Hotpoint Çamaşır Makinesi Motor takılıyor ve ark sesi yapıyor.

Mavi Lotus

Üye
Merhaba,

Öğrenci apartında kalıyorum. Dairemde bulunan aparta ait çamaşır makinası ama bende bozulduğu için parasını isterler. O yüzden kendim yapmam gerekli malum öğrenciyiz.

Hotpoint Ariston WMG 621sc TK çamaşır makinası bir süre önce başlat düğmesine basınca kaçak akım rölesini attırmaya başladı. Çamaşır makinası anladığım bir şey değil ama ek iş olarak ev aletleri tamiri yaptığımdan, hepi topu bir elektronik devre, motor ve mekanik parçalardan oluşan basit bir alet diye cesaret edip söktüm işe koyuldum.

Elektronik karttan başlayarak tek tek kontrol ettim. Motor soketini çekip Başlat butonuna bastığımda şalter atmadığını görünce şüphelenip motoru söktüm içini dışını temizledim izopropil alkol ile ve yeniden taktım. Gerçekten motordaymış sorun. Şuan şalter attırmıyor ve çalışıyor ancak;

-Motor bazen hiç kalkamıyor ark sesi yapıyor ve motorda hafif hareket oluyor,
-Bazen kalkış yapabiliyor dönmeye başlıyor sorunsuz, ancak sıkmaya geçince yani devir sayısı artıp hızlanınca ark sesi yapıp duruyor ve kömürlerden kıvılcım atıyor. Bu ark sesi esnasında şebekeden fazla akım çekiyor olmalı açık lambalar kırpmaya başlıyor.

-Kömürleri değiştirdim sıfır kömür taktım aynı sorun halen devam.
-Kollektörü ince zımparayla tornaladım kaymak gibi kaygan,
-Kömürü iyi basacak şekilde ayarladım onda sorun yok,
-Kollektör rulmanlarını yağladım. Rulmanın biri ses yapıyor ama dönmeye engeli yok. Boşta el ile kaymak gibi dönüyor.
-Dışardan 220 v ile denediğimde de aynı sorun var. Demek ki gerçekten motor arızalı başka yere bakmaya gerek yok. Özellikle yüksek devirde ark sesi yapıp duruyor.
-Elektronik kartlar sağlam kontrol ettim. Aynı zamanda dışardan 220v ile bağladığımda da aynı sorun olduğu için başka parçalara bakmaya pek gerek yok sanıyorum.

Motor bozuk olsa hiç dönmezdi diye düşünüyorum. İçini temizlerken herhangi bir yanığa rastlamadım. Multimetrem yok kısa devre lambasıyla da kontrol ettim iletim iyi. Rulmanın biri ses yapıyor ama boşta çok rahat döndüğü için ondan olacağını düşünmüyorum. Kayışı kazana takıp elle dönderdiğimde de rahat dönüyor.

Tıkandım kaldım, tako'dan olabilir diyenler oldu ama takoyu bağlamadan dışardan 220v ile de aynı sorun olduğu için takoyu eledim.

Birkaç servise gösterdim hepsi motor değişelim diyor 700-800₺ fiyatıo kadar bütçem yok. Bobinajcılara götürdüm ilgilenmediler. Bu arıza neden olabilir yardımlarınızı bekliyorum. Motorun çalışma videosu aşağıda;

Videodaki görüntüyü Sıkma programında test ediyorum su hortumları bağlı olmadığı için. (Yıkamada da test ettim aynı).

Makinanın bir süre düşük devirde dönüp sonra yüksek sıkma devrine geçmesi gerekiyor. Video da gördüğünüz gibi yüksek devire geçtiği anda ark sesi gelip duruyor. Sonra dönemiyor tekliyor.

1-Motora bağlı kasnağı söküp çalıştır. Ses halen varsa sorun kazanda değil
2-Motoru boşta direk 220v ile kısa bir süre yüksek hızda çalıştır. Bu internette anlatılıyor. Direk 2 pini köprü yapıyorsun vs. Tam devir direk sürücüsüz elektrikle çalışmış oluyor. Ses düzeliyorsa sorun motorda değildir sürücüdedir.
3-Ses direk çalıştığındada devam ediyorsa sorun motordadır. Tamiri zordur. Motorun değişmesi gerekir.
Bunları yaptım hocam mesajda yazdım zaten. Zor olabilir ama imkansız değildir :)

Vınlama sesi motor dönemediği için geliyor o bir sorun değil, ama çalışırkenki lakırtı motorun rulman ve yataklarının gittiğini gösteriyor.

Motor bir sürücü devresinden mi enerji alıyor yoksa doğrudan 220 V dan mı besleniyor? Eğer doğrudan 220 V ile besleniyorsa o zaman birden fazla sargı vardır devire göre. Her bir sargının sağlam olduğunu multimetre ile ölçmen lazım.

Eğer elektronik bir karttan besleniyorsa sorun muhtemelen bu karttadır. Onun da resmini koyabilirsin.

En güzeli hurdacıları dolaşmak olur. Ben fırsat buldukça uğruyorum bu tarz çok motor görüyorum.

Hatta geçen yeni bir modelin elektronik sorunu olduğunu bildikleri bir tane vardı, yani motorlar filan çalışıyordu...

