Maddi Yatırım İçin Ne Düşünülebilir? Ne Avantajlı Olur?

picmanya

Aktif Üye
Şu andan başalayarak, Önümüzdeki 5 Yıl için (1 Ocak 2030 tarihine kadar)
Maddi Para getirisi en fazla olacak yatırım aracı ne olabilir?

Eğitim, iş, meslek ve insana yatırım dışında olup, manevi olmayacak.!
Parasal Maddi-reel bir yatırım alanı olarak soruyorum.
Getirisi 5. yılın sonunda tek seferde satılarak da alınabilir, bu tarihe kadar sürekli bir kazanç da getirebilir.

Yatırımın başlangıçtaki ilk sermaye koyma miktarının da, yatırım yapılacak alana uygun olacağını düşünelim.
En avantajlı alan ne olabilir?

Son düzenleme:
Türkiye şartlarında paran değerini korusa o bile yeter.

Yatırım aracı olarak düşünürsek (Fon, hisse senedi, altın, kripto vs) bir çoğu dönemsel getiri sağlıyor. Çok iyi veya kötü olduğu dönemlere denk gelebilirsin. Şudur demek çok zor. Fakat uzun vadeli düşünülecekse belli hisse senetlerinden veya fonlardan birikim yapabilirsin.

Ayrıca sürekli yatırım aracını takip etmen ara sıra değişiklikler yapman gerekebilir.

Son düzenleme:
Unutmuşum;
Fon, Hisse Senedi, Banka - Devlet Tahvili, Faiz Getirisi ve Kripto Para olmayan bir yatırım olacak.
Vadesini yazdım 5 Yıl (5 Yıl Dolana Kadar Tutulacak.) Bu tarihde paraya çevirmem gerekecek.
Günümüz ortamı ve gelecek 5 yıllık ortamıda düşünürsek hangi alanda yatırım en avantajlısı olur?

Son düzenleme:
Sulak yerden tarla alınabilir :) . İcara verirsin, getirisi düşük ama 5 yıl sonra yine sulak kalırsa değeri yükselir.

Miras kavgasından mahkemeyle açık arttırmaya verilen yerler takip edilebilir. Bunlar piyasa değerinden ucuza gidiyor.

Vadeli mevduat + bes. Devlet katkısının şartlarına göre. Devlet katkısı 4 yılda hak hak ediliyordu galiba. Vadeli mevduatta reel bir faiz getirisi yok, paranın değer kaybı azalır, bes'deki devlet katkısı devam ediyorsa telafi olabilir.

Yatırım tavsiyesi gibi görünüyor ama aslında değil. Hisse senetleri neden olmuyor?

Vadeli mevduat faizi, hisse sedeni ve fon bunları prensip olarak istemiyorum-sevmiyorum.
geri kalanlar toprak - arsa bunlar olur, başka ne/neler olabilir?
peki bunların iyi günlerimiz olupda, 5-6 sene ortalığın daha karışık olacağı - karışılığa doğru gideceği varsayılırsa,
hangi yatırım öne çıkıp, daha avantajlı hale gelebilir?

Bir cuval nohut iyi olur abi, gerci cuval sayisi sana kalmis. Oyle kotu durumda Gida inanilmaz iyi fiyata satilabilir

yalniz bu su durumla karistirilmasin, Deprem in ilk gunleri enkaz altindakileri cikarma calismalari yapilirken, bir Toros arabanin arkasini 500 ml lik sularla doldurmus, her birini 100 TL ye satmaya calisan bir adam vardi. Akibeti ne oldu?

Iyi bir dayak yedi, sonrada tum sulari dagitildi.

Bence parayı kullanmak daha mantıklı. Ama mesai harcatır. Mesai harcatmadan getiri sağlayan bir yatırım bence yine prensip olarak faiz getirisinden pek farklı değil.

Mesela siz zaten bir işle meşgulsünüz işinizle ilgili bir yere yatırım yapmak mümkün değil mi? Ben bu konuda biraz beceriksiz ve korkağım açıkçası.

