NE555 Zamanlama Devresi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Rüzgarlı havalarda banyo giderinden içeriye dolan kötü kokuyu dışarı transfer etmek amacıyla elimdeki en büyük fanı kullanmaya karar verdim.
Düğmeye bastığımda 30dk çalışıp duracak bir devre yapmaya karar verdim.
Önce Micro-Cap sonra Multisim de çizeyim dedim ama ne555 entegreyi bulamadım. Döndüm paşa paşa Proteusa.
Devreyi çizdim çalıştırdım ama yapısına göre 10dk çalışması gereken devre 1 saattir çalışıyor. anladımki proteus bu işi başaramayacak.
Aldım elime bread board'u kurdum devreyi. 12dk çalışıp kapanıyor. Bu değeri hangi dirençle oynayıp 30dk ya çıkarabiliriz?
Bunun hesaplaması nasıl yapılıyor?

ne555.png

20191209_223429.jpg

20191209_224450.jpg

555 var microcap'te. Sadece 555 olarak arattır. Çalışma zamanı, oradaki RC zaman sabiti tarafından belirleniyor ve bu üstel bir fonksiyon. Onunla uğraşmaktansa microcap'te deneyerek zamanı belirle.

555 var microcap'te. Sadece 555 olarak arattır. Çalışma zamanı, oradaki RC zaman sabiti tarafından belirleniyor ve bu üstel bir fonksiyon. Onunla uğraşmaktansa microcap'te deneyerek zamanı belirle.
Abi dün akşam devreyi micro-cap de çizdim. Ama mıncıklamaya vakit yetmedi. Eve geçince bakıcam.
Yalnız bulamadığım birkaç şey var.
Devreyi yapınca nereden çalıştırıyoruz?
Kondansatörler kutupsuz çıkıyor. Nasıl kutuplandırıyoruz?
RC zaman sabiti dediğin fonksiyonu bulamadım.

şunlardan edinip bir kenara koymak lazım...
Uğraşmak istemeyenler için kullanışlı. Ama ben 555'i yeni keşfettim canına okuyacam onun :D
Kare dalga filan üretiliyor bununla. Belki zırt pırt testlerde kullandığımız 1khz sinyali bununla üretebiliriz.

Abi dün akşam devreyi micro-cap de çizdim. Ama mıncıklamaya vakit yetmedi. Eve geçince bakıcam.
Yalnız bulamadığım birkaç şey var.
Devreyi yapınca nereden çalıştırıyoruz?
Kondansatörler kutupsuz çıkıyor. Nasıl kutuplandırıyoruz?
RC zaman sabiti dediğin fonksiyonu bulamadım.
@taydin abi bu konu da bana yardımcı olabilir misin?

Dün denemiştim MicroCap'teki 555'i ve istediğim gibi çalışmadı. En ideal test devresini kurdum:

1576000963009.png

Çıkış hiçbir zaman 2 küsür voltun üzerine çıkmıyor. Bağlı olan yüke de akım veremiyor. Denemek istersen simulasyon dosyası da ekte.

Ekler

• 555.cir
    19.6 KB · Görüntüleme: 280
Aynı denemeyi MultiSim ile yapınca orada devre doğru çalıştı :mad:

Ama microcap'te çalıştırmamız lazım, yoksa millete "gidin bin dolar bayılın Multi Sim alın çocuklar" diyemeyiz. Gerçi bizimkiler gider korsanını bulurlar sorun değil ama o konuda kimseyi teşvik etmek istemiyorum.

Dün denemiştim MicroCap'teki 555'i ve istediğim gibi çalışmadı. En ideal test devresini kurdum:

1904 eklentisine bak

Çıkış hiçbir zaman 2 küsür voltun üzerine çıkmıyor. Bağlı olan yüke de akım veremiyor. Denemek istersen simulasyon dosyası da ekte.
abi ben micro-cap da play tuşunu bulamıyorum. Çiziyorum ama nasıl simule edecem bulamadım. Yerini söylersen azda ben kurcalıcam :D
ayrıca senin devrede şarj olup boşalması gereken kondansatör yok. ondan çalışmamış olabilir mi?

Çünkü Proteus'ta TEK simulasyon modu var, o da interaktif mod :D

Ama microcap'te 13 değişik simulasyon modu var. "Transient" modu seç, çıkan diyalog kutusunda da görmek istediğim voltajları vs aşağıdaki listeye ekle. Biraz dokümantasyon okuman gerekebilir. Veya benim gönderdiğim simulasyon dosyasını aç, orada voltajları nasıl belirtmişim gör.

Bir de benim test ettiğim devre senin yaptığın devrenin eşdeğeri değil. Bu devre, 555'in çalışma mantığını anlamak için yapılmış ideal test devresi. Yani zamanlama özelliği yok bunda.

Çünkü Proteus'ta TEK simulasyon modu var, o da interaktif mod :D

Ama microcap'te 13 değişik simulasyon modu var. "Transient" modu seç, çıkan diyalog kutusunda da görmek istediğim voltajları vs aşağıdaki listeye ekle. Biraz dokümantasyon okuman gerekebilir. Veya benim gönderdiğim simulasyon dosyasını aç, orada voltajları nasıl belirtmişim gör.

Bir de benim test ettiğim devre senin yaptığın devrenin eşdeğeri değil. Bu devre, 555'in çalışma mantığını anlamak için yapılmış ideal test devresi. Yani zamanlama özelliği yok bunda.
ohoo micro-cap çok değişik abi. Benlik iş değil bu. Ben multisimden yol alayım

Merhaba,

Devre butona basıldıktan sonra ayarlanan süre sonunda duruyor.
C=1000uF, R=1.6M Ohm değerleri için yaklaşık 30dk (1800sn)

Merhaba,

Devre butona basıldıktan sonra ayarlanan süre sonunda duruyor.
C=1000uF, R=1.6M Ohm değerleri için yaklaşık 30dk (1800sn)
Teşekkürler. Güzel sistem yapmışlar. Bread board üzerinde yarın test edeyim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back