Montajdan sonra PCB neyle temizlenir?

Bende ipa kullaniyorum ancak yogun pasta kullanirsam istedigim gibi temiz olmuyor yada cok ugrasiyorum. Sonucta ipa pasta kalintisini cozuyor ancak ipa buharlasinca haliyle pasta buharlasmiyor kartin yuzeyinde cok cok ince bir pasta tabakasi olusuyor. Boyle olmasin diye mecburen bol ipa ile karti dik tutup ipanin damlayarak akip gitmesini sagliyorum.

Konu ile alakasiz ancak seri imalatlarda kartlarin konveyor ile lehim havuzundan (potasindan) gectigini goruyorum. Potadaki lehimin ozelligi farkli mi ki acaba... Bende ufak bir pota var. Kablolari lehimlemek icin kullaniyorum. Pasta kullanmadan lehim tutmuyor. Ancak bu seri imalat videolarinda pasta falan goremedim. Makina veya personel tht parcalari diziyor. Konveyor uzerinde toplu sekilde lehimleniyorlar. Bu isin mantigi nedir.

Konu ile alakasiz ancak seri imalatlarda kartlarin konveyor ile lehim havuzundan (potasindan) gectigini goruyorum. Potadaki lehimin ozelligi farkli mi ki acaba... Bende ufak bir pota var. Kablolari lehimlemek icin kullaniyorum. Pasta kullanmadan lehim tutmuyor. Ancak bu seri imalat videolarinda pasta falan goremedim. Makina veya personel tht parcalari diziyor. Konveyor uzerinde toplu sekilde lehimleniyorlar. Bu isin mantigi nedir.

O makinalarda da lehim dalgasından önce flux kullanılıyor. Bir akvaryum hava taşı gibi bir aparat flux'ı köpürtüyor, kart da o köpüğün üzerinden geçiyor.

en basit flux = Alkol + çam reçinesi

Flux'ın çalışması sanırım şöyle; yoğun bir sıvı kendisi. havya ile fluxun olduğu yüzeye temas ettiğimizde tüm ısı enerjisinin flux içinde olan tüm pinlere eşit dağılmasını sağlıyor ki pinler bu sayede hacimleri ile orantılı olacak miktarda lehimi üzerine alıyor. Geçenlerde aklıma geldi. çok gerekli değil ama geldi işte ne yapayım. :)

pasta da recineden yapilmiyor mu? Bende flux yazan birsey vardi bir iki denedim lehim yaparken sokerken vs... faydasini anlayamadim.

Eger smd entegreyi sokmeden tazleme yapacaksam normal pasta kullanip arkasindan kirk saat temizlemek ile ugrasyiyorum...

Hah tamam baska bir konu flux nedir? İnceltilmis pasta mi?

Flux pasta aslında aynı amaca hizmet ediyor. İkisi de lehimlenecek yerdeki kiri yağı oksidasyonu belli bir seviyede uzaklaştırıyor ve lehimleme sırasında nispeten temiz kalmasını sağlıyor. Ayrıca lehimin de iyi akmasını sağlıyor. Ama asit içeren flux'lara daha çok pasta dendiğini görüyorum ben.

Ben içeriği ile pek ilgilenmedim ama aşağıdaki video flux için güzel bir uygulama örneği.

bu videoya bakarak ilk tqfp 100 kılıf lehimlememi yaptım. İlginç devre çalıştı :)

Ekler

• IMG_20200523_014336.jpg
    IMG_20200523_014336.jpg
    215.6 KB · Görüntüleme: 238
Eger smd entegreyi sokmeden tazleme yapacaksam normal pasta kullanip arkasindan kirk saat temizlemek ile ugrasyiyorum...
Yok ustam flux kullan. alkolle çok rahat temizleniyor. Aşağıdaki fluxu kullanıyorum. Daha önce başka markalar kullanmadığım için en iyisi bu diyemem ama benim işimi fazlasıyla gördü.

Kavram karmasasi :)

Ben video daki gibi calisiyorum ve buna pasta diyorum.

Flux deyince su gibi bir malzeme var o geliyor aklima. Cep telefoncular cok kullanir...

Son düzenleme:
Ben resimdekini kullaniyorum bu pastami flux mi ikiside ayni seymi :cheeky2:

Ekler

• images.jpeg
    images.jpeg
    30 KB · Görüntüleme: 190
Ustam senin dediğin kırmızı renkteki sıvı flux ise ben de onu beceremedim, geçen gün çöpe attım. Gerçekten karıştı şimdi :)

Feray flux vardi. Resmini ekliyorum faydasini goremedim. Teknikmi yanlis anlamadim olayi....

Ekler

• feray-pc-33-sentetik-flux-flux__0542517404110324.jpg
    feray-pc-33-sentetik-flux-flux__0542517404110324.jpg
    28.5 KB · Görüntüleme: 198
Ben resimdekini kullaniyorum bu pastami flux mi ikiside ayni seymi :cheeky2:

Bunun aynısından var bende. Bu asitli bir flux (veya pasta :D ) Lehimlenecek yeri mekanik anlamda tam olarak temizlemek mümkün değilse bu asitli olanlar işe yarıyor. Zaten üzerinde Almanca uyarılarda da yazmış tehlikelidir göze gelmesin falan diye.

Bu lehim pastası. löfett kelime anlamı ile pasta demek diye biliyorum.

Kelime anlamı lehimleme yağı :) Ben bunlara lehim pastası dendiğini görüyorum, ama standart terminoloji farklı olabilir.

Herkesin bildigi yanlis kimsenin bilmedigi dogrudan daha dogrudur hikayesi...

Flux ile pasta ayni seymi simdi. :kizgin3: :katil1:

Lotfett i eskiden marka zannerderdim. Halada boyle sanan coktur. Malzemeciye ban lotfet ver diyorum cikarip veriyor :)

Onceden kullandigim pastalar (yok yok fluxlar. Yok yahu pasta :cheeky2:)

Ekler

• images (1).jpeg
    images (1).jpeg
    44 KB · Görüntüleme: 179
  • images (2).jpeg
    images (2).jpeg
    22.2 KB · Görüntüleme: 183
Amaçlarının aynı olduğunu kesin söyleyebiliriz. Ama standartlara uygun olarak hangi çeşidine ne demek lazım, o hem Türkiye'nin yöresine göre hem de adamına göre değişebilir :D

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,863
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back