Laboratuvar için Laptop

tturcica

Üye
Şöyle bir bilgisayar edindim,Asus X540BA bilmem ne işte sıfır ama kullanmamış 3500 liraya aldım bir tanıdıktan içinde Windows vs yok.AMD işlemcili 4GB ram 256 GB disk hafızası var.Windows 10 pro yükleyeyim diyorum.Lisanslı almama gerek var mı.Başka ne yüklemek gerekiyor.Ne önerirsiniz.Ayrıca yeterli midir Hafızası RAM vs

Ekler

• images.jpeg
    images.jpeg
    9.7 KB · Görüntüleme: 39
Şöyle bir bilgisayar edindim,Asus X540BA bilmem ne işte sıfır ama kullanmamış 3500 liraya aldım bir tanıdıktan içinde Windows vs yok.AMD işlemcili 4GB ram 256 GB disk hafızası var.Windows 10 pro yükleyeyim diyorum.Lisanslı almama gerek var mı.Başka ne yüklemek gerekiyor.Ne önerirsiniz.Ayrıca yeterli midir Hafızası RAM vs

4 GB windows'un dişinin kovuğuna bile girmez. Bir de mekanik HDD varsa, bunu kullanmak tam bir işkenceye döner. Bence de en mantıklısı hafif bir linux dağıtımı kurmak.

Makineyi iade etme sansiniz varsa edin. O fiyata 8 GB RAM, i5 ve SSD'li makineler var.

Iade etme sansiniz yoksa, 16 GB goruyor o makine. Uzerindeki 4'un yanina 8 daha ekleyin. HDD yerine de SSD takin. Yoksa isletim sisteminin ne oldugunun pek onemi yok. Islemcisi AMD A6-9225. Mumkun oldugu kadar islemciyi rahatlatmaniz gerek cunku cok zayif.
Evet beklediğim yorum buydu işin gerçeği SSD harddisk var RAM alacağım ama 3200 yazıyor bazı remlerde bazılarında 2400 hangisini alacağımı bilemiyorum.Takıldığım yer burası işte.
DDR4 lap top için RAM fakat diğer özellikleri kısmında bilemiyorum
DDR4-3200 • CL=22 • ECC OLMAYAN • SODIMM • 260 pinli • 1,2V • 2Rx8/1Rx8/1Rx16 • PC4-25600

Kingston'un sitesindeki bilgi dogru ise tek RAM slotu var ve max 16 GB goruyor. RAM upgrade icin icindeki RAM'i cikartmaniz gerekli diyor. Uzerindeki RAM 2666MT/s (PC4-21300) 2400MT/s (PC4-19200) ozelliklerinde. Benzer bir RAM almaniz gerekli.

Birde harddisk alayım onu nasıl bir şey almam gerekiyor hocam.Ona da yardımcı olursanız sevinirim 500GB alacağım SSD ne özelliklerde olması gerekiyor

Kingston'un sitesindeki bilgi dogru ise tek RAM slotu var ve max 16 GB goruyor. RAM upgrade icin icindeki RAM'i cikartmaniz gerekli diyor. Uzerindeki RAM 2666MT/s (PC4-21300) 2400MT/s (PC4-19200) ozelliklerinde. Benzer bir RAM almaniz gerekli.

AMD olduğu için bazen RAM uyumsuzluğu olabiliyor zannedersem

Merak ettim, tum bunlari bilip neden o notebooku o fiyata aldiniz ki?
3500 TL sıfır laptop cep telefonundan ucuz.Upgrade ederim ben bunu 8GB memory ekledim mi işimi görür zannedersem.Zsten bazı cihazlar için kullanacağım.Logic analizör bazı multimetrelerin PC bağlantısı vs vs

Sattım bu laptopu.Gerçektende zayıf bir donanma sahipti.Orange Pi 5 plus aldım.16 GB ram emmc 256 GB hafıza ve 1 TB nvme M2 de gelecek Linux Android hibridi birşey yükleyemeyi deneyeceğim

Ekler

• IMG_20231125_130053.jpg
    IMG_20231125_130053.jpg
    4.6 MB · Görüntüleme: 43
Sattım bu laptopu.Gerçektende zayıf bir donanma sahipti.Orange Pi 5 plus aldım.16 GB ram emmc 256 GB hafıza ve 1 TB nvme M2 de gelecek Linux Android hibridi birşey yükleyemeyi deneyeceğim

Üzerinde M.2 takılabiliyor. Evde rahatlıkla bir linux internet gateway olarak kullanılabilir. Bir tane de ben alayım bundan.

1 TB nvme M2 gen3x4 sipariş verdim, fan sistemi aliekspresten sipariş verdim.Şöyle ben buna android linux karması bir sistem kurmayı düşünüyorum henüz araştırma dönemindeyim.Linux,linux android karması olabiliyor işletim sistemi kendi offical sayfasında var araştıyorum fan gelinceye kadar.

16 GB kalmamış, herhalde son kartı sen almışsın :) 32 GB olan da çıkacakmış, ama onun gelmesi uzun sürer herhalde.

onuda şu arkadaki sokete monte edeceğim 1Tb+256 GB bir hafıza oluyor,anlık rastgele hafıza zaten 16GB o çok iyi bir değer Benim gibi 1997 model bilgisayarda disket kullanan bir kişi için

Ekler

• IMG_20231125_130101.jpg
    IMG_20231125_130101.jpg
    5.9 MB · Görüntüleme: 38
Bu PC olarak kullanılabilirmi ? windows çalışıyormı ki bunda ?
kuruluyor fakat bir süre sonra verimsiz oluyor diyenler var,çok yaygın olmadığı için tecrübelere tam ulaşamadım.wi-fi BT bile uygun olan işletim sistemlerinde işlem yapmıyor diyenlerdd var.Ama en stabil çalışan sistem orange pi sayfasında Orange OS ve Orange linux karması bir sistem.Ben onları deneyeceğim.Windows kurulu laptop olduğu için farklılık İyi olur diye düşünüyorum

Forum istatistikleri

Konular
5,992
Üyeler
2,518
Son üye
ceyhun

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back