mı. Hiç iz yok, sanki plastiğin bir parçası gibi. Ama gene de mikroskop altında maksimum büyütme ile baktım. Aradaki oluğun bazı yerlerde çok küçük, mikroskopik epoksi izleri gördüm.

Metal pena ile girdim ve hakkaten kalkmaya başladı. Ve tam da zorlanan yerde gizli vidayı gördüm :mad:

IMG_20220315_003327.jpg

IMG_20220315_003346.jpg

Ulan bu kadar adilik olabilir mi yav? 2000 dolar para verdim size, daha ne istiyorsunuz da bunun tamir edilmesini veya içinin açılmasını engellemeye çalışıyorsunuz? Bu tip firmaların artık iyice gözü dönmüş, para karşılığı test cihazı değil kölelik satıyorlar! Bir daha kesinlikle bu firmandan hiçbir ürün almayacağım.

Neyse açtım içini. Artık bir şekilde nereden ne kadar besleme voltajı verilmesi gerektiğini tespit edeceğim. Ama bu tabi işin sonu olmayabilir. Probun model numarasını ve kalibrasyon verilerini okumak için bir de veri hattı var o pogo pinlerde. Belki içinin açılmasını zorlaştırmak yeterli gelmemiştir, özel bir koruma protokolü de koymuş olabilirler. Belki de bir "selamün aleyküm", "aleyküm selam" şeklinde bir karşılıklı iletişim olmadan prob voltaj okuması yapmıyordur. O zaman edeceğim küfrün haddi hesabı olmayacak artık ...

IMG_20220315_004006.jpg

IMG_20220315_004147.jpg

Kartın arka tarafında 3127MZ 16 pin entegre var.

IMG_20220315_005115.jpg

Kartın ön yüzünde iki tane SOIC8 entegre var. Birisi 30011, diğeri 2903.

2903 muhtemelen LM2903 komparatördür. 30011 için hiçbirşey bulamıyorum, ama üzerindeki logodan üreticisinin Texas Instruments olduğunu görüyorum. Görevi de high speed opamp olabilir diye düşünerek araştırınca THS3001I çıkıyor karşıma:

Datasheet'i de ekleyeyim ne olur ne olmaz. Bozuk değil ama ileride bozulunca belki bulunmayabilir.

Ekler

• ths3001.pdf
    2 MB · Görüntüleme: 105
Prob 100 MHz olmasına rağmen 420 MHz lik opamp seçilmiş. Neden? Çünkü 420 MHz bant genişliği, kazancın 1 olduğu durum için geçerli (unity gain bandwidth). Opamp'lerde kazanç arttıkça bant genişliği azalır. Bunlar da 1'in üstünde bir kazanç ile kullanacaklarına göre belli bir marj koymuşlar.

Bir de opamp "current feedback amplifier" denen bir yapıda. Yüksek hızlarda çalışan opamp'lerde genelde görülen bir özellik.

Arkadaki 3127MZ entegresini aratınca sadece ebay'de Intersil markası altında birşeyler çıkıyor, başka hiçbir bilgi bulamıyorum. Ama herhalde basit 8 bitlik bir MCU bu. Zaten koduna müdahale etme şansım yok. Eğer harici besleme ile çalışırsa, çalışır, yoksa kapatıp artık sadece Keysight osiloskop ile kullanacağım ve böyle yan işler için bir tane daha diferansiyel prob almam gerekecek.

Mikroskop altında biraz devreyi inceleyince BNC konnektörden 4 tane kablo geldiği görülüyor. Burada kırmızı ve siyahın besleme olduğu izlenimi var. Sinyalleri takip edince, kırmızının artı besleme, siyahın şase, yeşilin de eksi besleme olduğu anlaşılıyor. Beyaz da data hattı herhalde.

IMG00031.JPG

Probu açık halde osiloskoba taktım ve ölçünce, GND (siyah) ye göre pozitif besleme 11.8 V, negatif besleme de -11.6 V. Yani +12V ve -12V verilecek.

Aslında harici güç bağlamak için 3.5 mm stereo soket takmayı düşünüyordum. Ama soketi kutunun içinde koyacak bir yer bulamıyorum. O yüzden doğrudan üç tane kablo çıkardım, uçlarına da JST konnektör taktım. Bu konnektörün karşılığına da uçlarında banana jack olan bir kablo takımı yaptım.

IMG_20220315_045141.jpg

IMG_20220315_045207.jpg

ne deyim bilemedim...saygı duydum ve tebrik ederim, bizimle paylaştığınız içinde ayrıca tskler :)

@taydin Bu tip differantial probe'ların band genişlikleri lineer midir? Yani analizörde kullanacağına göre audio frekans aralığında frekans yanıtı nasıldır acaba?

@taydin Bu tip differantial probe'ların band genişlikleri lineer midir? Yani analizörde kullanacağına göre audio frekans aralığında frekans yanıtı nasıldır acaba?

Modele göre değişir herhalde ama bunun DC'den 10 MHz'e kadar neredeyse 0 dB sapması var. 100 MHz'e kadar da sadece birkaç dB oynuyor.

Üstat audio analizörde deneyebildiniz mi? Prob data hattından bir oturum başlatmaya ihtiyaç duyuyor mu? Yoksa sadece besleme ile çalışıyor mu?
Ben de benzer bir şeyi ikinci el bir aktif prob alıp SDS2104X+'a bağlamak için yapmak istiyorum

Denedim. Sadece besleme voltajı vermek yeterli oldu.

Forum istatistikleri

Konular
5,917
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back