Kolay işlenebilen sağlam çelikler nelerdir.

Abdullah00

Üye
Merhaba arkadaşlar.
Kendi garajimda ufak bir hobi atölyesi yaptım.
Karsr verdigim bir kaç projem var.
304 paslanmaz çeliği işlemeyi denedim sonuç başarılı ama aletlerim çok güçlü olmadıkları için epeyce vakit istiyor.
Bende paslanmaya dayanıklı sağlam diğer özellikler bakımından iyi olan ve işlenmesi kolay olan çelik türlerini bilmek öğrenmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olup bilgilerini paylaşmanızı istiyorum.
İnternette birbirinden farklı çok karmaşık bilgiler olduğu için forumda konu açıp başka arkadaşların da faydalanmasini istedim.

Paslanmaz çeliği işlemek için bor yağı veya eşdeğer bir yöntemle iş parçasını soğutman lazım, yoksa kesme sırasında oluşan ısı nedeniyle sertleşme meydana gelir ve hem kesici takımı çok kısa sürede aşındırır hem de kesim kalitesi kötü olur.

Eğer soğutma imkanın yoksa, standart düşük karbonlu çelik kullanıp sonradan galvaniz veya krom kaplatabilirsin.

Paslanmaz çeliği işlemek için bor yağı veya eşdeğer bir yöntemle iş parçasını soğutman lazım, yoksa kesme sırasında oluşan ısı nedeniyle sertleşme meydana gelir ve hem kesici takımı çok kısa sürede aşındırır hem de kesim kalitesi kötü olur.

Eğer soğutma imkanın yoksa, standart düşük karbonlu çelik kullanıp sonradan galvaniz veya krom kaplatabilirsin.
Paslanmaz a yakın özellikler taşıyan biraz daha rahat işlenen diğer çelik türleri nelerdir ve sık ağızlı sert freze tisin denilen parmak freze 65 hrc uç genel olarak yeterli ki kaliteli bir uç mudur ? Ve winkut kesme yağı freze işlemi için mi yoksa bu su ile karıştırılan yağlar mi daha iyi

Eğer iş parçasına soğutma uygularsan, standart HSS freze ile dahi rahat işlenebilir paslanmaz çelik. O bahsettiğin özel kaplamalı, karbür veya çok kesicili uçlar sadece seri üretim için mantıklı. Onların avantajı daha uzun ömürlü olmaları ve daha yüksek devir, yüksek ilerleme hızı ve kesme derinliği ile çalışabilmeleri.

Eğer iş parçasına soğutma uygularsan, standart HSS freze ile dahi rahat işlenebilir paslanmaz çelik. O bahsettiğin özel kaplamalı, karbür veya çok kesicili uçlar sadece seri üretim için mantıklı. Onların avantajı daha uzun ömürlü olmaları ve daha yüksek devir, yüksek ilerleme hızı ve kesme derinliği ile çalışabilmeleri.
Sağlam alıyım diyorum 2510 devire uygun ise alıp kullanmak istiyorum ucuza değil de biraz daha para verip kaliteli bir şey almak istiyorum

Yani almışken iyi birşey alayım diye karbür uç alabilirsin tabi, ama bunlar çok sert uçlar. İlerleme ve kesme derinliğini iyi ayarlayamazsan, veya makina kesim ortasında yanlışlıkla durarsa ucun kırılma riski fazla. Öncelikle HSS ile başlamak daha mantıklı.

Bir diğer önerim de, eğer soğutma imkanın kesinlikle yoksa, düşük ilerleme ve kesme derinliği ile kobalt çakı kullanmak. Bu daha iyi sonuç almanı sağlar, ama parçayı soğutmaya göre sonuç gene de iyi olmaz.

Yani almışken iyi birşey alayım diye karbür uç alabilirsin tabi, ama bunlar çok sert uçlar. İlerleme ve kesme derinliğini iyi ayarlayamazsan, veya makina kesim ortasında yanlışlıkla durarsa ucun kırılma riski fazla. Öncelikle HSS ile başlamak daha mantıklı.

Bir diğer önerim de, eğer soğutma imkanın kesinlikle yoksa, düşük ilerleme ve kesme derinliği ile kobalt çakı kullanmak. Bu daha iyi sonuç almanı sağlar, ama parçayı soğutmaya göre sonuç gene de iyi olmaz.
Karbür yerine ozaman hss alıyorum
WD 40 işimi görür mü yoksa bor olmasi şart mı ve uç almak için öneri marka site vs var mı ve kesme derinliği olarak 1mm ilerleme yeterli olur mu yoksa 0.5 olarak mı ilerlermek gerekli

Karbür yerine ozaman hss alıyorum
WD 40 işimi görür mü yoksa bor olmasi şart mı ve uç almak için öneri marka site vs var mı

Düşük ilerleme ve kesme derinliği ile WD40 belki iş görür. Denemek lazım. Benim en çok tercih ettiğim marka yerli Makina Takım. Ama özellikle büyük çaplarda çok pahalı olabiliyor. Narex ve Izar markalarının da iyi olduğunu duydum (satıcılardan duydum o yüzden bunu ona göre değerlendir :) )

Bir de bazı satıcılar ikinci el freze çakısı da satıyor. Bizim buradaki sanayide bolca bulunabiliyor. Denemeler yaparken böyle uçlarla da çalışabilirsin.

Ben evvelden köşe açma tezgahında 304 kalite paslanmaz islemistim ilerleme yavaş ve devir max.450 kesme ucu firma kare uç kullanıyordum seco marka Susuz işlem yapıyordum 304 e diş cekeceksen kılavuz ile mavi veya yeşil uçlu klavuzlardan kullan klavuz çekme yağını unutma

Paslanmazla calismak derken matkap isin mi olacak?

Paslanmazla calismak zor is. Ayni dayanimi daha kalin aluminyumla da elde edebilirsin. Projelerin nedir?

3mm hatta daha ince paslanmaz malzemeyi laserle kestiriyorum. Kesim sonrasi uzerinde ufak oynamalar yapmaya kalktigimda cok zorlaniyorum.

Kesme isinde gaz yagi ve mazot da is goruyor.

Celik cesitleri hakkinda.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back