Oksit çözücü, koruyucu, yağlayıcı sprey

ckocagil

Aktif Üye
Multimetre komütatörü için böyle bir sprey arıyorum. Temassızlık yapan potanslar için de kullanacağım. Amerika'da Deoxit öneriyorlar ama burada yok sanırım. Bizde bulabildiğim birkaç ürünü ve işlevlerini yazacağım. Yanlış anladığım yer varsa düzeltin ve deneyiminiz varsa paylaşın lütfen. Seçimi buna göre yapacağım.

Würth Kontakt OL: sadece oksit, yağ vs. çözüyor ve buharlaşıyor

Würth Kontakt OS: oksitlenmeye karşı koruma tabakası oluşturuyor ve hafif yağlıyor

Kontakt Chemie Kontakt 60 Plus: Hem oksit çözüyor hem koruma tabakası bırakıyor hem yağlıyor

---

Parasal olarak bakınca iki take Würth sprey yerine bir tane Kontakt Chemie daha ucuz.

Bazı sitelerde de diyor ki iki hatta üç sprey lazım. Biri oksiti çözecek, biri yıkayıp uzaklaştıracak, biri de koruma yağlama yapacak.

Ne diyorsunuz? Deneyimi olan var mı?

1000030021.jpg

WD 40 in da contact spray i var bu isler icin kullaniyorlar, Turkiye de oldugunu gormedim ama. Tam da komutator icin kullaniyorlar abi.

Ben Würth Kontakt Sprey kullandım. Sonuçtan da oldukça memnum. Benim aracaın ses açma kısma ayarı atlama filan yapıyordu, Şubat 2023'ten beridir bir sorun olmadan çalışıyor. Daha detaylı tecrübelerim için aşağıdaki konuyu inceleyebilirsin.

Şu an elimde Philips kontakt sprey var. Oksit çözücü hiçbir şeyim yok. Sizin verdiğiniz örneklerde de oksit çözücü yok. Yine de işe yarayabilir, deneyeyim bakalım. Oksiti götürmek için A4 kağıtla komütatör yüzeylerini temizleyeceğim. Çok hafif zımpara etkisi yapsın. Sonra sprey. Tabi ne kadar işe yaradığı aylar sonra belli olacak.

Şu an elimde Philips kontakt sprey var. Oksit çözücü hiçbir şeyim yok. Sizin verdiğiniz örneklerde de oksit çözücü yok. Yine de işe yarayabilir, deneyeyim bakalım. Oksiti götürmek için A4 kağıtla komütatör yüzeylerini temizleyeceğim. Çok hafif zımpara etkisi yapsın. Sonra sprey. Tabi ne kadar işe yaradığı aylar sonra belli olacak.

Philips iş görmüyor mu? Eskiden çok kullanırdım.

Ben düz wd-40 ile yaptım. Multimetrenin komütatörü ve arabanın cam açma kapama butonları için kullandım, çok iyi işe yaradı. Yaklaşık 1.5 yıl olmuştur.

Sprey sıkmadım. Kağıda sıkıp onunla kontakları temizledim. Böylece ince bir tabaka halinde durmasını sağladım. Ölçülebilir bir elektriksel direnç göstermedi.

Forum istatistikleri

Konular
5,893
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back