Neden Schmitt Trigger?

elektroboard

Aktif Üye
Arkadaşlar bazı uygulama notlarında osilatorden elde edilen kare dalgayı bir Schmitt trigger devresine bağladıktan sonra olctuklerini ya da kare dalga sinyalin frekansını MCU ile okumak istediğimizde MCU nun Schmitt triggerli girişlerini tercih etmemiz gerektiğine dair yazılarla karşılaşıyorum.

Bunun sebebi ve faydası nedir?

Schmitt triggeri bir komparatör gibi düşünebilirsin. Giriş belli bir eşiğin üzerinde ise çıkış lojik 1, altında ise çıkış lojik 0 olur. Eğer bir sinyal jeneratörünün arkasına bir schmitt trigger bağlı ise, o sinyal jeneratörü muhtemelen kare dalga değil de sinüs üretiyordur. Shmitt trigger ile bu sinüs kare dalgaya dönüştürülüyordur.

Sanki durum biraz daha farklı. Mesela microchip bir uygulama notunda kare dalga çıkış veren bir relaxation osilatorun frekansını okumak için Schmitt trigger girişli bir analog girişi kullanmayı tavsiye ediyor. Yani sinyal aslında kare dalga. Benim anladığım daha keskin ve hızlı değişimlere izin verdiği için Schmitt trigger tavsiye ediliyor.

Bir de yavaş yükselip düşen dijital sinyalleri doğru okumak üzerlerine binecek olası bir gürültü durumunda isabetli olmaz, gürültüyü de sinyal gibi okuma ihtimali var. Schmitt trigger bunun önüne geçiyor.
Optik encoder çalışmam olmuştu, ir hız sensörlerini kullanarak yapmıştım ve enkoder kanatları sensörün önünden geçerken düşük devirlerde sensör çıkışı yavaş yükselip azalıyordu ve Mcu enkoderi yanlış okuyordu. Schmitt trigger kullandığımda bu sorun olmadı. Bu durumda gürültü kaynağı fiziksel titreşim yada uzun kablonun anten gibi kaptığı başka bir şey olabilirdi, schmitt trigger bu etkiyi ortadan kaldırdı.

Bir de yavaş yükselip düşen dijital sinyalleri doğru okumak üzerlerine binecek olası bir gürültü durumunda isabetli olmaz, gürültüyü de sinyal gibi okuma ihtimali var. Schmitt trigger bunun önüne geçiyor.
Optik encoder çalışmam olmuştu, ir hız sensörlerini kullanarak yapmıştım ve enkoder kanatları sensörün önünden geçerken düşük devirlerde sensör çıkışı yavaş yükselip azalıyordu ve Mcu enkoderi yanlış okuyordu. Schmitt trigger kullandığımda bu sorun olmadı. Bu durumda gürültü kaynağı fiziksel titreşim yada uzun kablonun anten gibi kaptığı başka bir şey olabilirdi, schmitt trigger bu etkiyi ortadan kaldırdı.
Peki hangi tip bir Schmitt devre kullanmak lazım. Pek çok şekilde yapılabiliyor?

Peki hangi tip bir Schmitt devre kullanmak lazım. Pek çok şekilde yapılabiliyor?
Ben hazır iki kanallı bir tane kullanmıştım. Opamp yada komparatör kullanarak da yapılabilir. Sinyal frekansına göre karar vermek lazım.
schmitt trigger benim kullandığım. Başka bufferlarda aynı işi görür herhalde.

Schmitt Trigger aynı zamanda sinyalin yüksek ile düşük arasında salındığı zaman aralığında sinyal seviyesinin kararlılığını koruyor.

Çok güzel bir anlatım olmadı. Şöyle ifade etmeye çalışayım. Lojik seviyeniz 3.3V olsun. yükselen bir sinyalde örneğin sinyal 2.4 volta ulaşana kadar lojik 0 kabul ediliyor, sonra üzerine çıkınca lojik 1 oluyor. Ancak, sonra düşen kenarda 2.4V seviyesinde değil, örneğin 1.4V seviyesinde lojik 0'a geçiş yapıyor. Böylece yükselirken 2.4V seviyesini geçtikten sonra parazit ya da bouncing gibi nedenlerle anlık olarak 1.6V seviyesine inerse lojik seviye bundan etkilenmiyor.

Simply Put kanalının anlatımlarını çok beğeniyorum. Bu konudan bahsettiği bir bölümün linki aşağıda:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back