Masa tavsiyesi.

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
3d bir yazıcı almaya niyetlendim ancak yazıcıyı koyacak yerim olmadığından konuyu erteliyorum. Kullanabileceğim 60x45cm bir alanım var. Bu alana yazıcının sığması lazım. Yükseklik olarak ise 80cm gibi standart masa yüksekliğini hedefliyorum. Hazır ürünlere baktım baktım ebat olarak uygun birşey bulamadım. Pratik nasıl bir şey yapabilirim. Koçtaşta hazır raflara vs baktım ama bir şey çıkartamadım. İnternetten özel sipariş yapan vs varmı bildiğiniz yada mdf ebatlayıp gönderen. Nasıl bir şey yapabilirim?

@Sercan, fikir alayım.. :D

Yükseklik: 50 cm
PE614249.jpg

Yükseklik: 58 cm
PE874848.jpg

Son düzenleme:
n11'de ahşap plaka satanlar var .

.. o boş alan nasıl bir yer.

Hangi ebatlarda yazıcı alacaksın bilmiyorum ama Ikea tercih edilecekse Lack isimli bir serisini insanlar 3D yazıcı için çok kullandı. Hatta ABS basmak için bunlardan birkaç tanesini üst üste ekleyip, cam kapak filan yaptılar. Dolayısıyla ısı saklamak nispeten daha iyi oldu. Aşağıda bazı örnekler var.

Ikea Lack 55x55 cm ve 35x35 cm olarak iki farklı ebatta satılıyor. 55x55 olanını almak lazım ama senin yer (45cm olan tarafı) buna bir şekilde uydurulabilir mi bilmiyorum.

35c56fd4c1af8ee0.png
223c5d0c565ecf88.png
e4441c786c4d2f9d.png
26dcbd2a9b4a1679.png

Ikea fiyatlarına bakınca ben olsam vidalı raf sistemi kurardım.

Benzer şekilde etrafını kapatman, elektrik ve aydınlatma çok daha rahat olur.

Üstelik rafları almak zorunda değilsin. 4 ayak alıp uygun ebatlarda birkaç raf kestirmek istediğin gibi yapmanı mümkün kılar. Üstelik yazıcı ile ilgili PLA vb malzememelerini de yazıcının üstünde ya da altında oluşturacağın raflarda saklamanı mümkün kılar. Gerekirse ayakları deprem gibi durumlar için duvara sabitlemen de mümkün olur.

celik-raf.jpg

1684266541777.png

@Sercan, fikirler için teşekkür ederim. Evde hem zaman hemde alet edevat olarak çok kısıtlıyım. İkea sehpalar güzel ancak duvardan odanın içine doğru en fazla 45cm mesafem var. Enlemesine ise 60cm bir boşluk var. Bu alan normal çalışma masam ile normal yazıcı masaları arasındaki ölü alan. Kolon olduğu içinde derinlik 45cm ile sınırlanıyor. Derinliği daha uzun yaparsam odanın içine doğru bir çıkıntı olacak ki oda zaten küçük bir oda. 45cm i aşmam çok mantıklı değil.

3d yazıcı olarak @Gokrtl un tavsiyesi üzerine ender3 s1 pro modeline karar verdim. Dış ölcülerini tam bulamadım ama 45 cm x 60 cm e sığacağını tahmin ediyorum. Olmadı yanda koyabilirim.

Mdf den 3d basit bir masa çizdim. Mdf ebatlayıp gönderen firmaların fiyatlarına bir bakacağım. Mdf ile işi çözersem evde sadece Vidalama ile kurulumu yapabilirim...

Son düzenleme:
İstanbulda Bauhaus ve Koçtaş gibi yapı marketlerde istediğiniz boyda kestirip bantlanmış olarak alabiliyorsunuz. Tavsiye ederim.

@Serdar, fikirler için teşekkür ederim. Evde hem zaman hemde alet edevat olarak çok kısıtlıyım. İkea sehpalar güzel ancak duvardan odanın içine doğru en fazla 45cm mesafem var. Enlemesine ise 60cm bir boşluk var. Bu alan normal çalışma masam ile normal yazıcı masaları arasındaki ölü alan. Kolon olduğu içinde derinlik 45cm ile sınırlanıyor. Derinliği daha uzun yaparsam odanın içine doğru bir çıkıntı olacak ki oda zaten küçük bir oda. 45cm i aşmam çok mantıklı değil.

