PCB yapımı için yazıcı seçimi ( ya da CNC )

Bu ürünü deneyen, memnun olan var mı acaba?
Bir arkadas makinayi sifir almis kurmus calismasindan memnun olmayinca satiyordu ben aldim.

Makinayi kurarken yanlis monte etmis, onlari duzelttim fakat ben de memnun kalmadim modifiye etmeye basladim sonra da tamamlamadan bir kenara biraktim.

Lineer rulmanlarda cok bosluk vardi. Monte edince vidalari sikinca bosluk kalmiyor fakat mil uzerinde tek basina rulman lambur lumbur oynuyordu.

Z eksenini parmaginizla itince kolay esniyordu. Rulman takozlarini ve Z eksenini plastik enjeksiyonla basmislar bazi kisimlarda catlak vardi.

Ben tavsiye etmem. O paranin daha fazlasini harcayip kendiniz yapin derim.

Ben canlı olarak mitsubishi tezgahda bile mekanik sorunlar gördüğümden beri bu eksenli aletlerden uzak duruyorum.

Mekanik olarak harika kalitede olsa bile elektronik kısmın aynı kalitede olmayacağını hepimiz biliyoruz o kalitede bir mach3 veya başka bir eksen kontrol kartı cihaz parasında olacaktır

Bir de şu var: PCBWay e giriyorum, adamlar minimum yol genişliği 0.1 mm diyor, ama 0.15 den küçük yol yapmamanızı şiddetle tavsiye ederiz diyor. Şimdi bu adamların kullandığı makinalar, bu 6500 TL ye satılan ve "0.1 mm" hassasiyeti olan makinadan daha mı kötü? İşin aslı şu: Böyle rijit olmayan makinalarda hassasiyet ve tekrarlanabilirlik, 0.1 mm den çok daha kötüdür. Bazı senaryolarda 0.5 mm den bile daha fazla hata sözkonusu olabilir.

PCB üzerine siyah sprey boya uygulancak, Düşük güçlü ucuz lazer CNC ile boya kolayca kazınarak pcb asite atılacak.

Bu yöntemi yapanlar vardı. Acaba dezavantajı nelerdir? Sadece mekanik hassasiyet sorunu mu var?

Son düzenleme:
PCB üzerine siyah sprey boya uygulancak, Düşük güçlü ucuz lazer CNC ile boya kolayca kazınarak pcb asite atılacak.

Bu yöntemi yapanlar vardı. Acaba dezavantajı nelerdir? Sadece mekanik hassasiyet sorunu mu var?
Laserin boyayi yakmasi cok sorun degil de hatlar cok ince ise asitte eritirken yine kopmalar ve istenmeyen yerlerin erimesi oluyor. Ben denemistim. Kagittan biraz daha iyi ama 144 pin entegre baskisi aldirmaz tabii.

Bu ürünü deneyen, memnun olan var mı acaba?
Bu cihaz bende var.Lakin öyle PCB konusunda anlatıldığı özellikleri beklemeyin.Bu konuda en ucuz ve uygun yöntem dry film.Ben evde kendime PCB atölyemi kurmayı başardım.Şimdi delik içi kaplamayı pratik hale getirecek bir düzenek kurmaya çalışıyorum.Onu da çözersem evde çift katlı PCB dahil hepsini üretmeye başlayacağım.

Bu cihaz bende var.Lakin öyle PCB konusunda anlatıldığı özellikleri beklemeyin.Bu konuda en ucuz ve uygun yöntem dry film.Ben evde kendime PCB atölyemi kurmayı başardım.Şimdi delik içi kaplamayı pratik hale getirecek bir düzenek kurmaya çalışıyorum.Onu da çözersem evde çift katlı PCB dahil hepsini üretmeye başlayacağım.
Ben delik içi kaplama için video çekmeye başlamışsındır diye düşünüyordum. :kuskun1:

Forum istatistikleri

Konular
5,906
Üyeler
2,500
Son üye
Muhammet Salih Albayrak

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back