KF3N40 Muadili Mosfet Seçme

132kHz

Aktif Üye
Ara ara arıza yapan led televizyonun anakartının incelerken esas sorundan bağımsız ama her an sorun çıkartabilecek bir şey gördüm arka panel ışığını kontrol eden buck led sürücünün mosfeti oksitlenmiş her an yarı yolda bırakabileceği düşüncesiyle el atmışken onu da yenilemek istiyorum. (esas sorun da 3 tane seri bağlı 56k dirençten bir tanesinin bir tarafının yanması-karması imiş. Birkaç lehim tazeleyip fark ettim alkol ile bölgeyi temizleyince ara ara hata veren cihaz hiç çalışmaz oldu yaklaşık 52 k karbon direnç taktım çalıştı açıkçası merak etsem de o dirençlerin işlevini aramadım baya şematik çıkartmam gerekecek yoksa )
1710356767257.png

Şimdi bu mosfete bir muadil seçmek istiyorum bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

Öncelikle mosfet KF3N40 ve Z1948 buck led sürücü ile birlikte kullanılıyor
Gözüme çarpan önemli özellikleri:
N kanal DPAK kılıfta 400V Drain-Source gerilimi +-30V Gate source gerilimi var
25 derecede 2.2 amper drain akımı var ve RDS_ON direnci 2.8 ohm

buna uygun muadil mosfet ne olabilir bu uygulamada hangi parametreleri dikkate almam gerekir

mesela https://www.ozdisan.com/guc-yari-iletkenleri/mosfetler/discrete-mosfetler/FDD5N50NZFTM/956589 bunu kullanabilir miyim görebildiğim sıkıntılar rise time orjinalinde 11ns bunda 19 typ - 50 max ve input cap. orjinalinde 163 pF typ bunda 365 pF tabi bunlar bu uygulamada sıkıntı yaratır mı bilmiyorum
bir de fiyatı fazla ucuz geldi

Son düzenleme:
Şimdi KF3N40 yerine FDD5N50NZFTM taktım ve çalıştı lakin inceden bir zırıldama var bunun hangi manyetik elemandan geldiğini tespit edemedim daha önceden var mıydı yoksa mosfet değişimi ile mi ortaya çıktı buna da dikkat edemedim.

Led sürücü kısmındaki devre şu şekilde bir buck dönüştürücü :
1710791237804.png

Burada mosfet değişimi bobinde zırıldamaya sebep olabilir mi ?

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back