3d yazıcı olarak @Gokrtl un tavsiyesi üzerine ender3 s1 pro modeline karar verdim. Dış ölcülerini tam bulamadım ama 45 cm x 60 cm e sığacağını tahmin ediyorum. Olmadı yanda koyabilirim.

Mdf den 3d basit bir masa çizdim. Mdf ebatlayıp gönderen firmaların fiyatlarına bir bakacağım. Mdf ile işi çözersem evde sadece Vidalama ile kurulumu yapabilirim...
@Sercan olacaktı sanırım. Beni etiketlemişsiniz :)

@Sercan, fikirler için teşekkür ederim. Evde hem zaman hemde alet edevat olarak çok kısıtlıyım. İkea sehpalar güzel ancak duvardan odanın içine doğru en fazla 45cm mesafem var. Enlemesine ise 60cm bir boşluk var. Bu alan normal çalışma masam ile normal yazıcı masaları arasındaki ölü alan. Kolon olduğu içinde derinlik 45cm ile sınırlanıyor. Derinliği daha uzun yaparsam odanın içine doğru bir çıkıntı olacak ki oda zaten küçük bir oda. 45cm i aşmam çok mantıklı değil.

Lazerci'nin MDF fiyatlari iyi. Ben daha once alisveris yapmistim bir defa. Patpata sarip gonderiyorlar, kirik gelmedi.

Sari sitede 2. el MDF de oluyor bazen. Arada oraya bakin, ayni sehirde denk gelirse cok uygun fiyatli oluyor. Sifirin dortte bir fiyatina falan geliyor.

Lazerci'nin MDF fiyatlari iyi. Ben daha once alisveris yapmistim bir defa. Patpata sarip gonderiyorlar, kirik gelmedi.

Sari sitede 2. el MDF de oluyor bazen. Arada oraya bakin, ayni sehirde denk gelirse cok uygun fiyatli oluyor. Sifirin dortte bir fiyatina falan geliyor.
Burada mesela "Akçaağaç Tek Yüz Boyalı 2.7mm Mdf - 105x85cm (4 Parça) " demiş. Bu 4 tane 105x85cm mdf anlamına mı geliyor yoksa 4 tanesi mi 105x85cm yapıyor anlamına geliyor. 4 tane 105x85cm mdf anlamına geliyorsa iyiymiş.

Burada mesela "Akçaağaç Tek Yüz Boyalı 2.7mm Mdf - 105x85cm (4 Parça) " demiş. Bu 4 tane 105x85cm mdf anlamına mı geliyor yoksa 4 tanesi mi 105x85cm yapıyor anlamına geliyor. 4 tane 105x85cm mdf anlamına geliyorsa iyiymiş.
4 adet, her birinin olcusu aciklamada verilen ebatta MDF gonderiyorlar.

Edit : Foamlar asiri pahali, cok zam gelmis. Acaba reklamcilardan kullanilmisini satin alabilir miyim diye sordum. Bir tanesi inanilmaz sekilde kotu davrandi. Adamlar sanki parasiyla urun satin almak isteyen musteri degil de dilenci muamalesi yaptilar. Sinirlerime hakim olmasam olay cikacakti. Bu kadar kalin kafali olmus insanlar.

Son düzenleme:
Bizim burada sanayde mdf ebatlama yapan bir yer var. Kesim ve bantlamaya çok az para alıyor. Yalnız sanayi esnafının kronik dandik iş yapma alışkanlığı onda da var. Malzeme kestirip çalışma masası gardırop televizyon ünitesi vb yaptık ama yaparken de kahrolduk. Adamlar CNC testere kullanırken gönyeyi kaçırmayı ölçüleri yarım santime kadar yanlış yapmayı becerebiliyorlar. Yerinde ölçüp teslim almak ya da daha yüksek fiyatlara rağmen zincir Yapı marketlerden falan almak lazım.
Bu arada malzeme fiyatları son 3 yılda yıllık %100e yakın arttı.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,978
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back