Laptop tavsiyesi

karavela

Aktif Üye
Seneye üniversiteye gideceğim inşallah. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği istiyorum. Şimdi vergi indirimi gelirse laptop alacağım. Sizlerin kullandığınız markaları, ürünleri önerebilir misiniz? Çok yerde araştırdım herkes birşey söylüyor kafamı karıştırdılar. Birde nelere dikkat etmeliyim söyleyebilirmisiniz. Fiyatlar çok fazla 40 50 bin arası birşey önerirseniz indirimle beraber alabilirim. Şimdiden teşekkürler.

O kadar para vermene gerek yok. Başka şeylere kaynak ayırabilirsin.
Tasarım programları için bana 1650 ekran kartı bile yetiyor sana uzun süreler 3050Tİ yeterli olur tasarım işlerinde fazlasıyla. 3060' lı model alsan işinin bile fazlasında bir ekran kartı gereksiz görüyorum.
Oyun oynayacaksın arada yüksek fiyatlı ürünler de önerebilirim ama elektronik ve yazılım işlerinde gereksiz olacak o kadar paralar.
Osiloskop, multimetre, ekipmanlar vs. için kaynak ayırsan daha iyi.

Ayriyetten 3050Tİ de oyunlarda gayet iyi bir ekran kartı. Şuanda tüm oyunları da oynatabilen bir ekran kartı sadece AAA oyunlarda VRAM yetersizliği oluyor ama orta ayarlarda yine rahatlıkla oynatabiliyor oyunları.
Amacın oyun değil tasarım işleriyse 3050Tİ fazlasıyla işini gören bir ekran kartı.
İşlemci de önemli tabi ama 40 bin ile 20 bin şaptopun fiyatını etkileyen en önemli şey ekran kartı oluyor çünkü aynı işlemciyi kullanıyorlar genel olarak.

Tasarım programları için bana 1650 ekran kartı bile yetiyor sana uzun süreler 3050Tİ yeterli olur tasarım işlerinde fazlasıyla. 3060' lı model alsan işinin bile fazlasında bir ekran kartı gereksiz görüyorum.
Oyun oynayacaksın arada yüksek fiyatlı ürünler de önerebilirim ama elektronik ve yazılım işlerinde gereksiz olacak o kadar paralar.

Ayriyetten 3050Tİ de oyunlarda gayet iyi bir ekran kartı. Şuanda tüm oyunları da oynatabilen bir ekran kartı sadece AAA oyunlarda VRAM yetersizliği oluyor ama orta ayarlarda yine rahatlıkla oynatabiliyor oyunları.
Amacın oyun değil tasarım işleriyse 3050Tİ fazlasıyla işini gören bir ekran kartı.
İşlemci de önemli tabi ama 40 bin ile 20 bin şaptopun fiyatını etkileyen en önemli şey ekran kartı oluyor çünkü aynı işlemciyi kullanıyorlar genel olarak.

Yok oyun oynamayacagim tek istegim beni üniversite sonuna kadar idare etsin.

Bu attığınız benim almayı düşündüğüm modeldi ama çoğunlukla msi almamı söylediler. Ortalama aynı olan 3050 kullanan msi 32 33 bin civarı bir farkı var mıdır?

Valla ben şimdi bir elektronik mühendisi olarak düşünüyorum da, hangi programları kullanıyorum? Katı modelleme yazılımları (Fusion360, Alibre Design vs), simulasyon programları (MicroCap, PSIM, Ansys vs), ECAD programları (KiCad vs) ve grafik çizim programları (Adobe Illustrator vs). Bir laptop, bu programları çalıştırmak için gerçekten EN SON tercihim olurdu. Hem işlemcisi zayıf, hem ekran küçük, hem de eşdeğer performansta bir masaüstüne göre fiyat çok daha pahalı.

Mühendislik ile ilgili yazılımları çalıştırmaya uygun bir masaüstü bilgisayarı alman çok daha yerinde olur bence.

