Philips 190vw9 Monitör Arızası

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Kasa önündeki monitör arızalandı.
Resimde işaretlediğim bölgeye komple bakmam gerekecek. Sorunlu kısım ekran aydınlatması tarafı. Gözüme ilk çarpanlar, İki çip, bir diyot ve birde direnç yanmış. Çiplerin numarası okunmaz halde. Nette de şemasını bulamadım. @posta abi bu iş senin alanına giriyor. Var mı bir önerin?

20221210_165940.jpg
20221210_165848.jpg

Var arıza güzel yerden çıkmış. Floresanlari süren Mosfetler arızalı.

@Gokrtl bu monitörlerin senin ve benim elimden çektiği nedir arkadaş?
Bırak huzur içinde hurdalığa gitsin. Dükkan yeni monitör alsın. Ekonomi işlesin :katil2::katil2::katil2::dans1::dans1:

Son düzenleme:
@Gokrtl bu monitörleein senin ve benim elimden çektiği nedir arkadaş?
Burak huzur içinde hurdalığa gitsin. Dükkan yeni monitör alsın. Ekonomi işlesin :katil2::katil2::katil2::dans1::dans1:
Bir şey hurdaya gidecekse onu ben gönderirim ancak. Yok öyle bedavadan hurdalığa malzeme atmak. :katil2:

Monitörün LCD arkasında 10 numara pleksi var haberin olsun. Hem şeffaf hem de lazerde süper işleniyor. Benim bir ayağı çukurdaki HP monitör içindeki pleksi 8mm. Bozulsun diye gözüne bakıyorum.

Bu başlıktaki monitör. Hem de 2 tane var:dans1::dans1:

Monitörün LCD arkasında 10 numara pleksi var haberin olsun. Hem şeffaf hem de lazerde süper işleniyor. Benim bir ayağı çukurdaki HP monitör içindeki pleksi 8mm. Bozulsun diye gözüne bakıyorum.
Bende var daha öncekilerden kalma

Bu başlıktaki monitör. Hem de 2 tane var:dans1::dans1:
izmirde olan varsa aramızda ona bu pleksilerin televizyondan çıkanlarını istediği kadar temin edebilirim.

PTT var güzel kardeşim. İzmir'de olmaya gerek var mı?
1670687482489666625138516143382.jpg
16706875290796406739073755258188.jpg

Zamanında 72 ekran LCD TV idi. Şimdi omniwheel için şase olmayı bekliyor

Şema ekte;
Adsız.png

Ekler

• philips_190vw9fb_05-190vw9_hudson9_sm.pdf
    8.5 MB · Görüntüleme: 178
Feedback kontrol devresidir. OZ9938GN pwm çipin ISEN - CT- SST pinlerine floresaların aktif olup olmadığı; Yine OZ9938GN çipe Monitörün PID bilgisi aktif olup/olmadığı gönderilir.
ISEN - CT- SST bilgileri Aşağıdaki şema ve blok diyagramdan daha iyi anlaşılır.
OZ9938.png

OZ9938 Fonksinonel diyagram.png

@Gokrtl mosfetler kesin arızalıdır. Aynı kılıfta N ve P kanal mosfetler birlikte kullanılıyor. Yenileri takılacak.
Bu devrelerde ısı fazla geldiğinde PCB hemen kabarma yapıyor. Dikkatli olmalısınız.
Önceden mosfetleri ayağına kurşunlu lehim ekleyerek , ısı tabancasını 350-400 derece arasında küçük daireler çizerek, kontrollü sıcak verip mosfetleri dışarı alırsınız.
Hurda monitör kartları varsa N-P kanal mosfetleri oradan temin edersiniz, hurda yoksa malzeme temin edilemiyorsa, başka çözüm düşünürüz.

Kolay gelsin...

Son düzenleme:
Allah şifa versin.
Amin abi.

@Gokrtl mosfetler kesin arızalıdır. Aynı kılıfta N ve P kanal mosfetler birlikte kullanılıyor. Yenileri takılacak.
OZ9938'e birşey olmuş mudur abi? Olmazsa ondan da bulayım. Elimde bir kaç tane ekran beslemesi var onlara bakacağım.

Bu devrelerde ısı fazla geldiğinde PCB hemen kabarma yapıyor. Dikkatli olmalısınız.
Önceden mosfetleri ayağına kurşunlu lehim ekleyerek , ısı tabancasını 350-400 derece arasında küçük daireler çizerek, kontrollü sıcak verip mosfetleri dışarı alırsınız.
Evet eski iş yerimdeki philips'in PCB sini kaldırmıştım. Oradan tecrübe ettim :)

Arızalı malzemeleri değiştirin . OZ9938 i de devreyi çalıştırmadan önce kontrol edersiniz.
Mosfetler aynı kod numarasında olması gerekmiyor.
İnverter kartlarda floresan süren mosfetlerin veri bilgilerini arızalı kartdaki ile karşılaştırın N ve P kanal sa arızalı karta takarsanız.

Son düzenleme:
Elemanları fena yapıştırmışlar. Üstteki entegreyi sökerken çok hafif kabarttım pcbyi. Diğerlerini sökmek tam bir işkenceydi.

Mosfetlerin yanan bacakları pcb deki yoluda kömür etmiş. Sadece ucunda minicik bir nokta kalmış. Tutturabilirsem oraya güzel olacak. Tutturamazsam mecbur kablo çekicem.

20221214_225344.jpg

Operasyon tamam.
Bacakların hepsini tutturdum. Kabartma korkusundan sıcak hava kullanamadım. Havya ile hallettim. Yarın götürüp deneyeceğim.

20221214_232450.jpg

Ekranı taktım çalıştı ama görüntü bozuk. Kabloyu filan kontrol edeceğim şimdi ama şu ekran aydınlatma kablolarını ters takmış olabilirim. Ondan yapar mı?

20221215_101251.jpg

20221215_101555.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,982
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back