Toprak referanslı test ekipmanları için bir tehlike

Evet, aynen kestirmek zor. Ama 50 Ohm giriş ile zaten bu iş yapılmaz. Osiloskobun canlı girişi 1 MOhm ayarlı olacaktır ve 10X bir prob üzerinden gelecektir. Yani toprak tarafında yüksek bir indüktif akım olsa bile yine prob ve frontend üzerinde 10MOhm bir dirençten geçecek ve yüksek bir akım oluşmayacaktır. Nötr tarafında oluşacak bir endüktif akım zok zarar veremeyecektir.

Toprak (BNC Şase) tarafında oluşan ise zaten front end kısmına girmeden hızlıca toprağa akacak.

Bu arada tekrar edeyim, bu şekilde osiloskoba kesinlikle birşey olmaz demiyorum başından beri. Mesela BNC şase PCB üzerinden geçerek toprağa gidiyor. Buradaki PCB yolları zarar görebilir. Üretici ne kalınlıkta bşr transfer hattı yaptı bu değişir. Ama genel olarak makul süre ve akımda arıza riski çok değil gibi geliyor hala bana. Özetle bu durumda bozulması, sağlam kalmasından daha düşük olasılıktır diyorum.

Bendeki siglent patlmadı. KAKR attı. Primer tarafta osiloskop ile, primer akımını ölçmeye çalıştım. Osiloskoplara hala biraz yabancıydım. Bazı yanlış varsayımlarım olmuş belli ki :) . Osiloskop zarar görmedi ama zarar göreceği senaryolar olabilir, hatta benim uygulamamda da şansım yaver gitmiş olabilir.

Büyük ihtimalle sizin yaptığınız n-benim ikinci senaryodaki gibidir. Probun canlı ucunu faza, krokodili nötre tuttunuz. Nötr toprak teması nedeniyle KAR attı. Nötr toprak arasındaki voltajı yok sayıp krokodili kullanmadan sadece probun ucuyla ölçüm yapabilirdiniz.

Büyük ihtimalle sizin yaptığınız n-benim ikinci senaryodaki gibidir. Probun canlı ucunu faza, krokodili nötre tuttunuz. Nötr toprak teması nedeniyle KAR attı.
SMPS'de Köprü diyottan sonra mosfet source bacağından sonraki şönte düşen gerilime bakacaktım. Köprü diyotun - ucunun her zaman Nötr olacağı gibi saçma bir fikirle hareket ettim herhalde. Neyse ki ucuz atlattım.

SMPS'de Köprü diyottan sonra mosfet source bacağından sonraki şönte düşen gerilime bakacaktım. Köprü diyotun - ucunun her zaman Nötr olacağı gibi saçma bir fikirle hareket ettim herhalde. Neyse ki ucuz atlattım.

İzolasyon trafosuna bağlarsan SMPS'i artık tek osiloskop kanalı ile hiç düşünmeden her yeri ölçebilirsin. Ama iki kanal bağlarsan gene dikkat etmen lazım. Tüm kanalların şase krokodilleri birbirine bağlı.

O zaman aslında siz tam da tartıştığımız senaryoya yakın birşey yapmışsınız. Üzerinde gerilim olan bir noktayı toprakla kısa devre yapmışsınız.

Forum istatistikleri

Konular
6,191
Üyeler
2,584
Son üye
ottomanwolf

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back