Valla ben şimdi bir elektronik mühendisi olarak düşünüyorum da, hangi programları kullanıyorum? Katı modelleme yazılımları (Fusion360, Alibre Design vs), simulasyon programları (MicroCap, PSIM, Ansys vs), ECAD programları (KiCad vs) ve grafik çizim programları (Adobe Illustrator vs). Bir laptop, bu programları çalıştırmak için gerçekten EN SON tercihim olurdu. Hem işlemcisi zayıf, hem ekran küçük, hem de eşdeğer performansta bir masaüstüne göre fiyat çok daha pahalı.

Mühendislik ile ilgili yazılımları çalıştırmaya uygun bir masaüstü bilgisayarı alman çok daha yerinde olur bence.
Benim içinde masaüstü cok iyi olur ama üniversitede yurtta olmaz. Yoksa asla laptop bakmam. Üniversiteden sonra kesinlikle masaüstüne geçerim.

grafik kartı elektrik-elektronik ile uğraşırken hiçbir işe yaramıyor.
işlemcisi güçlü pili dayanan makine al.
4-5 yıldır elektrik-elektronik ile uğraşıyorum grafik kartı isteyecek hiçbirşey olmadı daha

Elektrik-elektronikte gerekmese de katı modelleme ve grafik uygulamalarında gerekiyor. Bir oyun ekran kartı gerekmese de, gene de anakarttaki grafik kartından daha iyi bir grafik kartı gerekiyor.

Elektrik-elektronikte gerekmese de katı modelleme ve grafik uygulamalarında gerekiyor. Bir oyun ekran kartı gerekmese de, gene de anakarttaki grafik kartından daha iyi bir grafik kartı gerekiyor.
bence bu spesifik bir şey belki okurken 5 kez ancak modelleme 3d bir şey ile uğraşacak.
bunun için normalin 4-5 bin lira fazlasını vermeye gerek yok.

çalıştığım işletmede huawei d15 laptoplardan bissürü var çalışan kimsenin şikayeti yok gayet güzel iş yapıyorlar huawei d15 bakabilir arkadaş.

@Ahmet @taydin Anladığım kadarıyla çok para harcamama gerek yok. Ortalamanın biraz üstünde almak istiyorum. Dediğiniz gibi gerçek hayatta çok kullanmasam da üniversitede farklı şeyler istiyorlarmış. Ondan kimseyle uğraşmak istemiyorum. Beni tamamen idare edecek birşey lazım. @Burak AYDIN nın önerdiği gibi orta birşey işimi rahat görür sanırım. Dediğim gibi üniveriste sinuna kadar 4 ,5 yıl çıkarsın istiyorum.

@Ahmet @taydin Anladığım kadarıyla çok para harcamama gerek yok. Ortalamanın biraz üstünde almak istiyorum. Dediğiniz gibi gerçek hayatta çok kullanmasam da üniversitede farklı şeyler istiyorlarmış. Ondan kimseyle uğraşmak istemiyorum. Beni tamamen idare edecek birşey lazım. @Burak AYDIN nın önerdiği gibi orta birşey işimi rahat görür sanırım. Dediğim gibi üniveriste sinuna kadar 4 ,5 yıl çıkarsın istiyorum.
güncel grafik kartları aşşağı yukarı 40-50W arası güç tüketiyor.
aldıktan 5-6 ay sonra prize bağımlı çalışmak zorunda kalacak makine :))

Grafik tasarım vs. için isteseydin mesela ekran özellikleri de çok önemli olurdu, ekran kartı işlemci falanda.
Ama elektronikte özellikleri uç noktalara yakın olan ürünler gereksiz olacak.
MSİ de genel olarak ürünleri iyi ama gereksiz para harcama. Attığım ürün fazlasıyla uzun süreler işini görecek.
Madem 40-50 bin bütçen var bunu daha da önemli şeylere mesela ölçü aletlerine vs. harca, ekipmanlara, proje için kullanabileceğin malzemelere harca.

