Muhasebeden anlayan varmı.?

picmanya

Aktif Üye
Gelir idaresi e-defter beyan sisteminde:

2024 Yılı Gelir / Kdv : 650 000 / 130 000 TL. (6 aylık oluyor.)

2023-2024 Yılı Gider / Kdv : 906 482 / 82 014 TL. (18 aylık oluyor.)

ilk satırda sıkıntım yok. ikinci satırı anlamadım. 82 014 yerine 181 296,4 TL. yazması gerekmezmiydi.
kdv burada neden düşük görünüyor. 99 282 TL. lik kdv ye ne olmuş olabilir?

KDV derken neyi kastediyorsunuz? Değerin tam açıklaması nedir?
Mahsuplaşma sonrası kalan değer olabilir (ödenecek/ödenen KDV).
Ayrıca, her üründe KDV 18/20 değil.

Gelir idaresi e-defter beyan sistemine girildiğinde, ana sayfada ortada kırmızı ve mavi olarak ikiye ayrılan yerde,
en son haldeki güncel gelir ve giderler için bir rakam ve bu rakamların kdv değerleri yazıyor.
Bu kısımda gider kısmını tam anlayamadım ben. Gider kısmında : 906 482 TL / 82 014 TL. yazıyor.
82014 TL. olan değeri çok daha yüksek olmasını bekliyordum.
kdv si % 1-8-10-18 olan mal-hizmetde illaki alınmıştır ama, çoğunluğunun % 20 kdv den olduğunu biliyorum. alınan faturaların büyük çoğunluğu en üst kdv diliminden oldu. şimdi %20 daha önce %18 di yani. % 80 oranında faturalarda kdv en yüksek olandan dır diyebilirim. fatura alımı yapılan sektörler ve oranları belli.
82 014 TL. rakamı burada çok düşük kalmış. Mahsuplaşma derken aradaki fark nasıl tahsil edilmiş olabiliyor? Yada kdv oranları değişince bir şey olmuş olabilirmi?
99 000 TL. civarı açıklanamayan rakam görünüyor. Bu rakam 30-40 Bin TL. olsa kdv oranlarından der geçebilirdim.
Ama fark baya yüksek, başka bir şey var sanki ama ne. Neden böyle olmuş olabilir.
2023 yılından kalan gider faturalarıda buna dahil farkındayım. sene geçmesi bir şeyi değiştirebiliyormu?

Son düzenleme:
Yıl sonunda depoda kalan malın çok olduğu görülüp, giren masraf faturasıda çoksa, mallar ileriye dönük stok olarak gösterilince oluyormuş.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,520
Üyeler
2,679
Son üye
eg3wie

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back