Yeni modellerde elektronik arızası çok oluyor gibi bir muhabbet döndü bende oradan hatırlıyorum.

Vınlama sesi motor dönemediği için geliyor o bir sorun değil, ama çalışırkenki lakırtı motorun rulman ve yataklarının gittiğini gösteriyor.

Motor bir sürücü devresinden mi enerji alıyor yoksa doğrudan 220 V dan mı besleniyor? Eğer doğrudan 220 V ile besleniyorsa o zaman birden fazla sargı vardır devire göre. Her bir sargının sağlam olduğunu multimetre ile ölçmen lazım.

Eğer elektronik bir karttan besleniyorsa sorun muhtemelen bu karttadır. Onun da resmini koyabilirsin.
Motor bir sürücü devresinden enerji alıyor. Makina sıkmaya geçince hızlanıyor, yıkarken yavaşlıyor vs. Ama acaba karttamı arıza var diyerekten motoru direkt 220 volta bağlayarak denedim aynı sorun devam etti. O yüzden kartı eledim.

Rulmanın biri ses yapıyor ama dönmesi çok rahat. Motoru elimle döndürürken herhangi bir zorlanması yok. Motor neden dönemiyor anlamış değilim. Galiba endüvi sargılarından bir ve ya bir kaçı yanık. Onlara denk gelince takılıyor diye düşünüyorum, onu multimetreyle ölçecem artık. Kısa devre lambası bir işaret vermedi.

En güzeli hurdacıları dolaşmak olur. Ben fırsat buldukça uğruyorum bu tarz çok motor görüyorum.

Hatta geçen yeni bir modelin elektronik sorunu olduğunu bildikleri bir tane vardı, yani motorlar filan çalışıyordu...

Yeni modellerde elektronik arızası çok oluyor gibi bir muhabbet döndü bende oradan hatırlıyorum.
Pandemi yüzünden onu yapamıyorum malum evden çıkamıyoruz. Bir kollektör bulsam benim sorunu çözer sanırım ama yasakta oldugumuz için bakamıyoruz. Tel sipariş edip evde sarım yapmayı düşünüyorum şuan :D Hiç yapmadım ama her şeyin bir ilki olur.

Ben doğrudan kullanıcı hatası gibi algıladım.

Bir kullanıcı hatası varsa talep edebilirler ama normal kullanım esnasında bir sorun oluştuysa böyle bir hakları yok. Sen aparta ödediğin ücrette onu kullanmak için de para ödüyorsun. Yani zaten senin olmayan bir cihaza kullanım bedeli ödüyorsun. Cihazın ayıpları seni ilgilendirmez. Öyle olsa taşınırken ödediğim paralar makinenin kapağına denk geliyor diye söker götürürdün. :D

Bizim ülkede kiracı evden çıkarken evi boyatır filan böyle saçmalıklar da var ama aynı şey kiralık evlerde kullanma bağlı aşınmalar için geçerlidir. Kira bedeli kiraya dahil bütün yapının amortismanı kapsar.

Senin örnekteki gibi düşürsek; Kiralık evin çatısı rüzgardan uçsa, o an kiracı olarak evi sen kullanıyordun diye çatıyı sen mi yaptıracaksın?

Yahu bu arada maden apartta kalıyorsun. Ne para ödemesi yahu... Heriflerin kullanılmış makinesinin motoru bozulmuş. Sen m bozmuş oluyorsun. Tek kuruş ödeme. Yaptırma, yapmada, Kendileri yaptıracaklar.

Ben doğrudan kullanıcı hatası gibi algıladım.

Bir kullanıcı hatası varsa talep edebilirler ama normal kullanım esnasında bir sorun oluştuysa böyle bir hakları yok. Sen aparta ödediğin ücrette onu kullanmak için de para ödüyorsun. Yani zaten senin olmayan bir cihaza kullanım bedeli ödüyorsun. Cihazın ayıpları seni ilgilendirmez. Öyle olsa taşınırken ödediğim paralar makinenin kapağına denk geliyor diye söker götürürdün. :D

Bizim ülkede kiracı evden çıkarken evi boyatır filan böyle saçmalıklar da var ama aynı şey kiralık evlerde kullanma bağlı aşınmalar için geçerlidir. Kira bedeli kiraya dahil bütün yapının amortismanı kapsar.

Senin örnekteki gibi düşürsek; Kiralık evin çatısı rüzgardan uçsa, o an kiracı olarak evi sen kullanıyordun diye çatıyı sen mi yaptıracaksın?
Ben bozdum hocam 6 kg makinada battaniye yıkadım sonuç bu. Başlangıçta anlaşma yapıyoruz en başta kabul etmişim eşyalara bir zarar verirsem tazmin edeceğim diye. Hukuken haklı da olsam söz ağzımdan çıkmış sonuçta. Kullanıma bağlı eskime olsa onu istemiyorlar tabi. Çalışır vaziyette almışım 10 ay kullanmışım bu arıza çıkmış vicdanen de bana düşeceğini düşünüyorum. Ha onlarda sıfır makina parası istemezler tamir ücreti alırlar. Kendim yaparsam malzeme parasıyla kurtarırım işçilik cebimde kalır.

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back