Kredi karti ile yabanci ulkeden alisveris yapilan saatin onemi

Mikro Step

Kıdemli Üye
Internet uzerinden yabanci ulkeden bir sey aliyorsunuz ve odemeyi kredi karti ile yapacaksiniz.

Bankalar mesai saatlari disinda ve hafta sonlari doviz TL makasini aciyorlar.

Bu durumda kredi karti ile ode secenegi sectigimizde yapacagimiz alisverisin hafta ici mesai
saatlerinde olmasi ile hafta sonu yapilmasi cebimizden cikacak para acisindan fark olusturuyor mu?

Emekli bankaci arkadasima sordum. Calistigi banka icin alisverisin yapildigi gune ait merkez bankasi kuru kullanilir dedi. Fakat bu durum bankadan bankaya degisebilirmis. Yarin arkadaslarina soracak.

Bunun uzerine bir baska soru daha sordum.

Yapilan harcama icin odeyecegimiz rakam kredi kartini kullandigimiz gun icin mi hesaplanir yoksa kart kesim tarihine goremi oldu.

Her ikisi icin de bankaci arkadaslarindan ogrenip arastiracak.

Facebooktan asagidaki yaziyi bulup gondermis.

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullananlar Dikkat!

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullananlar Dikkat!

Şikayet Var

Bankaların yurt dışı alışverişlerindeki kur oyunu tüketicilerin şikayetleri sonrası ortaya çıktı. Yurt dışında kredi kartını kullanan tüketiciler ekstrelerine yansıyan kur farkını görünce şok oldu. Kimi bankalar Merkez Bankası’nın kur hesaplamasını değil kendi hesaplarını ekstrelere yansıtınca tüketiciler fazla ödeme yapmak zorunda kaldı.

Yurt dışında kredi kartı kullanan tüketiciler bu günlerde sıkça “Bankalar yurtdışında yapılan kredi kartı alışverişlerinde hangi kuru uygular?” sorusunu sormaya başladı. Şikayet Portalı Şikayetvar’a gönderilen şikayetlere göre yurt dışında kredi kartı kullanımı hesapları bankaların hesaplarına uymuyor mağdur yine tüketici oluyor. Döviz üzerinden yapılan alışverişlerdeki ticari işlemler tüketicilerin kafasını karıştırdı. Özellikle internet aracılığı ile alınan mal ve hizmet farkındaki kur farkını kendi lehine kullanan firmalar tüketiciyi mağdur ediyor. Alınan mal ve hizmet bedeli iki defa döviz kuru işleminden geçiriliyor ve kur farkları oluşuyor. “Kur dönüşümünde haksız kazanca dikkat” diyen tüketiciler yaşadıkları mağduriyetleri şöyle aktardılar:

Banka Kendi Kurunu Belirliyor!

“Yurtdışında 5 taksit kampanyası da var diye kredi kartımı kullandım. Aynı gün aynı zaman aralığında bir başka 5 taksit yapan bankanın kartını da kullanarak arasındaki farkı görme imkanım oldu. Kredi kartını kullandığım banka harcama tutarın Merkez bankası kuru üzerinden değil kendi kuru üzerinden uyguladığı için her iki kredi kartı arasında 1 euro da yaklaşık 70 kuruşluk daha yüksek kur uygulaması oluşmuş oluyor. Toplamda 35 TL bankaya fazla ödeme yapmak zorunda kaldım.Bu ödeme miktarı benim gücüme gidiyor. Bankanın kendi kurunu belirlemesi benim fazla ödeme yapmama sebep olmuştur.”

Banka Kredi Kartına Çok Fazla Kur Farkı Ekliyor!

6 yıldır bankanın kredi kartını kullanıyorum.Çok aktif yurtdışı alışverişi yapıyorum ve çok fazla kur farkı ekliyor. O da yetmiyormuş gibi onayda bekleyen yurtdışı alışverişi onayladıktan sonra bir de oradan ekstra ücret ekliyor. Dolar kuru 1.75 ise 2TL'ye yaklaşıyor.”

Yurt Dışı Alışverişlerindeki Kur Farkı Mağdur Etti!

