LINUX Yazıcı

799px-international_telegraph_alphabet_21.jpg

Burada küçük delikler aynı hizada karekter kodu için bit olması imkansız.

Ben IBM 360 mainframe klavyelerini kullandım. Günümüzün mekanik klavyeleri baya yaklaşıyor IBM'in klavyesine kullanım ergonomisi ve ses açısından. Bende en son CM Storm Trigger Z mekanik klavye vardı ve kullanıyordum, ama dışındaki plastik boya mıdır nedir sökülüp her tarafı lekelemeye başlayınca attım çöpe.

İlk Daktilo bilgisayara bağlanan yazıcı.
IBM in tasarımı olan Yazıcı/Daktilo 70 lerde yapılmış bir ürün.
Ben henüz lisede iken.
Yarışa ne kadar geç başlamışız.
Elektroniğin e si bile sıkıntılı idi o zamanlar bizim için.
Halen de arayı kapatabilmiş değiliz.

Vidyo sahibi şunu eklemiş vidyoya
"Çöpte bir IBM Selectric II daktilo buldum ve onu bir bilgisayara bağlanacak şekilde dönüştürmeye karar verdim. Bir sürü fotoğraf ve kısa video çekmeyi başardım, bu yüzden bununla ilgili tam bir video hazırlamak zorunda kaldım. IO Selectric veya IBM 2741 ile tam olarak aynı değil ama muhtemelen bugünlerde çöpte bunlardan birini bulamayacaksınız."

Yazıcı kafası küre şeklinde.
Eski olanın mekanizması basit olacağına daha karmaşık düzenek yapmışlar. :)
Askerlik yaptığım dönemde ki yazıcılara baktım disk şeklinde.
Simens T1000 yazıcı kafası daha basit duruyor.
thumbstrip001.jpg

Benimde

muhafaza etmediğime çok dertlendiğim başka bir tasarımım wardı.
1986 da Sinclair ZX Spectrum 48K ev bilgisayarıyla çalışmak üzere EPROM programlayıcı arayüz yapmıştım.
Tek yüzlü Kendi tasarımım PCB ile zif soketli vs. 64K eproma kadar kopyalıyabiliyordum o tarihte. Markalarına görede seçim yapabildiğim çok güzel amatör bir çalışmaydı. Nerede nasıl kaybettim halen hatırlayamıyorum.
bu projenin çok benzeri commodore 64 için yapılmıştı hatta 89 ya da 90 olabilir c64 dergisinden 3-4 sayıya bölerek projeyi yayınlamışlardı.

Bu kucuk delikler kagit bandi yurutme delikleri. Uzerinde pinleri olan teker donerken pinler bu kucuk delilklere giriyor ve kagit bandi yurutuyor.

O bahsettigim ozel karakter zaten yukarida yaziyormus. Yanlis soylemisim. Letter karakter gelince ilk 30 karaktere Figure karakter gelince ikinci 30 karaktere geciyor. (Sondan ucuncu ve dorduncu)

Bu kucuk delikler kagit bandi yurutme delikleri. Uzerinde pinleri olan teker donerken pinler bu kucuk delilklere giriyor ve kagit bandi yurutuyor.

O bahsettigim ozel karakter zaten yukarida yaziyormus. Yanlis soylemisim. Letter karakter gelince ilk 30 karaktere Figure karakter gelince ikinci 30 karaktere geciyor. (Sondan ucuncu ve dorduncu)
O zaman her karekter için iki adet 5 bit mi gönderiliyor?
Letter karekteride 5 bit sonuçta.
Büyük küçük harf olayı yok o zaman :)

Yok sadece gecislerde letter yada figure kullaniliyor.

Mesela ABCD3X yazmak icin Letter A B C D Figure 3 Letter X yolluyor. Buyuk Kucuk karakter yoktu galiba. Sadece buyuk harfler.
Klasik teleks kodu.

Forum istatistikleri

Konular
6,572
Üyeler
2,694
Son üye
nuglo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back