Muadil parça seçme konusunda yersiz mi korkuyorum?

M.Orxan777

Üye
Iyi Akşamlar değerli hocalarım. Şimdiden teşekkür ederim.

Muadil parça seçme konusunda yersiz mi korkuyorum? Yalnış parça seçersem en fazla ne olabilir? Test ederken cihazı yanımdayken belli eder mi? 15 günden sonra geri gelir mi? Ne olur yani?

Korkmak bence en iyisi, ozellikle baskalarinin cihazlari icin daha cok korkmali. Ama ben mesela kendi cihazimsa acimadan acayip seyler deneyebiliyorum. Bildiklerim dahilinde deniyorum, yoksa scope bozuk, 7 KV yazisini gordum 2 yil oldu daha dokunmadim :kizgin3:

Gecen bir 5008 in cam motor kartinda ariza vardi, arizanin cok bacaklida oldugunu dusundum, 2 tane aldik , alinan parcalardan 1 i calisti diger gelen parca bozuktu. Satici ayni, parca ayni, ama biri bozuk. Olabilir mi? Olur elbet. Peki yanlis veya bozuk parca daha cok hasar a neden olur mu? Olmaz diyecek adam olmaz :gulus2:

Tedbirli ve guvenli calismak nasil saglanabilir? Biliyorsan konuyu tedbirli olursun, bilim adami isen de bilmedigin bir sey e bilmedigin sekilde yaklasirsin. O halde yapialcak en iyi sey ogrenmek icin cabalamaktir. Ingilizcen varsa yabanci kaynaklari okuyup ogreneceksin, bizim cevirmenler konu uzmani degilse ( ki hos uzmani olsalarda) Turkcelestirmede basari saglayamayabilirler. Ogrendikce de neyi nerde kullanacagini kestirmen zor olmayacaktir.

Ancak dostane bir sekilde sunu da eklemeliyim, ogrendikten sonrada her :bok1: biliyormusum gibi gezme :gulus2: ogrenmeni bitirirsin.

Bir de yanlis anlamayacagini dusunerek soyle bir tavsiyede de bulunmam gerekir. Bir soru sormak, gercekten sanattir gibi dusun. Daha kolay oluyor o zaman istedigini almak. Yani aslinda karsinda ki sordugun sorudan senin ne bilip bilmedigini anliyor.

Mesela bir magara adami Ferrari yapmis, ama araba haraket etmiyor, Diyor ki motor mu bozuk, teker mi? yoksa yol mu bozuk analmadim, sizce ne bozuk? :gulus2::kizgin3:

Bu arada ben usta degilim, elektronik sadece bir hobi bende, baska hobilerim gibi.

Iyi Akşamlar değerli hocalarım. Şimdiden teşekkür ederim.

Muadil parça seçme konusunda yersiz mi korkuyorum? Yalnış parça seçersem en fazla ne olabilir? Test ederken cihazı yanımdayken belli eder mi? 15 günden sonra geri gelir mi? Ne olur yani?
Muadilden kastınız nedir? AliExpress'teki opamp transistör veya mikro kontrolcülere güvenilemez. Beni sık sık hüsrana uğrattılar, harcadığım zamanı düşününce küllüm zarar. Ticari bir üründe sebep olacağı sıkıntıları düşünemiyorum. Sonunda elimdekilerin çoğunu çöpe attım. Sadece transistörleri bıraktım, onları da spesifikasyonlarının altında işlerde kullanmak için.

Muadilden kastınız nedir? AliExpress'teki opamp transistör veya mikro kontrolcülere güvenilemez. Beni sık sık hüsrana uğrattılar, harcadığım zamanı düşününce küllüm zarar. Ticari bir üründe sebep olacağı sıkıntıları düşünemiyorum. Sonunda elimdekilerin çoğunu çöpe attım. Sadece transistörleri bıraktım, onları da spesifikasyonlarının altında işlerde kullanmak için.
Peki nereden temin ediyorsun?

Kılıf tipi aynı diye hurdadan smd malzeme söküp takan adamlar gördüm... :cheeky5:
Özellikle hiç çalışmayan cihazlar üzerinde ya tutarsa hesabı acayip fantaziler deneyenler var.

Peki nereden temin ediyorsun?
Özdisandan alıyorum artık. Arduino modül tarzındaki parçaların üzerindeki çiplere de güven olmuyor. Yurtiçi mağazalarda sahte opamplara denk geldim. Benim alışverişlerim kişisel-hobi maksatlı, tüketimim adetli olmadığından fiyat farklarına katlanıyorum. Başka güvenilir satıcılar da vardır illaki.

Forum istatistikleri

Konular
6,562
Üyeler
2,691
Son üye
5FX

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back