Face'de sordum bakalım iyi bir manyetik önerisi. Dandik birşey alıp sonra saç baş yolmayalım :cheeky4:
Hayatının hatasını yaptın abi. Şimdi özelden yığınla damlayacaklar bende var, satayım sana diye :katil1:

Bunun bir ayarının olduğunu sanmıyorum. Çünkü bağlamalarda tekne boyları var. Bu tekne boylarına göre manyetik uzunluğu değişiyor olmalı. Hele bir divan sazı varki kucağa zor sığıyor :katil1:
Ben hiç kullanmadım ama zamanın da araştırırken artec markasına ulaşmıştım. Tabi kendi cebime göre.

Tamam artec araştırayım bakalım :) (Bu arada benim bağlama tamir mesajına 20 yorum gelmiş ama face'ye kırk yılda bir girdiğim için şimdi gördüm)

Peki eşik altı manyetik var:

1581358444649.png

Bir de benim ortaokulda bağlama çalarken taktırdığım şöyle olanları var:

1581358552165.png

Bunların artısı eksisi nedir? Hangisi daha yaygın?

Tamam o tip bir manyetik alacağım. Birçok yerde var internette.

Şu an hazırda o olduğu için ilk olarak kablosuz mikrofon ile test ediyoruz. Cep telefonunda "tone generator" diye bir uygulama var. 1 kHz lik ton ürettiriyorum ve telefon hoparlöründen duyuluyor. Telefonun ses ayarı için herhangi bir rakam falan yok o yüzden ses ayarının tutulan yerini ekranda artık sabit bir yere getiriyorum :) Zaten burada mutlak ses seviyesi ölçme imkanım da yok, gerek de yok. Önemli olan aynı ses bütün eldeki mikrofonlara verip aralarında nasıl bir fark var onu görmek. Ama tüm mikrofonların telefona aynı mesafede olmasına dikkat edeceğim.

IMG_3284.JPG

IMG_3285.JPG

Şu anda ayarladığım telefon volüm seviyesinde alıcıda ölçülen değer kabaca 1 mVrms. Özellikle bu değere gelmesi için ayarlamadım volümü. Tonu net bir şekilde duyulacak ama kulakları da tırmalamayacak seviyeye getirdim. Voltaj seviyesinin çok düşük oluşundan dolayı hem ortam gürültüsü hem de elektriksel gürültünün izleri alınan sinüs sinyalde görülebiliyor.

1581363341837.png

Yani konuşmanın volüm seviyesine göre kabaca 0.5 mVrms ile 5 mVrms arasında bir ses seviyesi bekleyebiliriz.

Sıradaki mikrofon, telli çalgılarda kullanılan öpücük :D Gene telefon hoparlörü ile mikrofon arasında belli bir mesafe bırakıyorum ve aynı ses seviyesi ile 1 kHz lik tonu çalıyorum.

IMG_3286.JPG

Bu mikrofon ile sinyal seviyesi çok daha düşük.

1581364955028.png

Yani bu mikrofon ses için uygun değil :) Ama bu mikrofonu bağlamanın gövdesine tutturup tellerden birisini dımbırdattığım zaman 50 mVrms seviyelerine çıkan sinyal alıyorum. Buradan da şu sonucu çıkarabiliriz: Bu öpücük için preamp tasarlarken çok daha düşük kazanç hedefi ile tasarım yapmak yeterli. Ses için gereken 60 - 70 dB kazançlara gerek yok. 20 - 30 dB bile yeterli olabilir.

Yani bu mikrofon ses için uygun değil :) Ama bu mikrofonu bağlamanın gövdesine tutturup tellerden birisini dımbırdattığım zaman 50 mVrms seviyelerine çıkan sinyal alıyorum. Buradan da şu sonucu çıkarabiliriz: Bu öpücük için preamp tasarlarken çok daha düşük kazanç hedefi ile tasarım yapmak yeterli. Ses için gereken 60 - 70 dB kazançlara gerek yok. 20 - 30 dB bile yeterli olabilir.
O bide kapalı plastik içinde vantuz ile yapışıyor. Benim gibi direk piezoyu içten kapağa para yapıştırır gibi yapıştırırsan dahada fazla olacaktır kazancı abi.

O bide kapalı plastik içinde vantuz ile yapışıyor. Benim gibi direk piezoyu içten kapağa para yapıştırır gibi yapıştırırsan dahada fazla olacaktır kazancı abi.

Hmm evet muhtemelen. Bu öpücük'te piezo ile bağlamanın önü arasında hava var. Ama yapıştırınca direkt olarak bağlamanın önü ile beraber titreşecek. Ama gene de deneyelim onu. Bir kablo yapmam lazım o çıplak piezoya.

Piezoyu yapıştırdım, yarın deneriz artık.

Biraz önce bağlama manyetiklerine baktım. Yerli üretim manyetik olan "necarman" marka manyetikler için bütün teknik veriler verilmiş durumda. 400 mV gibi bir çıkış voltajı ürettiği ve 14 Ω gibi bir empedansa sahip olduğu belirtiliyor. Böyle bir manyetiği direkt olarak amfiye bağlamak bile mümkün yani, herhangi bir preamp'a gerek yok :) Onun yerine bunların çıkışına anahtarlarla yapılandırılan filtreler bağlanıyor ve böylece ses karakteristiği değiştiriliyor. Bu durumda bunlardan alıp denemeye gerek kalmadı.

