Asıl işim yazılım da olsa üzerinde uğraştığım kartların aynen müşteride olduğu gibi %100 çalıştığını görmem lazım. O yüzden gereken donanımları da bulundurmam gerekiyor. Yoksa adam "dinamik mikrofon ile denedim, çalışmıyor" deyince adama "gönder mikrofonu burada deneyeyim" diyemiyoruz :)
Yeterli bilgi ve becerim olsaydı aynı senin karakterinde iş yapardım abi. Öyle insanlar gördüm ki, adam elektronikçi ama elindeki en değerli alet multimetre oda 50-100tl liklerden. Yani sadece para gelsin ama hiç para gitmesin mantığında çok fazla insan var. Döner sermayeye hiç katkı yapmayan abiler bunlar. :D

Şimdi dinamik mikrofonla önce deneyelim. Bu mikrofon Shure SM58. Çok yaygın kullanılan popüler bir vokal mikrofonu.

Önce mikrofonu PS400 phantom güç kaynağına bağlıyoruz. Sonra da güç kaynağını AP525 bağlıyoruz. Sonra gene aynı mesafeden aynı volümde 1 kHz ton veriyoruz.

IMG_3287.JPG

IMG_3288.JPG

Çıkış seviyesi çok düşük. Mikrofonu hoparlörlere iyice yaklaştırınca ancak 1 mV alınabiliyor.

1581429078825.png

Belki kablonun uzun olmasından kaynaklanabilir diye düşündüm. Toplam kablo uzunluğu 4 m. 2 m si PS400 den AP525'e diğer 2 m de mikrofondan PS400'e. Kablolardan birisini 50 cm olanla değiştirdim. Voltaj biraz arttı. 420 µV yerine 460 µV oldu.

Mikrofonu elime aldım, ağzıma dayayıp normal konuştum. 10 mV a kadar çıkabilen sinyal aldım. Şimdi vokalistlerin şarkı söylerken mikrofonu niye adeta ağızlarına soktuğunu anlıyoruz, başka türlü iyi sinyal elde edilemiyor da ondan :katil2:

Şu mikrofonlar nasıl acaba :)
İşyerinde kullanmış olduğum mikrofonun yen versiyonu.
Çok ta bahalı değil. Set halinde.
Set içerisindeki MONSTER gabloyu bizim FİL audiocular 100$ a satıyorlardı :)

Yeni mikrofon almıyorum yav. Elimdekiler ile test yapıyorum.

Benim mikrofonu sesi hoparlörden çıkacak şekilde yapılandırıyorum. On-Off düğmesini açınca hoparlörden vınlama sesi geliyor. Bu mikrofondan mı kaynaklanır yoksa pc den mi acaba?

Amfi girişini kısa devre ettiğinde vınıltı yoksa, o zaman o vınlamayı mikrofon kablosu kapıyordur.

Amfi girişini kısa devre ettiğinde vınıltı yoksa, o zaman o vınlamayı mikrofon kablosu kapıyordur.
Amfi girişi dediğimiz onboard ses kartı mic girişi.
Mikrofonu çıkarıp oraya bizim kısa devre jakını takayım. Vınlama yoksa kablo doğru mu abi?

Evet aynen. Çok büyük ihtimalle kablodur o :) Zincirin zayıf halkası o, oradaki en ufak parazit bile 50 - 60 dB yükseltiliyor.

Evet aynen. Çok büyük ihtimalle kablodur o :) Zincirin zayıf halkası o, oradaki en ufak parazit bile 50 - 60 dB yükseltiliyor.
Kablo ise çare nedir abi?
Ben sana şöyle bir özet geçeyim;
Mikrofon plastik. Groundlanacak hiç metal aksam yok.
Tahminen tükemmez kalem kalınlığında 1 kanal + blendaj sargılı bir kablo. Elektronikçiden mikrofon kablosu olarak 2m aldım.
1 kanal dediğim kabloyu canlı yaptım, blendaj sargısını da ikinci kablo misali şase yaptım.
Pc tarafına giren jack da 3.5mm monodur.
Nasıl bir değişiklik yapsak bu kablo işine çare bulabiliriz?

Kablodan olduğunu kesinleştirdin mi önce? Eğer kablodan kapıyorsa o zaman sana XLR kablo lazım olacak. İçinde XLR preamp olan XENYX mikserin geliyor zaten :)

Yalnız dikkat et, bu senin mikrofonun içinde herhangi bir devre falan yok, o yüzden XENXY'de buna phantom voltaj falan verme. Bobini yakabilirsin.

