PCB yapımı için yazıcı seçimi ( ya da CNC )

Altair

Kıdemli Üye
PCB yapımı için lazer yazıcı tercihleriniz nedir acaba? Uygun fiyata 2. el Samsung SF-650P var. Yarın çıktı örneği atacak sahibi. Orijinal toner kullanımıyla PCB yapımında sorun yaşar mıyım? Samsung yazıcılar ile PCB yapan var mıdır acaba?

Asıl önemli olan kullanacağın kağıt. Ben samsung m2020 kullanıyorum. Sarı transfer kağıdı kullanınca iyi basmıyor. Beyaz transfer kağıdı kullanınca güzel basıyor ama bu sefer de transferi zor oluyor.

Asıl önemli olan kullanacağın kağıt. Ben samsung m2020 kullanıyorum. Sarı transfer kağıdı kullanınca iyi basmıyor. Beyaz transfer kağıdı kullanınca güzel basıyor ama bu sefer de transferi zor oluyor.
Bu bahsettiginiz durum Samsung icin mi gecerli yoksa diger yazici markalarinda da bu sorunlar yasaniyor mu? Mesela HP'de daha az, Xerox'ta daha fazla gibi bir bilginiz var mi? Hic bilgim yok bu konuda. Eger yaziciyi alirsam uzun sure degistirme sansim olmayacak. Cok acil de degil. O yuzden daha az sorun yasanan durumlari bastan bilirsem yatirimi ona gore yaparim diye dusunuyorum.

Bu bahsettiginiz durum Samsung icin mi gecerli yoksa diger yazici markalarinda da bu sorunlar yasaniyor mu? Mesela HP'de daha az, Xerox'ta daha fazla gibi bir bilginiz var mi? Hic bilgim yok bu konuda. Eger yaziciyi alirsam uzun sure degistirme sansim olmayacak. Cok acil de degil. O yuzden daha az sorun yasanan durumlari bastan bilirsem yatirimi ona gore yaparim diye dusunuyorum.
Başka yazıcı ile deneme şansım hiç olmadı. Bu anlattıklarım sadece Samsung M2020 için geçerli.
Ama şöyle düşünelim.
Tonerin eridiği sıcaklık belli. Tüm yazıcıları da muhtemelen toner eriyecek seviyeye gelene kadar ısıtıyorlardır.
Buarada merdanenin önemi olabilir. Merdanenin büyük yada sıkı olması kağıda daha fazla baskı yaparak tonerin tutunmasını sağlayabilir.
Yine dediğim gibi asıl önemli olan da kağıt. Sarı baskı devre kağıdı dediğimiz PNP kağıtlar yapıları gereği toneri üzerlerinde iyi tutamıyorlar.
Eğer yazıcı ile bu kağıda iyi baskı alabilirsen, tonerin transferi pcb ye çok kolay bir şekilde yapılıyor.

Eğer Beyaz renkli baskı devre kağıdı kullanırsan, bu kağıdın toner tutma mukavemeti sarı kağıda göre çok daha iyi. Ama bu seferde toneri pcb ye geçirmek tam bir işkence olabiliyor. Özellikle Laminasyon makinesi ile imkansız gibi bir şey. Sarı kağıt ile laminasyon makinesi güzel uyumlu çalışıyor.

Bir başka durum da şöyle;
Eğer Sarı baskı devre kağıdına "Ground Plane" yapmadan sadece ince yolların (0,2mm - 1,5mm arası) çıktısını alırsan bunu kağıda güzelce aktarıyor. Ama "Ground Plane" yaparak pcb deki boşlukları GND ile doldurursan, onu basmakta zorlanıyor.
Ben baskı yapacağım zaman pcb de Ground Plane varsa beyaz, yoksa sarı baskı devre kağıdı kullanıyorum.

Bir başka durum daha.
Daha önce Baskı Devre İçin Printer den Koyu Baskı Ayarı konumda bahsettiğim gibi printera koyu çıktı gönderirsen bakır plaketi daha güzel kapatmış olursun. Yollar asitten en az şekilde hasar alarak çıkar. Ama bununda bir dezavantajı var. Toner yoğunluğu fazla olduğundan kağıda aktarılırken silindirde sıkışırken yayılma yapabilir. Özellikle çift taraflı pcb lerde bacak-geçiş kayması gibi sorunlar oluşabilir. Tek taraflı pcb lerde sorun teşkil etmiyor. Birde bu koyu çıktının yüzünden sarı kağıda baskı alamıyor olabilirim. Yani kağıt zaten toneri tutamıyor. Bende üstüne daha fazla toner göndererek iyice zorluyorum. Bu durumu henüz test etmedim ama düşüncem bu yönde.

