Megger ile diyot ters voltaj davranışını inceleyelim

taydin

Timur Aydın
Staff member
1N4007'yi megger'in uçlarına ters polarize olacak şekilde bağladım ve 100V'dan 2.5 kV'a ramp test yaptım.

Akımın zamana göre dağılımı:
1572020045753.png

İzolasyon direncinin zamana göre dağılımı
1572020098370.png

Ekte de tüm değerleri içeren pdf dosya var.

Ekler

• diode.pdf
    166.6 KB · Görüntüleme: 203
Voltaja bağlı olarak akımın grafiği:

1572021441103.png

Görüldüğü üzere, 1000V dan sonra (diyodun maksimum ters gerilimi) akım artmaya başlıyor, 1475V'da bir ani artış daha var, 1800V'da bir artış daha. 1850 civarında test sonlanıyor (aşırı akımdan dolayı)

Benim burada yorumum, her ani artış anı, yarıiletkende bir deliğin açılması. İlk delik küçük, ikinci delik büyük, ve en son da tamamen PN birleşimi vasfını yitiriyor.

Ama şu da ilginç: Bu diyodu multimetre ile ölçünce sağlam çıkıyor :oops: Ama tekrar megger'e bağlayıp ramp test yapınca voltaj yükselemeden test sonlanıyor. İşte size sadece yüksek voltaj altında kendini gösteren bir arıza daha ...

Bozuk olan diyoda ters yönde 30V verdim, 1 mA'den biraz daha az akım geçmeye başladı. Daha yüksek voltajlı olan DP821A bozuk olduğu için daha yüksek voltaj ile deneyemedim. Yani multimetre ile ölçümlerde sağlam çıkmakla beraber, belli bir voltajdan sonra ters yöndeki direnci 50 kΩ lar civarına inmiş olan bir diyot bu artık.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,958
Üyeler
2,508
Son üye
NEPENTHE

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back