Ev yenileyip satma işine girmek istiyordum ama rant beklentisi öyle bir boyutta ki çöp evle yenilenmiş ev arasındaki fark risk ve emeğe değecek gibi değil. Araç yenileme işinde de öyle. Emlakçı, galericiler alsatçılar götürdü parayı geçtiğimiz birkaç yıldaki düşük faiz yüksek enflasyon furyasında.

Şimdi yine başka bir kaos var. Yani rant koşturmayan vatandaşın elindeki varlığı koruması bile bana zor görünüyor.

Yiyecek gıda işinede sıcak bakmıyorum, benim yapacağım iş değil. Köyde düşük icarla ekecek tarla çok.
Hazır almaya gerek yok, istesem ekerimde, bana göre çok kazançlı bir alan değil bunlar.

Geçmişde çok denedim; ne zaman işime yatırım yapsam, atelyeyi temizleyip, masa üstü takım taklavatı dizip ayar çeksem, işin bereketi kaçıyor iş kesiliveriyor.
kendi haline bırakıp dağınık hazırlıksız olunca işler oluyor. Zaten yeterince malzemede elimde mevcut. Yatırımlık bir ihtiyaçda yok aslında.

Emlak işine baktım araştırdım çok durgun piyasası, alan az, satan çok, birde çok ucuzada alınamıyorlar, alınıp üstüne koyup satılmak istense çok sayıda satılık gayrimenkul var. Geleceğide görülemiyor, görülse mütaitler beklemez ev yaparlar, onlarda beklemede gördüğüm kadarı ile. Geleceği sakat bir alan gibi, sosyal bir sorun haline gelirse, 2 sene kira %25 zam gibi, şu fiyat üstü ev satılamaz kanunuda çıkar elimde kalıverir. Sosyal problem olabilecek alanlardan çekiniyorum.
Fırsat emlak olsa ilgilenirimde, kupon bir yer çevremde pek yok. Uzakdan almakda risk. Takibi ilgilenmesi zor olur.
Mahkemece borcundan satılığa çıkarılan yerdende hayır gelmez derler, birde ucuza satılmıyorki zaten kanunen ilk ihalede reel değerinin %80 inden en son %50 sinden satılabilir deniliyor. Alım hakkıda önce ortaklarına veya yakınlarına sunulabiliyor. Halka - genele açıkda olsa çok düşük fiyatlara gitmiyor deniliyor.
O alanında simsarı takipçisi bol para bırakmaz gibi duruyor. Az paradada risk olur. Kitlenip kalırız.
Gümrük mallarıda dönem dönem ihale usulü satılıyor, bundada caziplik göremedim.
Kabzımal değilizki tarladan ürün kaldırıp pazarlasak. Hiç alakam yok.

Galericiler kapatmaya hazırlanıyor, sıfır otomobilllerde 50-100 bin indirimler kapıda, sene sonu kampanya cenneti olacak, Onunda zamanı değil şimdi.
İhtiyaç olup alıp binmeye iyi bir zaman ama, iş için para kazanmak için kötü bir alan. Zaten belirli bir süre ve şartda satılamıyor kanunu çıktı. Dövizde boş iş.

O zaman geriye, toprak (tarla, bahçe, imarlı arsa) almak, değerli maden (altın, gümüş, platin) metal hammadde alıp satmak veya tutmak kalıyor geri galiba.
Varmı unuttuğumuz konuşulmayan farklı bir alan daha.

Şu andan başalayarak, Önümüzdeki 5 Yıl için (1 Ocak 2030 tarihine kadar)
Maddi Para getirisi en fazla olacak yatırım aracı ne olabilir?

Eğitim, iş, meslek ve insana yatırım dışında olup, manevi olmayacak.!
Parasal Maddi-reel bir yatırım alanı olarak soruyorum.
Getirisi 5. yılın sonunda tek seferde satılarak da alınabilir, bu tarihe kadar sürekli bir kazanç da getirebilir.

