NTC'nin Kullanım Amacı

volta

Kıdemli Üye
NTC (Negative Temperature Coefficient) 'nin ne için kullanıldığı tam anlamış değilim. Aşırı ısınmayı engellemek için kullanılıyor diyor ama bunun sıcaklıkla direncinin azalması gittikçe daha çok akım geçireceği anlamına gelmiyor mu? Bu şekilde nasıl devreyi koruyabiliyor? Böyle bir durumda PTC daha mantıklı değil mi? Belki çok basit bir soru oldu ama kafam karışınca sizlere danışmak istedim. Zaten basit şeyler daha çok kafamı karıştırır genelde. Karmaşık şeyler mecburen daha ayrıntılı anlatıldığı için galiba.

benim bildiğim inrush limiter ve benzeri durumlarda NTC değil zaten PTC kullanılıyor. hatta bazı yerlerde ptc'nin biraz geliştirilmiş olanları sigorta olarak kullanılıyor. resettable fuse deniyor.
aşırı ısınmasını engellemekten kastı cihazın ısınması ve soğutma sisteminin ntc ısı sensörü tarafından devre sokulması olabilir mi.

benim bildiğim inrush limiter ve benzeri durumlarda NTC değil zaten PTC kullanılıyor. hatta bazı yerlerde ptc'nin biraz geliştirilmiş olanları sigorta olarak kullanılıyor. resettable fuse deniyor.
aşırı ısınmasını engellemekten kastı cihazın ısınması ve soğutma sisteminin ntc ısı sensörü tarafından devre sokulması olabilir mi.
Belki öyledir. Birkaç yerde kısaca anlatılmış ayrıntı verilmemiş. Sanırım NTC kullanılan bir projeyi incelemek lazım tam olarak anlamak için.

küçük ntc ler sıcaklık sensörü olarak, büyükleri inrush akım sınırlayıcı olarak kullanılıyor. bu amaçla kullanımı ptc den yaygın sanki...

SMPS'lerde inrush limiter olarak NTC kullanılır. İlk fişe takıldığında direnç yüksektir ve doğrultucu blok kapasitör düşük akımla şarj olur. Sonra NTC ısınınca direnci sıfıra yakın hale gelir ve SMPS tam güçte çalışmaya başlar.

NTC, sicaklikla direncin azalmasi ozelligi.

Dolayisi ile kullanim amaci sicaklik sinyalini elektrik sinyaline cevirmek.

Yani aslinda bir sensor.

Bu ozelligi kullanarak yeterince guclu olanlariyla yukarida aciklandigi gibi inrush akimi azaltmada da kullanabilirsin.

Bir zamanlar duylarin icine takilan disk seklinde ntcler vardi.

Dugmeye bastiginizda lamba govdesi soguk oldugu icin ilk asamada lamba akimini kisar lamba isindikca da akimi artirirdi.

Boylece lambanin ilk calistirmada flamentin kopma sorununa basit ve etkili bir cozum idi.

Buzdolabı kompresörlerinin içinde de ptc bulunur. İlk çalışma anında yardımcı sargıya enerji vermekle yükümlüdür. Yardımcı sargıya seri bağlıdır. İlk çalışma anında üzerinden akım geçirir ve yardımcı sargıyı devreye alır. Üzerinden geçen akımla hemen ısınıp direnci yükselir ve yardımcı sargıyı devreden kısmen çıkarmış olur.
Bu yüzden buzdolabının fişini çalışırken söküp hemen geri takarsanız ptc sıcak olduğu için motor kalkamaz ve termik sigortayı attırır. Soğumasını beklemek gerekir.

Buzdolabı kompresörlerinin içinde de ptc bulunur. İlk çalışma anında yardımcı sargıya enerji vermekle yükümlüdür. Yardımcı sargıya seri bağlıdır. İlk çalışma anında üzerinden akım geçirir ve yardımcı sargıyı devreye alır. Üzerinden geçen akımla hemen ısınıp direnci yükselir ve yardımcı sargıyı devreden kısmen çıkarmış olur.
Bu yüzden buzdolabının fişini çalışırken söküp hemen geri takarsanız ptc sıcak olduğu için motor kalkamaz ve termik sigortayı attırır. Soğumasını beklemek gerekir.
merhaba hocam beyaz eşya tamirciminsin eğer öyle isen ben beyaz eşya kart tamiri öğrenmek istiyorum nereden başlayabilirim tavsiye verırmısınız bu konuda ne yapmalıyım

merhaba hocam beyaz eşya tamirciminsin eğer öyle isen ben beyaz eşya kart tamiri öğrenmek istiyorum nereden başlayabilirim tavsiye verırmısınız bu konuda ne yapmalıyım
Evet eskiden öyle idim.

Elektronik bilginin var ise kısmen de olsa arızaları çözersin. Bu işi Dört dörlük yapmak istiyorsan neyin nasıl çalıştığını tam olarak anlamak için bir süre beyaz eşya servisinde çalışmanı öneririm.
Elektronik bilgin yoksa bu süre zarfında bir yandan da kendi çabalarınla elektronik öğrenmen lazım çünkü servisler pek kart tamir etmez, genelde değiştirip geçer.

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back