Vakit bulunca elimdeki diğer mikrofonlar için de seviye ölçümlerini yapacağım.

Piezonun yapışması tamamlanmış. Bu şekilde gene telleri dımbırdatarak yaptığım testte, tele ne kadar sert vurulduğuna bağlı olarak 50 - 100 mV gibi bir çıkış voltajı alınıyor. Yani öpücüğe göre daha verimli bir bağlantı şekli gibi duruyor :)

IMG_20200211_123824.jpg

IMG_20200211_123734.jpg

Şimdi bu aşamadan sonra test edeceğimiz mikrofonların tümü, 48V phantom voltaj ihtiyacı olan mikrofonlar. Bu tip mikrofonlara bu voltajı vermenin birkaç değişik alternatifi olabilir:

1) 48V luk iyi filtrelenmiş bir güç kaynağı direkt olarak mikrofona bağlanıp, mikrofondan sinyal AC kuplaj kondansatörleri üzerinden alınabilir. Shure marka mikrofon üreticisinin sitesinde örnek bir devre var:

1581414610826.png

2) Hazır phantom power veren bir devre kullanılabilir. Örneğin benim elimde bulunan Behringer'in PS400'ü gibi

1581415101164.png

1581415061182.png

3) Aktif DI Boxlar da mikrofonlara phantom güç verebilme özelliğine sahip. Örneğin benim elimde bulunan Klark Teknik DI 10A gibi

1581414838397.png

Aslında DI Box'ların asıl amacı bu değil. Bu cihazlar yüksek çıkış empedanslı kaynakların düşük giriş empedanslı cihazlara bağlantısı için kullanılıyor. Ayrıca ground loop olduğu durumlarda dahili pille phantom güç verip ground loop'u kırmaya da yarıyor. Bunun dışında balanssız sinyalleri balanslıya çevirmeye de yarıyor. Ama burada bizim tek kullanım amacımız mikrofona phantom güç vermek olacak.

Şimdi bu aşamadan sonra test edeceğimiz mikrofonların tümü, 48V phantom voltaj ihtiyacı olan mikrofonlar. Bu tip mikrofonlara bu voltajı vermenin birkaç değişik alternatifi olabilir:

1) 48V luk iyi filtrelenmiş bir güç kaynağı direkt olarak mikrofona bağlanıp, mikrofondan sinyal AC kuplaj kondansatörleri üzerinden alınabilir. Shure marka mikrofon üreticisinin sitesinde örnek bir devre var:

2828 eklentisine bak

2) Hazır phantom power veren bir devre kullanılabilir. Örneğin benim elimde bulunan Behringer'in PS400'ü gibi

2834 eklentisine bak

2833 eklentisine bak

3) Aktif DI Boxlar da mikrofonlara phantom güç verebilme özelliğine sahip. Örneğin benim elimde bulunan Klark Teknik DI 10A gibi

2830 eklentisine bak
Aslında DI Box'ların asıl amacı bu değil. Bu cihazlar yüksek çıkış empedanslı kaynakların düşük giriş empedanslı cihazlara bağlantısı için kullanılıyor. Ayrıca ground loop olduğu durumlarda dahili pille phantom güç verip ground loop'u kırmaya da yarıyor. Bunun dışında balanssız sinyalleri balanslıya çevirmeye de yarıyor. Ama burada bizim tek kullanım amacımız mikrofona phantom güç vermek olacak.
Maaşallah sende de yok yok abi. birtane e-ticaret sitesi kursan hiç malzeme almadan doldurursun. Distiribütör gibisin maaşallah :katil1: :katil1:

Maaşallah sende de yok yok abi. birtane e-ticaret sitesi kursan hiç malzeme almadan doldurursun. Distiribütör gibisin maaşallah :katil1: :katil1:

Asıl işim yazılım da olsa üzerinde uğraştığım kartların aynen müşteride olduğu gibi %100 çalıştığını görmem lazım. O yüzden gereken donanımları da bulundurmam gerekiyor. Yoksa adam "dinamik mikrofon ile denedim, çalışmıyor" deyince adama "gönder mikrofonu burada deneyeyim" diyemiyoruz :)

Bugünkü işlerimi halledeyim geriye kalan 4 çeşit mikrofonu test edeceğim:

1) Lavalier (yaka) mikrofonu. Televizyon tartışma programlarında konukların yakasından olan mikrofon.

2) Dinamik mikrofon. Bunlar daha çok sahnede vokalistler tarafından kullanılıyor.

3) Electret kondenser mikrofon. Nispeten hesaplı ve yüksek kaliteli ses kaydına izin veren mikrofonlar.

4) Gerçek kondenser mikrofon. Bunlar mikrofonlarda en üst kalite seviyesini temsil eder ve çok pahalıdır. Kayıt stüdyolarında kullanılan mikrofonlar bunlardır.

Forum istatistikleri

Konular
5,898
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back