Hagi yazıcıyı almalıyız?
PCB baskısı için yazıcı alırken kriterimiz aynı kategorideki iki farklı yazıcı olmamalı. Bakıyorsun görüntüsü, boyutu, fiziksel özellikleri, teknik özellikleri birbirinin aynı yada çok yakın. Biri üzerine samsung yazmış, diğeri HP, bir diğeride Xerox. Bunların arasında kararsız kalmak bence yanlış. Hangisini alırsan al aynı işi görecek, aynı sorunlarla uğraştıracaktır.

Ben evdeki Samsung M2020 printerdan aldığım çıktı ile Ozalitçideki 500kg lık yazıcıdan aldığım çıktıyı karşılaştırdım. Sonuç; muaazzam bir fark.
Bendeki çıktı uzaktan bile bakınca pütürlü görünürken, ozalitçinin makinesi toneri, mürekkep basar gibi dümdüz basmış. Ne ışık geçecek, ne gözüne takılacak bir pürüz bulabilirsin. Bu duruma bakınca almamız gereken yazıcıyı seçerken, farklı markaların aynı kategorideki ürünlerine değil, aynı yada yine farklı markaların bir üst kategorilerine bakmalıyız. Tabi pcb basmak için eve 5m2 yazıcı alacak değiliz ama kötünün bir tık iyisini almakta bir çözümdür. Bu da yazıcılar hakkında araştırma yapmakla ve teknik bilgilerini analiz edip karşılaştırmakla mümkün olur.
Ozalitçiler maalesef baskı devre kağıdına "makineye yapışır" korkusu ile çıktı almıyor. Alsalar ben hiç yazıcı ile uğraşmam, gider bastırırım.

Yani ne yaparsak yapalim evde kare entegre ciktisi alamiyoruz. Bu sonucu cikarmam yanlis olmaz sanirim. Bu tur seyler icin yine Cinlilere muhtac olacagiz gibi. Onlarda min 5 ad + kargo ile yuzlerce lira istiyorlar. Amator icin karsilanamayacak rakamlar. Peki reklamcilar bu PNP kagidi kullaniyorlar diye biliyorum. Acaba cikti alan cikar mi aralarindan? Sormak lazim.

Yani ne yaparsak yapalim evde kare entegre ciktisi alamiyoruz. Bu sonucu cikarmam yanlis olmaz sanirim. Bu tur seyler icin yine Cinlilere muhtac olacagiz gibi. Onlarda min 5 ad + kargo ile yuzlerce lira istiyorlar. Amator icin karsilanamayacak rakamlar. Peki reklamcilar bu PNP kagidi kullaniyorlar diye biliyorum. Acaba cikti alan cikar mi aralarindan? Sormak lazim.
Böyle düşünme. işin içine girince bazı şeylerin üstesinden bir şekilde geliyorsun. Olmayacak bir şey değil. Sadece biraz zahmetli oluyor.
Sen bütçenin el verdiği en iyi makineyi al. Geri kalan sorunlarıda tecrübe edindikçe çözersin. Yada Baskı devre kağıdına çıktı alacak bir yer bulabilirsen bence daha süper olur.

:katil1: :katil1: :katil1:Gözümden yaş geldi. Diğer forumlarda vb ne yazılmış diye bakıyordum. Forumturkey'de 2010'da açılmış konuya denk geldim, asetst ile baskı için açılmış, güzel güzelde anlatılıyor. Sonra en yukarı bir bakayım dedim. Konuyu başlatan Timur AYDIN. @taydin hocamız. :cool: Dönüp dolaşıp geri geliyoruz sonuçta.

Yazıcının çok da eski olmamasına dikkat etmek lazım. Bende eski bir HP yazıcı var, x ekseninde isabetli ama y ekseninde gerçek boyutu yakalayamıyorum. Kağıdı besleyen merdanelerde bir miktar aşınma olmuş belli ki. 10cm'lik büyük baskılarda ve çift katmanda sorun oluyor bu durum. Telafisi için irfanview diye bir program buldum eksenlerde ayrı ayrı ölçeklendirme yapabiliyor pdf için.

2.el yerine sıfır daha küçük yazıcı alın. 2.elin nasıl ve ne şekilde kullanıldığı bilinmez. Fırın ünitesi bitik mi değil mi bakmak lazım. Bitikse ve bulunmuyorsa yazıcı işe yaramaz. Kağıt sıkıştırıyorsa yazıcının ömrü azalmış gözüyle bakabilirsiniz.

Tonerinin bulunabilirliği de yazıcıdan daha çok önemli.