Kablodan olduğunu kesinleştirdin mi önce? Eğer kablodan kapıyorsa o zaman sana XLR kablo lazım olacak. İçinde XLR preamp olan XENYX mikserin geliyor zaten :)

Yalnız dikkat et, bu senin mikrofonun içinde herhangi bir devre falan yok, o yüzden XENXY'de buna phantom voltaj falan verme. Bobini yakabilirsin.
Eve geçince deneyecem abi.
XLR yaparsam kesin yakarım. Ama XLR altında 6.3mm jack girişi var. Oraya takarsam 48v açsamda oraya voltaj gitmiyor. Sadece 2 tane XLR girişine gidiyor o phantom.

Senin mikrofon ucuz Çin malı olduğu için içinde ne var belli değil. Şu iki ihtimal var:

1) Mikrofonun ucundaki diyaframdaki bobin direkt olarak iki tel halinde kabloya geliyor. Eğer böyle ise o zaman bu mikrofonu senin mikserin XLR girişine takarsın (phantom power OLMADAN) ve gürültü azaltma yapar.

2) Mikrofon çıkışında bir JFET var ve belli bir düşük DC voltaj vermen gerekiyor mikrofona. Bunu XLR girişine takmasına takarsın, ama gürültü azaltma anlamında hiçbir faydası olmaz. Burada yapılacak en mantıklı şey, mikrofonun hemen kıçında çalışan bir balanssız/balanslı dönüştürücü devre yapmak. Sonra da onun çıkışını senin mikserin XLR girişine bağlamak.

Senin mikrofon ucuz Çin malı olduğu için içinde ne var belli değil. Şu iki ihtimal var:

1) Mikrofonun ucundaki diyaframdaki bobin direkt olarak iki tel halinde kabloya geliyor. Eğer böyle ise o zaman bu mikrofonu senin mikserin XLR girişine takarsın (phantom power OLMADAN) ve gürültü azaltma yapar.

2) Mikrofon çıkışında bir JFET var ve belli bir düşük DC voltaj vermen gerekiyor mikrofona. Bunu XLR girişine takmasına takarsın, ama gürültü azaltma anlamında hiçbir faydası olmaz. Burada yapılacak en mantıklı şey, mikrofonun hemen kıçında çalışan bir balanssız/balanslı dönüştürücü devre yapmak. Sonra da onun çıkışını senin mikserin XLR girişine bağlamak.
Yüksek ihtimal jfet filan yok. Yinede söker bakarım.
Bu gün az kalsın bide behringer C-3 mikrofon alıyordum. "Abartma Gökhan" dedim kendi kendime almadım. :D
Diğerlerini de alırken borç yiğidin kamçısıdır diyerek almıştım :katil1:

Benim shure sm58 in içinde direkt balanslı sürücü devresi var. 48V phantom voltaj ile çalışıyor ve muntazam balanslı sinyal üretiyor.

Aynı tip devreyi sen de yapabilirsin. İki opamp lazım. birisi invert edecek diğeri invert etmeyecek. Hatta bu opamp devresini de 48V ile çalışacak şekilde yaparsak senin mikrofon artık profesyonel, 48V phantom voltaj ile çalışan ekipman haline gelir :D

Benim shure sm58 in içinde direkt balanslı sürücü devresi var. 48V phantom voltaj ile çalışıyor ve muntazam balanslı sinyal üretiyor.

Aynı tip devreyi sen de yapabilirsin. İki opamp lazım. birisi invert edecek diğeri invert etmeyecek. Hatta bu opamp devresini de 48V ile çalışacak şekilde yaparsak senin mikrofon artık profesyonel, 48V phantom voltaj ile çalışan ekipman haline gelir :D
Heyecanlandım :D
Şema varsa ver girişeyim abi :katil2:

Heyecanlandım :D
Şema varsa ver girişeyim abi :katil2:

Önce iç yapısını anlayalım. Eğer sadece diyafram bir de çıkışında bir transformatör varsa, o zaman işin iş :) Sadece XLR kablo yapman yeterli olacak ve senin XENYX 802 ile direkt çalışacak. Phantom da gerekmeyecek.

Hmm bu arada benim SM58'de devre falan yokmuş :) sadece diyafram ve trafo var. O yüzden buna fantoma da gerek yokmuş ama verince de zararı olmuyormuş. Habi bakalım :D

Bu durumda senin mikrofonun XLR olarak çalışma ihtimali baya artıyor Gökhan.

Forum istatistikleri

Konular
5,899
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back