Micsig CP2100B akım probu

taydin

Timur Aydın
Staff member
Osiloskop için ikinci el bir akım probu bulmuştum, ama işten güçten deneme fırsatı olmadı, bir kenarda duruyordu. Bugün osiloskoba taktım ve denedim. 24 V luk redüktörlü bir motorun kalkış akımını görüntüledim.

a.png

Motora 24 V yerine 15 V verdim. Devrini aldıktan sonra bu motor 15 V altında 195 mA gibi bir akım çekiyor. Ama kalkış anında bu akımın 18 katını çekiyor! Eğer redüktör kutusu olmayıp da mil boşta olsaydı, kalkış akımı epey daha düşük olurdu.

Test düzeneği aşağıdaki gibi:

IMG_20200825_140529.jpg

Probu osiloskobun bir USB portundan besliyorum. DC akım ölçtüğümüz için önce sıfırlama yapıyoruz prob üzerinde. Sonra da motora 15 V uyguluyorum ve trigger modda osiloskop ile geçen akımı görüntülüyorum.

Probun bant genişliği 2 MHz ve 100 A'e kadar akım ölçebiliyor.

Demeraj akımını nominal çalışma akımı ile karşılaştırmak gerekir boşta çekilen akım ile değil.
Motorun üreticisi Keskinler Elektronik ama kendi sitelerinde kendi ürünleri ile ilgili hiçbir teknik veri yok.

Demeraj akımını nominal çalışma akımı ile karşılaştırmak gerekir boşta çekilen akım ile değil.
Motorun üreticisi Keskinler Elektronik ama kendi sitelerinde kendi ürünleri ile ilgili hiçbir teknik veri yok.

Evet keskinlerin sitesinde hiçbir motorun datasheet'i yok :katil2: Herhalde Çin'e fason ürettirip sadece satıyorlar.

Aliexpress'de şu motoru buldum benimkine çok yakın olan:

Motorun gücü 35 W olarak belirtilmiş, ama datasheet bilgilerinde de çekilen akım 3.8 A denmiş. Hadi bakalım :) Acaba bu kalkış akımı mı? Motor gücü 35 W olduğuna göre, nominal akımın 1.5 A gibi olması lazım.

Eğer nominal akım 1.5 A ise, o zaman bu motor kalkışta bunun 2.5 katı kadar bir akım çekmiş oluyor.

İşte Çin mallarının da sorunu bu. Teknik özelliklerin tablosu şöyle:

1598358949278.png

35 W lık motor. 12 V olan modeli için 2 A akım belirtilmiş, güç 24 W yapıyor. 24 V olan modeli için 3.8 A akım belirtilmiş, güç 91.2 W. Yani Çin malı bir ürün alıyorsan, birşey alıyorsun ama, o aldığın şeyin teknik özellkiklerini hiç sormayacaksın. Alıp kullanacaksın bir süre, çalışıyorsa tamam, uygundur diyeceksin :D

Forum istatistikleri

Konular
6,145
Üyeler
2,555
Son üye
tmek

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back