“115,65 dolarlık kredi kartından yurt dışı alışverişi yaptım. Kredi kartı ekstremi incelediğimde kredi kartıma yansıyan türk lirası karşılığın 222,18 TL olduğunu gördüm. Doları kurunu 1,9211 olarak hesaplanarak kredi kartımdan çekim yapılmıştır. O tarihte merkez bankası kuruna bakınca kurun 1,867 olduğunu gördüm. Telefon bankacılığını aradığımda görüştüğüm görevli bankanın uygulaması olduğunu alışverişlerde banka kurunu uyguladıklarını söyledi ve düzeltmeyi kabul etmedi. Bu düzeltilmenin yapılmasını rica ediyorum.”

“Yurt Dışı Harcamalarımı Farklı Bir Kur Üzerinden Hesapladılar!”

“Geçen ay iş seyahati için gittiğim İsviçre' de otel, yemek, alışveriş vb. tüm harcamalarımı kredi kartımla yaptım. Ekstredeki tutar TL olarak çok fazla görününce kontrol ettim. Gerçek dışı yüksek bir kur görünce müşteri hattını aradım. Telefondaki yetkiliyle örnek olarak otel ödememi inceledik. Kendisinin de söylediği gibi günün CHF kuru 1,86. Halbuki benim harcamamda alınan kur 2,1. Önce Dolara çevirip sonra TL yapıyorlarmış. Olacak şey mi bu? Hayatımda böyle şey duymadım. Şirketim bana CHF olarak ödeme yaptığı için benim zararım 215 TL. 1669 TL harcama yapmış olmam gerekirken 1884 TL almışlar benden. Düzeltmelerini bekliyorum.”

Şikayetvar Tüketici Haber Merkezi

Tüketici Haberlerini sikayetvar.tv'den takip edebilirsiniz.

Bankadan iyilik beklenmez.
Bankanın tanımı, varlık sebebi bu. Yasal tefeci.

Kendi kurunu uygulaması kanunen engellenmiş değilse onu kullanacaktır. Acımaz

Son düzenleme:
Sanirim 2006'dan kalan bir baslik bu. Dolar kuru 1.75 TL falan diyor. :katil2: :katil2: :katil2:

İnternetin getirdiği durumlar. Bir konu arıyoruz 15 sene önceki haber çıkıyor. Bunları silmeleri gerekir. Devasa internet çöpü oluyor. Plastik atık gibi

Haber eski olsa da kuskumda hakliymisim. Muhtemelen cok sey degismemistir.

Arkadasimin fiiliyattaki durumu banka calisanlarina sordugunda belki onlar da cevap veremeyebilirler.

Sonucta Banka calisanlari hesap makinesi ile hesap yapmiyorlar, otomasyon sistemi var. Bilgi islemcilere verilen formul uygulaniyor.

Belki de yurtdisi harcamalardan ciddi kaziklar yedik.

Bugune kadar yaptiginiz doviz odemeli harcamalarda cebinizden urun bedeli dovizin TL karsiligindan daha fazla cikip cikmadigini hic kontrol eden yok mu?
(Bugune kadar harcamayi yapip gectim hic kontrol etmedim)

Son düzenleme:
Bugune kadar yaptiginiz dovizli harcamalarda cebinizden o dovizin TL karsiligindan daha fazla cikip cikmadigini hic kontrol eden yok mu?
(Bugune kadar harcamayi yapip gectim hic kontrol etmedim)
Ben hic etmedim, dolar hesabi var, onu kullaniyorum. Bin tane dolandiricinin oldugu ulkede bir suru sacma hesapla ugrasmaktan iyidir.

.., dolar hesabi var, onu kullaniyorum. ...
Dolar transferinde Amerika mutlaka işin içine giriyor. Amerikadan habersiz yurtiçinde iki banka arası transfer yapılamaz. Muhabir banka masrafı vb. Acayip komisyon çıkıyor. Harcamalarda da böyledir. Nerede o bolluk.

Kredi kartınızın dolar hesabına bağlı olması ve dolar harcama yapılması pek inandırıcı değil. Mutlaka TLye dönüşerek yapılır. Tabi tc vatandaşı iseniz

Euro memleketlerinden alisveris yapmiyormusun?
Alisveris yaptigim tum sitelerde birim seciliyor diye hatirliyorum. Son son Ingiltere'den bisiklet lastigi almistim. Orada bile Sterlin degilde dolar odemistim. Donen bir arkadas getirmisti yaninda, kargodan ve gumrukten kurtarmisti beni. :dans1: :)

Peki o alisveriste sterlin karsiligi ne kadar TL odedin ne odemliydin karsilastirdin mi?