Vergi indirimiyle ilgilenmek yerine çok daha az bütçeyle ikinci el temiz laptop alınabilir. Okulun sonuna kadar rahat idare eder. Öğrenci için son model notebook gerekmez. İmkanınız varsa bile almayınız. İsraf

Grafik tasarım vs. için isteseydin mesela ekran özellikleri de çok önemli olurdu, ekran kartı işlemci falanda.
Ama elektronikte özellikleri uç noktalara yakın olan ürünler gereksiz olacak.
MSİ de genel olarak ürünleri iyi ama gereksiz para harcama. Attığım ürün fazlasıyla uzun süreler işini görecek.
Madem 40-50 bin bütçen var bunu daha da önemli şeylere mesela ölçü aletlerine vs. harca, ekipmanlara, proje için kullanabileceğin malzemelere harca.

Burak'a katılıyorum. Elektronik uygulamalı bir bilim. Kitap ve simülasyonla öğrenme imkanın çok kısıtlı. Ölçü aleti, osiloskop, güç kaynağı, sinyal jeneratörü, ortalama bir havya, çeşitli geliştirme kartları vb. elektroniği öğrenme hızın ve seviyende ciddi fark yaratacak araçlar. Bunlara bütçe ayırman çok daha faydalı olacaktır.

Bu konuda ilgin varsa, mühendislik öğrencileri için tasarlanmış Analog Discovery 2 diye bir set var. Osiloskop, sinyal jeneratörü, lojik analizör, network analizörü, spekrum analizörü bir arada. Üzerinde Python ile kod da yazabiliyorsun. Başlangıç için çok faydalı bir cihaz. Bana çok şey öğretti. Forumda da konuları var. İncelemeni tavsiye ederim.

Burak'a katılıyorum. Elektronik uygulamalı bir bilim. Kitap ve simülasyonla öğrenme imkanın çok kısıtlı. Ölçü aleti, osiloskop, güç kaynağı, sinyal jeneratörü, ortalama bir havya, çeşitli geliştirme kartları vb. elektroniği öğrenme hızın ve seviyende ciddi fark yaratacak araçlar. Bunlara bütçe ayırman çok daha faydalı olacaktır.

Bu konuda ilgin varsa, mühendislik öğrencileri için tasarlanmış Analog Discovery 2 diye bir set var. Osiloskop, sinyal jeneratörü, lojik analizör, network analizörü, spekrum analizörü bir arada. Üzerinde Python ile kod da yazabiliyorsun. Başlangıç için çok faydalı bir cihaz. Bana çok şey öğretti. Forumda da konuları var. İncelemeni tavsiye ederim.
Bir ekleme daha yapayım. Laptop kullanacaksan ikinci el de olsa bir tane monitör edinmen verimlilik için çok iyi olacaktır.
Teşekkürler üniversite sınavıma az kaldığı için bu ara sadece derslere odaklandım ama sınavdan hemen sonra hepsini incelerim. İlgim aşırı düzeyde diyebilirim. Sınavdan hemen sonra burdayım :)

Hocam ne yaptın ben geçen sene ytü ehmye girdim bu sene hazırlık bitti 1. sınıfa geçtim bende bir laptop arıyorum.

Hocam ne yaptın ben geçen sene ytü ehmye girdim bu sene hazırlık bitti 1. sınıfa geçtim bende bir laptop arıyorum.
Sınav açıklandı işte ben 7-8 bin beklerken birkac soru kaydirmisim sanırım ayt de 18 bin sıralama geldi ne yapacağımı da bilmiyorumhedefim itü ehm ydi şimdi inşallah YTÜ ehm tutarsa ona göre bakacağım. Ama yukarıda burak aydın abinin önerdiği acer nitro güzel baya bir araştırdım alirsam onu alacağım. 12700h 3050/3050 Tİ olan excalibur ve asus tuf var. Onlara da bakabilirsin istersen.

Girersin büyük ihtimal bende zaten 15700le fln girmiştim. Ben hala araştırıyorum valla.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,886
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back