Konnektörlerin üzerinde ölçüm yapmak

taydin

Timur Aydın
Staff member
İki tane PCB arasında 40 lik IDC kablo ile bağlantı var. İki PCB nin de alt tarafına erişim yok. Kartları söküp alttan lehim yapmak da çok zor, bir sürü vida var. Ayrıca lehim yaptığın padin yanındakini ölçeceksen yene herşeyi sökmen gerekiyor.

IMG_20230916_151203.jpg

IMG_20230916_151228.jpg

Özel "breakout" kartlar vardır, ama 40 pinlisini alsan, 20 pin ile işe yaramayacak ... Ben de şöyle bir çözüm uyguladım:

IMG_20230916_151757.jpg

IMG_20230916_151909.jpg

Artık hem osilioskop probu, hem de küçük "grabber" ler ile pinler üzerinde ölçüm yapmak mümkün. Ama burada çok dikkat etmek lazım. IDC konnektörün özelliği, kendi soketine sadece tek yönlü olarak girer, hata yapman mümkün değil. Ama böyle bir ara adaptör kullandığın zaman, konnektör ters takıldığı zaman devreye çok büyük hasar verme riski var. O yüzden her pinin doğru yere gittiğini teyit etmeden devreye güç vermemek lazım.

Aslında iki tane IDC konnektör soketini yukarıda yaptığın gibi lehimlesen yada bir breadboard'a filan koysan hata yapma riskin de ortadan kalkar. Gecenin 3'ünde "aaaa güç açık kalmış" deme olasılığı bence çok yüksek...

Bu şekilde biraz daha uğraştırır ama sonradan daha kıymetli geliştirme devresine zarar vermekten iyidir.

Not: aaa kısmı hayal gücü ile sınırlı. :D

Zamanım olsa konnektör alabilirim tabiki. Hatta o durumda doğrudan "breakout" kart alırım. Böylece çok daha ergonomik çalışma olanağı olur. Ben aslında gene de bir tane alayım. Şimdilik bu iş görecek ama ileride bug mug olursa gene ölçüm yapmak gerekir.

1694868537540.png

uzun dişi header çözüm olabilir abi

Ekler

• 1694868537715.png
    1694868537715.png
    21.1 KB · Görüntüleme: 49
25516 eklentisine bak

uzun dişi header çözüm olabilir abi

Bu da güzel bir çözüm. Ama bunun için konnektörün etrafının açık olması gerekiyor. Ama bende konnektörler kenarda, arkadaki pinlere ne prob nede grabber girer. Çok küçük grabber belki girer ama o zamanda grabber'den çıkan kablonun ucu sağa sola temas edebilir.

Gecmis yillarda bu gercekten sorun idi ve cozum olarak olcum yapmak istedigim kabloya toplu igne batirirdim. Igne batirdigim yerleri bir birinden uzak noktalar secerdim.

Abi headerın boyun kısmı uzun. Takip edeceğim pinin bu kısmına kablo lehimleyip dışarı alırsın. Sonrasında istediğin kadar debug yaparsın. Başka pini dinlemek için headerı söküp o pine de kablo lehimlersin.
Başka çözüm aklıma gelmiyor

Son düzenleme:
Şu anda kullandığım yöntem çözüm oldu. Kablo lehimledin mi işin içine izolasyon sorunu giriyor. Kablonun diğer ucunu proba kıstırıyorsun, orasının bir yere temas etmemesi için dikket etmen gerekiyor. Ama mevcut header ile osiloskop probu doğrudan bağlı, izolasyon sorunu yok. Mesela şu anda 4 tane osiloskop probu, 4 tane bitişik pine bağlı ve sorunsuz ölçüm yapıyorum.

IMG_20230916_173237.jpg

Ölçümler devam ederken, 30 luk IDC konnektör kabloyu ödünç aldığım cihazı da aynı anda çalıştırmam gerekti. Atölyenin altını üstüne getirdim, bir tane daha 30 luk IDC konnektör olan kablo buldum. Ama bunda bağlantılar düz, mevcut kabloda ters idi. Bu durumda da yapmış olduğum ara konnektörü kullanamaz oldum ... Hep böyle haftasonuna denk gelir zaten benim malzeme ihtiyacı. Pazartesi bütün boylardan IDC konnektörü alıp yığacağım bir kenara :mad:

Neyse, işim var, kablo lazım. Ben de oturdum, bütün pinleri yer değiştiren bir ara konnektör yaptım. Kablonun bir tarafı tel sarma ile bağlı, böylece diğer tarafı lehim yaparken mevcut yer ısıdan sökülmeyecek. Mazoşistlikte yeni bir level'a geçtim diyebilirim artık :cheeky4:

IMG_20230916_234625.jpg

IMG_20230916_234638.jpg

IMG_20230916_234655.jpg

Bir delikli pertinaks kullansaydın... :D

Bu bir kisa devre test karti. Allta LEDlerin oldugu yere disi soket takilarak test kartina cevrilebilir. Ya da 90 derece iki soketin ayaklarindan olcum alinabilir.

Ekler

• Short circuit test card.png
    Short circuit test card.png
    298.5 KB · Görüntüleme: 70
  • 90 degree.jpg
    90 degree.jpg
    31.8 KB · Görüntüleme: 63
Son düzenleme:
Ölçümler devam ederken, 30 luk IDC konnektör kabloyu ödünç aldığım cihazı da aynı anda çalıştırmam gerekti. Atölyenin altını üstüne getirdim, bir tane daha 30 luk IDC konnektör olan kablo buldum. Ama bunda bağlantılar düz, mevcut kabloda ters idi. Bu durumda da yapmış olduğum ara konnektörü kullanamaz oldum ... Hep böyle haftasonuna denk gelir zaten benim malzeme ihtiyacı. Pazartesi bütün boylardan IDC konnektörü alıp yığacağım bir kenara :mad:

Neyse, işim var, kablo lazım. Ben de oturdum, bütün pinleri yer değiştiren bir ara konnektör yaptım. Kablonun bir tarafı tel sarma ile bağlı, böylece diğer tarafı lehim yaparken mevcut yer ısıdan sökülmeyecek. Mazoşistlikte yeni bir level'a geçtim diyebilirim artık :cheeky4:

25521 eklentisine bak

25522 eklentisine bak

25523 eklentisine bak

Bir tarafı adi lehim, diğer tarafta kurşunsuz
lehim kullanabilirdiniz.

Hocam nice level'ları aşmanız dileğiyle. :)
Benimde geçmişte bir kaç defa böyle bir çözüme ihtiyacım olmuştu. Ben hiç lehim kullanmadan sadece uzun pinheader kullanarak işimi halletmiştim. Ters gelme konusunu da, IDC konnektörün pcb tarafındaki konnektöre maket bıçağı ile müdahale edip (çentiğin girebilmesi için kesim yapıp) konnektörün ters girebilmesini sağlamıştım. Tabi ki iki yönlüde takılabilir hale geldiği için çok dikkat etmek gerekli. Belki başka birinin işine yarar diye paylaşmak istedim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,312
Üyeler
2,613
Son üye
Emirhan bedir

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back