Eger kazik yeme durumumuz varsa en sansisiz odeme nedir onu ogrenmek istiyorum.

Mesela parasi Euro yada USD olmayan ulkelerden yapilacak alisveriste cok daha buyuk risk olabiliyormus.

Bankalarimiz once rakami Euroya ya da dolara cevirip bizi opuyormus. Sonra Euro yada Dolardan TL ye gecip bir daha opuyorlarmis.

Peki o alisveriste sterlin karsiligi ne kadar TL odedin ne odemliydin karsilastirdin mi?

Eger kazik yeme durumumuz varsa en sansisiz odeme nedir onu ogrenmek istiyorum.

Mesela parasi Euro yada USD olmayan ulkelerden yapilacak alisveriste cok daha buyuk risk olabiliyormus.

Bankalarimiz once rakami Euroya ya da dolara cevirip bizi opuyormus. Sonra Euro yada Dolardan TL ye gecip bir daha opuyorlarmis.
Oyle kur cevirip optuklerinden kesinlikle eminim, katiliyorum. TL odemedim, dolar hesabindan dolar olarak cekildi. Dolari da bankaya fiziksel olarak yatiriyorum zaten buldugum en ucuz yerden alarak. Bu hesabi da sirf bu tur sacmaliklarla ugrasmamak icin acmistim. Yurt disi ile yuksek miktar alisverisi olup hala TL hesabi disinda hesap acmayanlari da garip karsiliyorum. Ben bile uc kurusluk butcemle bunu yaparken neden yapmazlar hic anlamadim.

Dolar hesabınız var. Amerika firmasına 10usd yatıracaksınız. Alışveriş bitecek.

Kulağa hoş geliyor. Yok öyle bir şey. Tahminen 1000TL muhabir banka masrafı çıkacak

yurtiçinde
PCB firmasına usd hesabına 100USD göndedilecek. Kurla uğraşmayacaksınız öyle mi? Hem de EFT masrafı gibi 50..100 TL olacak? Enparadan bedavaya usd eft mi olacak?

Ollmazzzz

Bankaya gideyim firma USD hesabına elden yatırayım? Şahıs olarak olur masraf cepten gider firmanıza gösterilemez veya başka bit yeniği vardı

Yurtdışı hesaba hiç olmaz. Western union gibi yöntem gerekir. Komisyon yine vardır

Son düzenleme:
Dolar hesabınız var. Amerika firmasına 10usd yatıracaksınız. Alışveriş bitecek.

Kulağa hoş geliyor. Yok öyle bir şey. Tahminen 1000TL muhabir banka masrafı çıkacak

yurtiçinde
PCB firmasına usd hesabına 100USD göndedilecek. Kurla uğraşmayacaksınız öyle mi? Hem de EFT masrafı gibi 50..100 TL olacak? Enparadan bedavaya usd eft mi olacak?

Ollmazzzz

Bankaya gideyim firma USD hesabına elden yatırayım? Şahıs olarak olur masraf cepten gider firmanıza gösterilemez veya başka bit yeniği vardı

Yurtdışı hesaba hiç olmaz. Western union gibi yöntem gerekir. Komisyon yine vardır
Enpara'nin kendi bilgilendirme sayfasinda da ucret kesildigi yaziliyor, hatta bunun 100 $'i bulabilecegi de yaziyor. Beenim aldigim lastik 37 sterlindi. doalr karsiligini hatirlamiyorum simdi. Orada sitenin verdigi dolar miktari kesildi, bunu cok iyi hatirliyorum ama.

Not : Cok sayida firma coin ile odeme kabul etmeye basladi. Yasasin ozgurluk. :dans1: :dans1:

Uygulama bankadan bankaya değişiyor. Bazı bankalar işlem günü ve saatindeki kuru dikkate alırken, bazı bankalar (mesela Garanti Bankası) hesap kesim tarihindeki kuru dikkate alıyor. Tabi gece yarısı kesildiği için berbat bir kurdan TL'ye çeviriyor.

O yüzden ben yurtdışında kullandığım kartlarım için harcanan döviz ile ödeme seçeneğini aktif edip kartı döviz hesaplarıma da bağlıyorum. O zaman ne kadar USD ise o kadar ödeyeceğim garanti oluyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,891
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back