Yatırımın başlangıçtaki ilk sermaye koyma miktarının da, yatırım yapılacak alana uygun olacağını düşünelim.
En avantajlı alan ne olabilir?
Yeni ilçe veya belde olacak yerleri araştır. Bayi market fırın gibi yerleri ilk açan kazanır. :)

Colombia da halk coco uretiminde, dag , tas , devletin kendisi bile bu iste. paraya para demiyorlar. :gulus2:

Gayrimenkul işi yaparsam bulunduğum civarda yapmam iyi olur diye düşünüyorum.
Bulunduğum bölgede yeni ilçe belde mahlle olacak yer bulunmuyor.
Ancak mevcut yerler genişler büyür diye dış kısımlarından dediğiniz uygulama yapılabilir. Ama bu süede 5-6 seneden çok daha uzun süreli 10-15 belkide 20 senelik olur. Daha yakın vadeli büyüyecek yerlerdede şimdiden geç kalınmış olup,
çok uygun kupon fiyatdan alınması pek mümkün olmuyor. Bı işlerin simsarı takipçiside çok. Sonucda emlak en büyük 2. sektör ülkemizde. Fırsat kollayan çok fazla, beklendiği gibi yüksek kazançlar elde edilmesi zor gibi görünüyor.
Emlak sektörü aşırı derecede durgun satılık yer çok fazla ama fiyatların düşük olduğu pek söylenemez.
Avanta yer bulmak çevremde çok zor oluyor. Risk barındırıyor. İyi denk gelecek bir yer lazım ama o yerde sahibinden comda genele açık oluyor zaten. Emlakçılar avantası olduğunu görünce ilana bile çıkarmadan yerine teklifini götürüyor. Kişi kendisi ilana koysa hemen kaldırtıp yoluna uyduruyorlar. Fırsat bulmak çok zor. Yüksek fiyat çeken ilanda öylece kalıyor zaten 1-2 senelik ilanlar var. satılmadan bekleyen. Herkesin rahatça el attığı bir alan gayrimenkul alım satımı.

Abi sen tarim istemiyorsun ama, salep uretip para kazanamaz misin?

Çiftçi değilimki ben. Yakın atlama yapabileceğim bir alan lazım bana. Atlarkende ayağımı kırmamalıyım. Yeme içme ile ilişkili iş istemem.
Oku attımmı mümkünse 12 den olmadı 11,5 den vurmalıyım.
Yaptığım işin mülkiyeti kontrolüde komple bende olmalı. Ya alıp satacam, ya alıp tutup zamanı gelince satacam, yada alıp satacağım zamana kadar üzerinden para kazanacağım tarzda birşey-bir alan lazım.

"Yeni ilçe veya belde olacak yerleri araştır. Bayi market fırın gibi yerleri ilk açan kazanır." Bu fikir çok iyi aslında.
Butür ve emlak alım satım işinin simsarı hastası çok, bütün köşeler tutulmuş, yer sahipleri uyanık, ucuza koklatmıyorlar bile.
Emlakda arsada düşeş-kupon yer bulmak, aslanın bırak ağzını, midesinden lokmayı almakdan zor olmuş.
Kısa vadede çok kazanç yok. Yıllarca beklemek lazım. Devlet bile 5 seneden önce satarsan ayrıca vergi alırım diyor artık.

Butür işlerin modası geçti suyu çıktı gibi duruyor.

Farklı bir alan ama o hangi alan....

Ben ciddiyim ya, unlu mamul deyip gecmeyin, bi anket yapalim kac kisi eve giderken icinde un olmayan bir sey almadan geliyor :gulus2:

Evet sonra niye yapmayi biraktiniz, hergun yapmak kolay is degil. Turkiye de ekmek , simit, bazlama, yufka satacan.

B ide organik yazdim mi kral sensin :gulus2:

Ben pek ekmek yemiyorum. 400 gr. ekmeği 1 hafta - 10 günde anca bitirebiliyorum. sabah 1 akşam 1 dilim.
Geri kalan unlu mamüllerin yanından bile geçmiyorum. Girmem o işlere ben, Gıda Yeme İçme işine kapalıyım.
İş-Sektör değiştirme peşinde değilim.
Yaptığım işe devam edip, ayrıca ek gelir elde etme peşindeyim. Daha farklı projelere açığım-açım.

Forum istatistikleri

Konular
6,520
Üyeler
2,681
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back