Kristal Seçimi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Daha önce kristaller ile pek çalışmadım.
Arızalı bir anakart üzerinde 3 adet kristal var. Bunları değiştirmek istiyorum.
SKC 3.579K8
SKC 22.1184G8
SKC 16.9344G8

Bunların MHz olarak tam rakamlarında mı olması gerek? Mesela 16.9344 yerine 16.000 takılabiliyor mu?
Datasheetlerini de bulamadığım için sonlarındaki K8, G8 neyi ifade ediyor bilemedim.

Eger kristalin kullanildigi devre pll, ekran karti, alici/verici, seri haberlesme gibi frekansin cok dogru olmasini gerektiren bir devre ise ayni frekansda xtal bulman sart.

Her bıyıklı amcamız olmadığı gibi her kristal bağlanan entegrede mcu yada cpu olmayabilir. Bunu unutmamakta fayda var. Mesela 3.579K8 olanı görünce insanın aklına hemen dtmf kodlayıcı yada kod çözücü çağrışımı yapıyor. Kristalin değişik değerde kullanımı analag yapıdaki yada pll yapıdaki davranışı çok fazla değiştırebilir

Aslında bu 3 kristalden sadece birinin çalışmadığını düşünüyorum. Garantiye almak için bulursam hepsini değiştireceğim.

Oyuncağımız çalışırken saçmalıyor.
Başlangıçtan kısa bir süre sonra hava üflemeyi kesiyor ve skor sayayarken kendi kendine sayı artırıyor.
@m.white hocam konuyla ilgili bilgi var mı sende?

16.9344 muhtemelen ses ile ilgili olabilir.
20240111_112936.jpg

3.579MHz ana işlemci olduğunu düşündüğüm parçanın yanındaki.
20240111_112947.jpg

22.1184 ise 40 bacaklı bir entegrenin yanında.
20240111_112952.jpg

Xtaller cok kolay bozulan malzemeler degil. Scopla baktiginda en azindan bir bacaginda sinyal goruyorsan zaten bozuk olma ihtimali nerdeyse hic yok.

İş yerimde scop yok maalesef. Evde var.
Bulursam aynısını alıp takıcam, yoksa akşam eve götürüp bir bakarım. Bu sondaki G8 - K8'i tutturmamız önemli mi yoksa sadece aynı MHz'i bulsam yetiyor mu?

Xtallerde frekans disinda onemli bir diger parametre xtalin sadece ana frekansinda mi yoksa harmonik frekansinda mi titrestirilecegi ile ilgili parametredir.

Genel kural olmasa da 16 Mhz alti ana frekansda, ustu ise harmoniklerle elde edilir.

G8 K8 ayrimini bilmiyorum. Belki bu harmonik meselesi ile ilgili olabilir.

Harmonik xtallerle yapilan osc devrelerindeki eleman sayisi ana frekansinda titrestirilen frekanslardakilere gore biraz daha kalabaliktir.

Son düzenleme:
Bende bir şey sorayım. Kristallere neden 22pf bağlıyoruz?

Mesela özdisanda kristal seçerken
16mhz 22pf
16mhz 16pf
gibi özellik görüyorum. Kristal özellliği ile verilen bu kapasite nedir nasıl kullanmak lazım?

Gökhan
Aşağıdaki şema 1985 yılında Elektorda yayınlanan bir şema 1-50 Mhz arasındaki kristallerin sağlam olup olmadığını test ediyor.
Kristal sağlamsa LED yanıyor.Soldaki X dediği test edilecek kristalin bağlanacağı yer
Belki bu arızada çok işine yaramayabilir ama en azından elindekilerin sağlam olup olmadığını anlamanda işe yarar.
Kristallerin uçlarınını scopa bağladığında sinyaller görmen gerekir.Ama zaten kristal bozuksa cihazın hiçbir tepki vermemesi ,programın çalışmaması gerekir.Ama burada birden fazla MCU var -en azından bir bölümü diyelim- ki bu cihazdaki soruna benziyor olabilir.
O hava vermekten sorumlu bölüm hangisiyse çalışma sırasında bulunabilir.belki değeri değişmiş bir konadansatörde sorun olabilir
Kolay Gelsin

krıstal test.png

Son düzenleme:
Gökhan
Aşağıdaki şema 1985 yılında Elektorda yayınlanan bir şema 1-50 Mhz arasındaki kristallerin sağlam olup olmadığını test ediyor.
Kristal sağlamsa LED yanıyor.Soldaki X dediği test edilecek kristalin bağlanacağı yer
Belki bu arızada çok işine yaramayabilir ama en azından elindekilein sağlam olup olmadığını anlamanda işe yarar.
Kristallerin uçlarınını scopa bağladığında sinyaller görmen gerekir.Ama zaten kristal bozuksa cihazın hiçbir tepki vermemesi ,programın çalışmaması gerekir.Ama burada birden fazla MCU var -en azından bir bölümü diyelim- ki bu cihazdaki soruna benziyor olabilir
Kolay Gelsin

28833 eklentisine bak
Bundan bir tane baskı devre çıkarayım. Lazım olunca kullanırım. :)

Sayı artıyor derken gol sayısı ise gol sayısı belli bir değere geldiğinde oyunu bitirir.Şüpheli sensör. Sensör optik ise temizleyin.

Sayı artıyor derken gol sayısı ise gol sayısı belli bir değere geldiğinde oyunu bitirir.Şüpheli sensör. Sensör optik ise temizleyin.
Oyun 9 da bitiyor. Dün takip ettim. 3-2 skor varken kesti havayı. O yüzden sensör değildir diye düşündüm. Ama bir bakayım sensöre de.

Ir led alıcı ve verici hatta birde indikatör led vardır
Çok kolay test edilebilir
Aynen böyle sensör.

IR yi cep telefonun kamerasındanda görebilirsiniz çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz

İndikatör led bazen yanıltabilir.İndikatör led OP-AMP ın bir çıkışına sinyal başka çıkışına bağlı olabiliyor.
Garanti olması için çıkıştaki lojik sinyale bakmak lazım.

Telefonla IR vericiden IR nin çıktığından emin olunur .IR sinyallerinin parazitlerden güneş in IR sinden(Yada fluresan lamba vb IR kaynaklardan ) etkilenmemesi için araya ir entegre kullnılıyordu ismini hatırlayamadım şimdi. bu entegre civarındaki komponentlere bakılabilir.
Doğru olmayan sinyaller optik bağlantıda toz,kir vb ni akla getiriyor. Alıcı verici arasında kapalı bir ortammı var (Tüp gibi bir şeyin içindemi) belki kapalı alan varsa delinmiş kırılmış olabilir

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,866
Üyeler
2,486
Son üye
mec4402

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back