Elektronik Kontak Temizleyici

Sercan

--
Benim arabada 8 senedir sorun yaşamıyordum ama artık içinde toz birikmeye başladığından aşağıdaki videoda görülenen ses kısıp-yükseltirken zıplama oluyor. Direksiyondan ses kontrolü yaptığımda sorun yok ama konsoldaki encoder ile zıplamalar oluyor. Bir çok Audi'de bu sorun varmış.

Bu konuyu araştırdığımda çoğunun WD40 kullandığını gördüm. Fakat kontak temizleyici bu iş için daha doğru olacaktır. Ben daha önce hiç kontak temizleyici almadığım için ülkemizde satılan iyi spreyler hangisidir bilmiyorum. Bunu da deneme yanılma yerine tavsiye ile en iyisini almak istiyorum.

Tecrübe ettiğiniz, bildiğiniz iyi kontak temizleyici marka model var mıdır?

Bu da doğurdan WD40 kullanmış.

Aynı sıkıntı Owon skopların kontrol encoderlerinde de oluşuyor. Burada kirlenmeden ziyade mekanik deformasyon da olabilir. Sonuçta çok ince metal bir levha var ve sürtünerek çalışıyor. Temizlenebilir ama temizlik kurtarmayabilir. Owon skoplar için değişim öneriliyordu.

Değişim zahmetli konsolu sökmek gerekiyor. Bence oradaki tozu uzaklaştırırsam sorun çözülür aşınacak kadar çok sık kullanmıyorum orayı ben.

Würth sipariş ettim. Bakalım sonuç nasıl olacak.

Kontak spreyi bugün ulaştı. Hemen işe koyuldum ve sonuç iyi gibi duruyor. Tabi kesin sonuç için bir süre kullanıp ona göre sonuçları yazmak lazım ama ilk izlenimlerim gayet olumlu. 3 dk içinde atlamalar kayboldu.

20230222_162726.jpg

Uygulama öncesinde ses seviyesindeki atlamalara ait sorunu gösterir video.

20230222_161524.jpg

Bu da uyguladıktan 2-3dk sonrası, görüleceği gibi ses kademesi tek tek artıp-azalabiliyor. Yukarıdaki videoda olduğu gibi değerler arasında zıplamalar kayboldu.

Bu spreyin garip bir kokusu var. Tiner ve çocuğu sünnet sonrası sürdüğümüz teramisin karışımı çok garip bir koku ve hiç hoşlanmadım. Bir de spreyin ucuna takılan uzatma hortumu çok dandik, sprey mekanizması dibinden sızdırıyor.

Kontak spreyi bugün ulaştı. Hemen işe koyuldum ve sonuç iyi gibi duruyor. Tabi kesin sonuç için bir süre kullanıp ona göre sonuçları yazmak lazım ama ilk izlenimlerim gayet olumlu. 3 dk içinde atlamalar kayboldu.

22418 eklentisine bak

Uygulama öncesinde ses seviyesindeki atlamalara ait sorunu gösterir video.

22419 eklentisine bak22420 eklentisine bak

Bu da uyguladıktan 2-3dk sonrası, görüleceği gibi ses kademesi tek tek artıp-azalabiliyor. Yukarıdaki videoda olduğu gibi değerler arasında zıplamalar kayboldu.

22421 eklentisine bak

Bu spreyin garip bir kokusu var. Tiner ve çocuğu sünnet sonrası sürdüğümüz teramisin karışımı çok garip bir koku ve hiç hoşlanmadım. Bir de spreyin ucuna takılan uzatma hortumu çok dandik, sprey mekanizması dibinden sızdırıyor.
Ben bunu genelde PC faresinin tuslari icin kullaniyorum. Tus degistirmek zor geliyor. Bundan iki fislatinca 5-6 ay sorun cikarmadan calisiyor fare.

Encoderin kapağındaki sarı şey -muhtemelen yağ- kurumuş. Sanıyorum sorunun kaynağı da bu kuruyan malzeme idi.

Geçenlerde silikon gres denen bir sprey aldım ve arabanın sürücü kapısı anahtar deliğine ve arka bagaj kapak anahtar deliğine sıktım. Daha önce anahtarı çevirmek için neredeyse pense gerekiyordu, bunu sıktıktan sonra artık hiç dirençsiz dönmeye başladı.

Geçenlerde silikon gres denen bir sprey aldım ve arabanın sürücü kapısı anahtar deliğine ve arka bagaj kapak anahtar deliğine sıktım. Daha önce anahtarı çevirmek için neredeyse pense gerekiyordu, bunu sıktıktan sonra artık hiç dirençsiz dönmeye başladı.
O sanırım benim demek istediğim. Öyle kalmış aklımda. Arabam yok ki, nereden bileyim? :katil1: :cheeky5: :dans2: :dans1: :dans1: :cheeky1:

Ben hep krem formda silikon gres görüyorum. Sprey olanın marka model nereden aldığın vb bilgisi hatırında mı?

Ben hep krem formda silikon gres görüyorum. Sprey olanın marka model nereden aldığın vb bilgisi hatırında mı?

Hiç hatırlamıyorum Sercan. Nereye koyduğumu da hatırlamıyorum :bilmem3:

Ben sarmayan emniyet kemerlerine silikonlu kaydırıcı sprey sıkıyorum 6 ayda 1 kez
geçen gün yolda direksiyon ses yapmaya başladı özellikle dönerken arabada diş açma yağı kalmadığı için direksiyon mafsalına sıktım sesi kesti 3-4 gündür yapmıyor.

Loctite LB 8021 - Slicone lube sprey

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back