Çıktı kalitesi marka farketmez hemen hemen aynıdır. Önemli olan yazıcının hırpalanmamış/ömrü azalmamış mekanik parçalara sahip olması.

Son düzenleme:
Yazıcının çok da eski olmamasına dikkat etmek lazım. Bende eski bir HP yazıcı var, x ekseninde isabetli ama y ekseninde gerçek boyutu yakalayamıyorum. Kağıdı besleyen merdanelerde bir miktar aşınma olmuş belli ki. 10cm'lik büyük baskılarda ve çift katmanda sorun oluyor bu durum. Telafisi için irfanview diye bir program buldum eksenlerde ayrı ayrı ölçeklendirme yapabiliyor pdf için.
Irfanview candir. 15 yildir falan tek kullandigim program. Her turlu basit efect, kesme bicme, toplu donusturme v.b. isleri icin kullaniyorum.

Yazici icin 2. el sitelerine bakiyorum ama pek hareket yok gibi. Ya satilanlar artik sararmis solmus, son cani kalmis urunler ya da "0" ayarinda ama 0 parasi istenene urunler. Su an satilan en ucuz yazicilar 2500 TL civarinda. Butcemi asiyor ama acelem de yok zaten. Biraz para biriktiririm, o arada temiz bir 2. el bulursam uyun fiyata alirim, bulamzsam da bunlara yonelirim.

Toner konusunda haklisiniz. Orijinali pahali ve muadili olmazsa sikinti yasarim. Bir tane Xerox 3117 var, 850 TL. Tonerleri cipsiz. Ama o da 600 DPI sanırım. Baskı isinde pek basarili olmaz gibi. 1200 DPI tavsiye ediliyor PCB icin.

Q2612A muadil toner ile HP1018 yazıcıyı yıllardır PCB için kullanıyorum.
HP1018 veya Q2612A toner kullanan başka model bir yazıcı tercih edilebilir.

Orta sınıf bir laminasyon makinesi maksimum ayarda kullanılıyor.
Giriş seviyesi ucuz laminasyon makinelerinden PCB için satın almayınız. Sorun yaşarsınız iş görmez.

Transfer kağıtlarını çinden sipariş etmiştim fakat broşür kağıda ile daha iyi oluyor. Kuşe kağıt. Teknosa broşürlerini tercih edebilirsiniz.

Her defasında önceki işlemden kalan asit karışımını da mutlaka ilave ederim %70 gibi eski karışım kullanırım. Tuz ruhu ve perhidrol kontrollü olarak katıyorum. Marketten alacaksanız Koruma marka Tuz tuhu öneriliyor galiba yoğunluğu fazlaymış.

1678025537670.png
1678097539391.png
1678025568877.png
1678025626570.png
1678025609837.png

Son düzenleme:
HP1018 yazıcıyı doldurma toner ile yıllardır PCB için kullanıyorum.
HP1018 bulunamazsa aynı Q2612A toner kullanan başka model bir yazıcı tercih edilebilir.

Merdaneden ısıtmalı laminasyon makinesi maksimum ayarda kullanılıyor.
Giriş seviyesi ucuz laminasyon makinelerinden PCB için satın almayınız. paranızı çöpe atarsınız.

Transfer kağıtlarını çinden sipariş etmiştim fakat broşür kağıda ile daha iyi oluyor. Kuşe kağıt. Teknosa broşürlerini tercih edebilirsiniz.

Her defasında önceki işlemden kalan asit karışımını da mutlaka ilave ederim %70 gibi eski karışım kullanırım. Tuz ruhu ve perhidrol kontrollü olarak katıyorum. Marketten alacaksanız Koruma marka Tuz tuhu öneriliyor galiba yoğunluğu fazlaymış.
Yanit icin tesekkur ederim. Fakat laser yazici ve laminasyondan epey sogudum. Cok ugrastirici olmasinin disinda maliyeti ayni isi cok daha hassas olarak yapan CNC'lerle yaklasik ayni fiyata gelecek gibi. Bir CNC alip bunlarla hic ugrasmayayim diye dusunmeye basladim.

ikinci elde ise yarar yazici bulmak cok cok zor. Insanlarda hakli, sorunsuz calisan urunlerini degistirmek istemiyorlar, sartlar belli. Dediginiz seviyede bir laserin yenisi ise 3.500 TL gibi fiyatlardan basliyor. Luminasyon makinesi, kimyasallar vb eklenince 5.000 TL yi rahat gozden cikarmak gerek sanirim. Eger hassas is yapacaksaniz dry film, karanlik oda vb cok asiri ayrinti var zaten.

Su isi arastirmaya basladiktan sonra CNC'lere daha yakin olmaya basladim. CNC 3018 Pro modeli ile 0.1 mm ~100 mikron hassasiyetinde is yapmak mumkun. Cift yuzey de basilabiliyor. Oyle kimyasal solu, hat cikti cikmadi derdi yok. Fiyati da 6.500 TL. Hem sureyi cok kisaltiyor hem cok hassas ve hatasiz uretim yapiyorsunuz. Sanirim o sekilde cozecegim.

CNC 3018 Pro modeli ile 0.1 mm ~100 mikron hassasiyetinde is yapmak mumkun. Cift yuzey de basilabiliyor. Oyle kimyasal solu, hat cikti cikmadi derdi yok. Fiyati da 6.500 TL. Hem sureyi cok kisaltiyor hem cok hassas ve hatasiz uretim yapiyorsunuz. Sanirim o sekilde cozecegim.

Bu ürünü deneyen, memnun olan var mı acaba?

Bu ürünü deneyen, memnun olan var mı acaba?
Var Hocam. Kanali belki biliyorsunuzdur. Yayinci 2019'da İTÜRO'da Robotik ödülü almıştı. İnfluencer değil yani. Yine Cube3D CNC almıştı. Yİne Raptorex Mini 3-eksen incelemesi de var. Tabii bunlardan 1. si 250K, 2.si ise 35K olan cihazlar.

Yabanci bir yayincinin daha incelemesi var.

Bu videoyu bu konunun içinde görüp izledim. Bu 35K olan sanırım. Eğer CNC 3018 Pro için yorumları merak ediyorum. Eğer iki taraflı prototip PCB işini (SMD) makul bir performansta çözebilecekse hemen alabilirim.

Şu videoyu buldum ama PCB tarafında kaba işler denenmiş sadece.

Bu videoyu bu konunun içinde görüp izledim. Bu 35K olan sanırım. Eğer CNC 3018 Pro için yorumları merak ediyorum. Eğer iki taraflı prototip PCB işini (SMD) makul bir performansta çözebilecekse hemen alabilirim.

Şu videoyu buldum ama PCB tarafında kaba işler denenmiş sadece.
100 uM hassasiyetle basa cikar gibi gorunuyor. Biraz tecrube 10 kadar PCB yakip uygun ayarlar bulunur. Acikcasi yazici ve laminasyon isinden hizla uzaklasiyorum bu videolardan sonra. Cekilecek dert degil. Adam 10 dakikada tertemiz, mis gibi PCB yapiyor.

Genelde bir mesaji attiktan sonra editlemek gibi kotu aliskanligim var. Ilk mesaji da tekrar duzenlemistim. Orada 2. bir video var. Buraya tekrar atayim . Inceleyin isterseniz.

Bunu da izledim. THD ile uğraşıyorsanız yeterli olur gibi. Ancak SMD tarafında düzgün bir test göremedim. Yüzey düzgünlüğü bile önemli olabiliyor dizerken.

Çok aşağı inmeye gerek yok, SOT23, 805 ve 603 kılıfları için padleri düzgün yapabiliyorsa yeterli benim için

Bunu da izledim. THD ile uğraşıyorsanız yeterli olur gibi. Ancak SMD tarafında düzgün bir test göremedim. Yüzey düzgünlüğü bile önemli olabiliyor dizerken.

Çok aşağı inmeye gerek yok, SOT23, 805 ve 603 kılıfları için padleri düzgün yapabiliyorsa yeterli benim için
0603 paketindeki malzemeler 1.5 x 0.8 mm. Buradaki en ucuz olan CNC, 6.5K fiyatli olan 0.1 mm hassasiyetli. Bu isi kotarir. Attigim 2. videodaki PCB'ye bakin isterseniz. Diger ikisi yerli urun ve cok daha hassaslar. 35K olan dediginizi cok cok rahat yapar. 250K olan askeri sanayide kullaniliyormus, @taydin Hocam biliyor o cihazi.

Videoyu 2:30 dan itibaren izlersen, mandrende ne kadar titreme olduğunu görürsün. Bu makinanın 0.1 mm hassasiyet ve tekrarlanabililrlik ile çalışmasına imkan yok. 0.1 mm yi çok küçümsememek lazım. Rijit makinada iyi hassasiyet ve tekrarlanabilirlik olur, yoksa böyle incecik eksenleri olan, her tarafı titreşen makinalarla bu iş olmaz. Youtube'daki her başarı hikayesi gerçek olmayabilir.

Forum istatistikleri

Konular
5,908
Üyeler
2,500
Son üye
Muhammet Salih Albayrak

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back